Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

09 cze

Miliony ludzi na całym świecie boryka się z problemami ze wzrokiem. Czasem przyczyną są uwarunkowania genetyczne, starzenie się oczu lub po prostu niewłaściwa higiena. W większości przypadków leczenie wiąże się z koniecznością noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych. Sprawdź, jakie są wady wzroku i przekonaj się, które z tych schorzeń może Cię dotyczyć.

grafika obrazująca normalne widzenie

Wady wzroku – rodzaje, które występują najczęściej

Problemy ze wzrokiem mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a także wykonywanie obowiązków zawodowych. Dlatego, jeżeli odczuwasz jakąś dokuczliwość związaną ze wzrokiem: zobacz, jak sprawdzić, czy potrzebujesz okularów i koniecznie udaj się do specjalisty. Dzięki temu możesz zatrzymać postęp poszczególnych rodzajów wad wzroku, a nawet całkowicie wyleczyć się z niektórych z nich. Poza tym choroby oczu często powodują też inne dolegliwości typu ból głowy, nudności, zaczerwienienie, świąd, a nawet światłowstręt. Masz takie objawy? Zatem prawdopodobnie pojawiały się u Ciebie jakieś wady wzroku. Poznaj je i przekonaj, czym się charakteryzują. Zobacz też czego nie robić, by nie psuć sobie wzroku.

Dalekowzroczność

Jedną z najczęściej występujących wad wzroku jest dalekowzroczność, która jest też znana jako nadwzroczność lub hiperopia. Zazwyczaj to schorzenie występuje u dzieci, a z wiekiem maleje. Dlatego koniecznie obserwuj, czy u Twojego dziecka pojawiają się jakieś problemy ze wzrokiem. Dalekowzroczność zazwyczaj objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Poza tym nieleczona nadwzroczność powoduje ból głowy w trakcie czytania książek, pisania lub podczas pracy przy komputerze.

Grafika obrazująca wadę wzroku - dalekowzroczność

Istnieją sposoby na walkę z dalekowzrocznością. Zazwyczaj najskuteczniejszym rozwiązaniem są okulary korekcyjne, tzw. plusy. Możesz też stosować soczewki kontaktowe skupiające. Dzięki nim światło skupia się na siatkówce, więc oko zaczyna działać prawidłowo.

Krótkowzroczność

Kolejnym dość powszechnym rodzajem wad wzroku jest krótkowzroczność, czyli inaczej miopia. W tym przypadku światło ogniskuje się przed siatkówką, co sprawia, że musisz naprawdę przybliżyć obraz, by wyraźnie go zobaczyć. Zwróć uwagę na fakt, że ta wada wzroku zazwyczaj w podobnym czasie dotyka obie gałki oczne. Poza tym krótkowzroczność może być dziedziczna lub nabyta – coraz częściej przyczyną jest zbyt długie wpatrywanie się w monitor bez odpowiednich okularów do komputera.

grafika obrazująca krótkowzroczność

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z krótkowzrocznością, jest noszenie okularów korekcyjnych tzw. minusów. Dzięki temu światło zacznie skupiać się na siatkówce, a Ty zyskasz wyraźny obraz.

Astygmatyzm

Przypadłość zwana astygmatyzmem bądź niezbornością rogówki należy do stabilnych wad wzroku. Wiąże się to z tym, że problem z wiekiem się nie pogłębia. Jednocześnie pamiętaj również o tym, iż nie ustępuje samoistnie. W przypadku astygmatyzmu światło, które wpada do oka, nie załamuje się w taki sam sposób, co powoduje zaburzenia w widzeniu. Poza tym niezborność rogówkowa często objawia się przemęczeniem oczu, uczuciem pieczenia, a także bólem głowy.

grafika obrazująca astygmatyzm

Sposób leczenia astygmatyzmu jest uzależniony od regularności występowania tej wady. Dlatego, jeżeli masz problem z niezbornością rogówki, to zapewne będziesz nosić okulary ze szkłami cylindrycznymi, torycznymi bądź twarde soczewki kontaktowe.

Prezbiopia

Pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem jest nazwane presbiopią lub po prostu starczowzrocznością. Zazwyczaj pierwsze symptomy możesz dostrzec już po ukończeniu 40 roku życia i wyróżniają się gorszym widzeniem przedmiotów, które znajdują się w niedalekiej odległości. Dlatego, jeżeli czytasz gazety, książki lub po prostu etykiety „na wyciągniętych rękach” to z dużym prawdopodobieństwem masz problem ze starczowzrocznością.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z prezbiopią jest noszenie szkieł progresywnych lub dwuogniskowych.

Sprawdź także na czym polega różnowzroczność.

Skala wady wzroku – dlaczego jest ważna?

W trakcie stawiania diagnozy okulista określa, jak duża jest wada wzroku. Skala jest dostosowana do każdej z przypadłości. Dzięki temu, że specjalista sprawdzi stopień pogłębienia się problemów ze wzrokiem, jest w stanie przypisać Ci odpowiednie okulary, np. plusy lub minusy. Przekonaj się zatem, jakie skale obowiązują przy poszczególnych wadach wzroku.

Skala przy krótkowzroczności

  • Niska – nie przekracza -3,0 dioptrii;
  • Średnia – skala wady wzroku na poziomie od -4,0 do -6,0 dioptrii;
  • Wysoka – od -8,0 dioptrii do nawet kilkudziesięciu dioptrii na minusie.

Skala przy dalekowzroczności

  • Niska – nie przekracza +2,0 dioptrii;
  • Umiarkowana – od +2,0 do +5,0 dioptrii;
  • Ciężka – powyżej +5,0 dioptrii.

Jaka wada wzroku kwalifikuje do niepełnosprawności?

Jeżeli masz stwierdzoną wadę wzroku, to możesz postarać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Dzięki temu będą Ci przysługiwały m.in. specjalne warunki w trakcie pracy. Jednak nie każde schorzenie zostało uwzględnione w przepisach, dlatego dowiedz się, jaka wada wzroku kwalifikuje do niepełnosprawności:

Znaczny stopień niepełnosprawności – dotyczy osób z całkowitą lub praktyczną ślepotą obuoczną. Ostrość wzroku po korekcji nie przekracza 5%. Pole widzenia jest zawężone do ok. 20 stopni.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności – obejmuje osoby, u których ostrość wzroku wynosi 6-10%. Pole widzenia wynosi maksymalnie 30 stopni.

Lekki stopień niepełnosprawności – kwalifikują się do tego osoby z obuoczną bezsoczewkowością, jednookie oraz takie, u których maksymalna ostrość osiąga 25%.

 

 

Bibliografia

  1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc [dostęp: 24.06.2022].
  3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74695,uklad-optyczny-oka-i-zaburzenia-akomodacji-starczowzrocznosc-niedomoga-akomodacji [dostęp: 24.06.2022].

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%