Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?

Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?

19 cze

Badanie OCT jest obecnie jednym z najbardziej precyzyjnych rozwiązań, dzięki którym okulista jest w stanie zdiagnozować stan oczu. Ta nowoczesna metoda jest w stanie uchronić Cię przed wieloma groźnymi chorobami narządu wzroku, a nawet w konsekwencji doprowadzić do tego, że posiadana przez Ciebie wada wzroku się zmniejszy. Dowiedz się, co to jest badanie OCT i co dokładnie wykrywa.

Badanie OCT – co to jest?

OCT to skrót od optyczna koherentna tomografia dna oka. Tego typu badanie polega na diagnozowaniu chorób siatkówki, a przede wszystkim dna oka i plamki. Uznaje się, że OCT jest obecnie jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w okulistyce. Podczas badania wykorzystywana jest koherentna wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona niezwykle precyzyjna, ale do tego też całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Zatem nie ma też konieczności stosowania angiografii, gdzie trzeba podać pacjentowi dożylnie kontrast.

Kobieta podczas badania OCT

Kiedy należy wykonać badanie OCT?

Istnieje sporo sytuacji, kiedy konieczne staje się wykonanie badania OCT. Oto najczęstsze powody:

  • otwór w plamce,
  • podejrzenie neuropatii nerwu wzrokowego,
  • przez konieczność sprawdzania zmian jaskrowych – dzięki badaniu okulista może dobrać skuteczniejszą metodę terapii i powstrzymać chorobę, która nieleczona może doprowadzić do całkowitej ślepoty,
  • do monitorowania stanu rogówki – niezbędne przed jak i po zabiegu laserowym,
  • obrzęki plamki,
  • zwiększone ryzyko jaskry barwnikowej, spowodowane zespołem rozproszenia barwnika,
  • błony nasiatkówkowe,
  • zmiany cukrzycowe w plamce,
  • powstanie zwyrodnienia plamki żółtej, której konsekwencją jest wiek chorego.

Co wykrywa badanie OCT oczu?

Bardzo ważne są regularne wizyty u okulisty  i wykonywanie badań OCT. W ten sposób można sprawdzić, czy stosowane dotąd metody leczenia przynoszą oczekiwane rezultaty. Poza tym specjalista jest w stanie stwierdzić, czy wada wzroku się pogłębia i czy należy zmodyfikować dotychczasową terapię. Za sprawą tak skutecznej diagnostyki okulista może już na bardzo wczesnej fazie dostrzec rozwijającą się chorobę i zastosować leczenie, które ją powstrzyma. Dzięki temu unikniesz ryzyka nawet całkowitej utraty wzroku. Warto wykorzystywać OCT, aby sprawdzić, czy w siatkówce oka dochodzi do zmian cukrzycowych, nowotworu czy niezwykle groźnej dla wzroku – jaskry.

OCT oka – jak się przygotować?

Tak właściwie nie ma potrzeby większego przygotowania się do tego badania. Dzięki temu, że jest ono całkowicie bezinwazyjne, to można wykonywać je w dowolnej chwili i do tego wielokrotnie. Z kolei, jeśli chodzi już o przygotowanie tuż przed badaniem, to pacjentowi podawane są krople do oczu, by powiększyć jego źrenice. Koniecznie powinien robić to okulista lub osoba, którą do tego wyznaczy. Bardzo często po zaaplikowaniu kropli pojawiają się problemy ze wzrokiem, np. spore trudności z czytaniem i ostrością widzenia. Dlatego też koniecznie zadbaj o to, żeby nie przyjeżdżać własnym samochodem na badanie. Tym bardziej że negatywne skutki związane z kroplami mogą ustąpić dopiero po około 4 godzinach. Co sprawia, że w drodze powrotnej mógłbyś stanowić zagrożenia dla siebie i innych osób, które biorą udział w ruchu drogowym.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to badanie niezwykle bezpieczne. To sprawia, że również bez problemu kobiety w ciąży mogą mu się poddać i w żaden sposób nie zagraża to życiu dziecka.

Jak wygląda badanie OCT oczu?

W trakcie badania ważne jest to, aby źrenica była jak najbardziej szeroka. Dlatego też zazwyczaj pacjenci mają podawane specjalne krople, których celem jest właśnie ich rozszerzenie. Następnie trzeba poczekać ok. 30 minut. W tym czasie może wystąpić widoczne pogorszenie się wzroku np. nadwrażliwość na światło czy mniejsza ostrość widzenia.

Kiedy źrenice są już odpowiednio przygotowane, to pacjent zostaje poproszony, aby usiadł przed aparaturą i oparł głowę na podpórce. Przez pewien czas powinien patrzeć przez soczewkę, która przypomina wizjer, znajdujący się często w drzwiach. W tym czasie lekarz będzie w stanie zobaczyć dno oka i przekrój poszczególnych elementów. Całkowity czas trwania takiego badania to zazwyczaj kilkanaście minut.

Sprawdź >> jakie badania wykonasz u okulisty na NFZ?

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%