Joga dla oczu – czy faktycznie poprawia wzrok?

Joga dla oczu – czy faktycznie poprawia wzrok?

12 sty

Chcesz w naturalny sposób wspomóc swój wzrok? Oczywiście pomoże Ci w tym prawidłowa higiena pracy czy odpowiednia dieta. Ważne są również regularne badania oraz ćwiczenia. W końcu joga oczu jest bardzo prosta i szybka, więc w każdej chwili możesz dodatkowo zadbać o swój wzrok.

Czy masaż oczu poprawia wzrok?

Amerykański okulista William Bates należał do pionierów wizjonetyki, czyli ćwiczeń, które miały zwiększać relaks oczu. Na podstawie swoich badań uznał, że wzrok znacznie pogarsza się wtedy, gdy mięśnie gałki ocznej są usztywnione. Poza tym długotrwałe napięcie utrudnia oczom normalne funkcjonowanie, a jednocześnie sprawia, że zaczynają się szybciej męczyć. Zauważył również, jak joga oczu działała na nie rozluźniająco. Podkreślał także, że regularne ćwiczenia oczu mogą korygować niektóre wady wzroku typu zez, krótko- oraz dalekowzroczność. Jednak nie wszystkie choroby czy wady możesz w ten sposób zniwelować bądź całkowicie się ich pozbyć. Dlatego masaż oczu to po prostu dobre uzupełnienie dla regularnych badań i leczenia polecanego przez specjalistę.

Masaż oczu a poprawa wzroku – jakie ćwiczenia wykonywać?

Joga oczu powinna być wykonywana przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Jednak tak naprawdę możesz skorzystać z takiego treningu w dowolnej chwili – nawet podczas jazdy autobusem czy tramwajem bądź w trakcie spaceru. Postaraj się jednak o to, aby masaż oczu każdego dnia trwał łącznie ponad pół godziny. To właśnie wtedy osiągniesz najkorzystniejsze rezultaty. Poza tym tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń zadbaj o delikatne rozluźnienie gałki ocznej. W tym celu zamknij na chwilę powieki, weź kilka głębszych oddechów, rozluźnij kark i spójrz przez kilka minut na zieleń – w domu bądź na zewnątrz. Teraz rozpocznij masaż oczu – poprawa wzroku jest wtedy pewna.

brązowe oczy kobiety

Patrzenie w słońce

Oczywiście w trakcie tego ćwiczenia nie masz patrzeć wprost na słońce. Jednak dr Bates zaleca, aby jogę oczu rozpocząć od zamknięcia powiek i w ten sposób skierować twarz ku światłu. Przy dużym zachmurzeniu możesz wykorzystać lampkę biurową. Zadbaj także o delikatne obracanie głowy, aby gałki oczne naświetliły się z każdej strony. W tym celu wykonuj delikatne ruchu w górę i dół, a także w prawą oraz w lewą stronę. Taki masaż oczu poprawia wzrok. Jeżeli jednak zauważasz u siebie delikatne łzawienie, a nawet pieczenie, to zasłoń ręką najpierw jedno oko, a później kolejne.

Rysowanie nieskończoności

Ciekawym ćwiczeniem na poprawę wzroku jest wodzenie wzrokiem po obwodzie znaku nieskończoności. Pamiętaj jednak, że kluczowe jest miejsce, od którego rozpoczniesz „rysowanie”. Masaż oczu będzie najskuteczniejszy, gdy zaczniesz od dolnej części „brzuszka” znaku nieskończoności. Następnie kieruj wzrok ku skrzyżowaniu linii i pociągnij go dalej w kierunku górnej części prawego „brzuszka”.

Masaż oczu

Dobrym pomysłem jest regularny masaż oczu. Poprawa wzroku po takim ćwiczeniu jest naprawdę spora, a jedyne, co musisz zrobić, to delikatnie masować oczy zewnętrznymi stronami kciuków. W tym przypadku bardzo ważne jest wyczucie. W końcu ruchy nie mogą być zbyt mocne, abyś nie sprawiały Ci bólu. Jednocześnie masz czuć swój dotyk. W ten sposób skutecznie rozmasujesz gałkę oczną ze wszystkich stron. Gdy skończysz już to ćwiczenie, to nie otwieraj powiek przez przynajmniej dwie minuty. Po ich otworzeniu możesz przez chwilę widzieć wszystko na czarno. Jednak nie przejmuj się, ponieważ jest to zupełnie normalne.

Mruganie

Joga oczu może być naprawdę prosta. Szczególnie wtedy, gdy wybierzesz ćwiczenie polegające na intensywnym mruganiu. Poświęć na to przynajmniej minutę. Dzięki temu skutecznie wzmocnisz mięśnie oczu. Najlepiej, jeżeli będziesz wykonywać to ćwiczenie przy neutralnym oświetleniu lub wtedy, gdy niebo jest zachmurzone.

Palming

Palming sprawia, że Twoje oczy staną się bardziej odprężone – szczególnie jest to dobre ćwiczenie tuż po intensywnym wpatrywaniu się w monitor, telewizor lub inne urządzenie. Jogę rozpocznij od zasłonięcia oczu dłońmi – zrób to w taki sposób, aby gałki znajdowały się dokładnie na środku dłoni, ale nie naciskały na nie. Następnie zamknij powieki i obserwuj czerń. Jeżeli dostrzegasz jednolity kolor, to oznacza, że Twoje gałki są faktycznie zrelaksowane. W przypadku, gdy widzisz inne barwy, a nawet kształty to musisz zadbać o większe odprężenie. Po prostu skup się na równomiernym oddechu i obserwuj to, co widzisz. Z czasem dojdziesz do pełnej czerni.

 

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%