Optometrysta czy okulista — którego specjalistę wybrać?

Optometrysta czy okulista — którego specjalistę wybrać?

09 maj

Masz w ostatnich tygodniach problem z pogarszającym się widzeniem? Twoje oczy są suche? Musisz oddalać albo bardzo przybliżać do poprawnego przeczytania etykietę produktu lub gazetę? To znak, że czas udać się do specjalisty na badanie wzroku, bo zapewne konieczna będzie odpowiednia korekcja wzroku. Nie wiesz, kto dobiera okulary, a kto soczewki? Dowiedz się, kto lepiej pomoże Ci dobrać odpowiednią korekcję - optometrysta czy okulista, a także sprawdź, czym różnią się ich kompetencje.

Optometrysta — kto to i czy optometrysta to lekarz?

Optometra (optometrysta) zajmuje się badaniem refrakcji, a także dobieraniem odpowiednich pomocy wzrokowych. Zazwyczaj udajemy się do optometrysty, gdy chcemy, aby zapisał dla nas odpowiednie okulary, ale przede wszystkim soczewki kontaktowe.

Jak myślisz, optometrysta czy to lekarz? Otóż to specjalista, który jest absolwentem wyższych studiów w zakresie optometrii. Nie jest jednak lekarzem. Jest to nadal nieuregulowany zawód w Polsce, mimo że jest częścią systemu ochrony zdrowia.

Okulista, a optometrysta – nie wiesz, którego wybrać? Obecnie często zdarza się tak, że znacznie łatwiej można dostać się na wizytę do tego pierwszego. Po prostu przed wizytą sprawdź Numer Optometrysty, który jest wydawany przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki.

Optometrysta a lekarz okulista  – kiedy udać się do optometrysty?

 • Gdy Twój wzrok się pogorszył i chcesz, aby specjalista przepisał Ci dopasowane do Twojej wady wzroku okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.
 • Gdy potrzebujesz planu i samej terapii widzenia, bo masz problem podczas widzenia obuocznego.
 • Gdy chcesz wykonać badanie wzroku. Zarówno okulista jak i optometrysta może sprawdzić stan Twoich oczu.
 • Gdy potrzebujesz pomocy z prawidłowym zakładaniem i ściąganiem soczewek kontaktowych. Funkcja edukacyjna również należy często do obowiązków optometrysty.

Kim jest okulista? Okulista czy optometrysta?

Dla większości osób okulista jest pierwszym skojarzeniem, gdy zaczynają pojawiać się problemy z ostrością widzenia i z narządem wzroku. Nic w tym dziwnego, w końcu to specjalista od chorób oczu. Jego zadaniem jest diagnozowanie oraz leczenie. Poza tym to okulista może wykonać badanie wzroku oraz określić, jakie parametry powinny zawierać okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, które skorygują Twoją wadę wzroku. Dla wielu okulista to właśnie główny lekarz od oczu.

Innym określeniem okulisty jest oftalmolog.

Kiedy udać się do okulisty?

 • Gdy wystąpią u Ciebie charakterystyczne objawy chorób oczu, np. zaćmy, czy masz podejrzenie jaskry.
 • Gdy występuje u Ciebie schorzenie narządu wzroku.
 • W sytuacji, gdy niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
 • Gdy Twoja ostrość widzenia uległa pogorszeniu. Wtedy niezbędne staje się wykonanie badania wzroku u optyka, czy okulisty, a następnie przepisanie okularów korekcyjnych.

Optometrysta a okulista — główne różnice

Optometrysta a okulista – zastanawiasz się, jakie są różnice pomiędzy tymi specjalistami? Otóż główna różnica, którą należy podkreślić, jest to, że optometrysta nie leczy schorzeń i chorób narządu wzroku, a okulista owszem. Zatem może okazać się, że podczas wizyty u optometrysty, zostanie wykonane badanie, w ramach którego okaże się, że Twój problem ze wzrokiem wymaga leczenia i dokładniejszego przebadania sprzętami, którymi dysponuje okulista.

Kolejna różnica jest też taka, że obaj – okulista i optometrysta to specjaliści po studiach, jednak okulista jest lekarzem, a optometrysta nie. Mimo że oboje należą do systemu ochrony zdrowia.

Optyk a okulista – optyk kto to?

Skoro już wiesz, kim jest okulista i optometrysta, to teraz przekonaj się też, czym zajmuje się optyk. To specjalista, który może pomóc Ci w doborze odpowiednich okularów. Optyk zajmuje się również bardzo często przygotowywaniem okularów na podstawie recepty od okulisty lub optometrysty.

Coraz częściej zdarza się, że w salonach optycznych pracują również optycy, którzy jednocześnie są też optometrystami lub współpracują z okulistami. Dzięki temu możesz u optyka wykonać badanie wzroku.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej roli, jaką pełni optyk. Otóż może on pomóc Ci w doborze okularów korekcyjnych, które będą najlepiej dopasowane do Twojego kształtu twarzy, rysów i Twojego stylu, aby zawsze czuć się w nich pewnie, a przy tym naprawdę komfortowo. Optyk pomoże także w wyborze odpowiednich soczewek okularowych - doradzi w kwestii powłok, czy w indeksie soczewki. 

Kto lepiej dobierze okulary okulista czy optometrysta, a może optyk?

Zastanawiasz się, kto lepszy okulista, czy optometrysta podczas dobierania okularów? Wybór nie jest taki trudny. Zapamiętaj po prostu, że:

 • okulista – bada wzrok, leczy wady wzroku i choroby oczu, przeprowadza bardziej skomplikowane badania oraz wykonuje zabiegi chirurgiczne;
 • optometrysta – bada wzrok oraz sprawdza wielkość wady wzroku, a także wystawia recepty na okulary lub soczewki;
 • optyk – wykonuje okulary na podstawie recept od optometrysty lub okulisty, pomaga dopasować okulary do klientów pod względem wizualnym.

Jeśli nigdy wcześniej nie badałaś lub nie badałeś wzroku, to na początek najlepiej udaj się do okulisty, aby sprawdzić swoje oczy i wykluczyć poważne choroby, np. zaćmę lub jaskrę. Gdy okulista stwierdzi, że masz wadę wzroku, np. krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy prezbiopię, to na następną wizytę możesz iść już do optometrysty, jeśli tak wolisz lub gdy szybciej możesz umówić się do niego na wizytę.

Co, gdy nie wiesz, czym różni się zawód okulista a optyk i kto pomoże Ci lepiej wybrać okulary? Przeczytaj opinie na temat tych specjalistów, popytaj znajomych, kogo polecają, aby mieć pewność, że dany fachowiec skutecznie skoryguje wadę wzroku i idealnie dobierze dla Ciebie okulary.

Zobacz także:

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
27 czerwca 2017

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Czytaj dalej
Soczewki czy okulary – co lepiej wybrać?
04 października 2019

Soczewki czy okulary – co lepiej wybrać?

Czytaj dalej
Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?
22 czerwca 2020

Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?

Czytaj dalej
Regularne badania wzroku. Co powinieneś sprawdzić w gabinecie okulisty?
19 października 2020

Regularne badania wzroku. Co powinieneś sprawdzić w gabinecie okulisty?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%