Ortoptysta – kim jest i co leczy?

Ortoptysta – kim jest i co leczy?

04 lip

Ortoptysta jest jednym ze specjalistów (obok okulisty i optometrysty) zajmujących się funkcjonowaniem wzroku. W obszarze pracy ortoptysty znajdują się problemy widzenia obuocznego. Z jakimi wadami należy zgłaszać właśnie do ortoptysty? Oto krótki poradnik.

Ortoptysta – czym się zajmuje?

Ortoptysta zasadniczo nie jest lekarzem, ponieważ nie kończy studiów medycznych. Jest to jednak zawód medyczny, do wykonywania którego obowiązkowo trzeba zdać egzamin z kwalifikacji zawodowych.

W gabinecie ortoptysty sprawdzimy:

  • wady refrakcji
  • ostrość widzenia
  • ruchomość gałek ocznych
  • sensoryczną równowagę oczu
  • fiksację
  • korespondencję siatkówkową

Ortoptyka jest dziedziną okulistyki, którą wiele osób słusznie kojarzy z leczeniem zeza. Wiedzę oraz zakres działań ortoptysty możemy porównać do rehabilitanta wzroku. Specjalizacja ortoptysty obejmuje także diagnozowanie oraz leczenie rozmaitych zaburzeń widzenia u dzieci i dorosłych. W ten sposób można wspomagać funkcje wzroku u pacjentów z małooczem.

Ortoptysta pomoże także dobrać okulary i soczewki kontaktowe.

Ortoptysta

Jakie badania wykonuje ortoptysta?

U ortoptysty możemy wykonać różne badania nieinwazyjne, które pozwolą postawić właściwą diagnozę i wyjaśnić źródło problemów ze wzrokiem. Bardzo istotnym urządzeniem diagnostycznym dostępnym u ortoptysty jest synoptofor.

W uprawnieniach ortoptystów znajdują się m.in.:

W jaki sposób leczy ortoptysta?

Ortoptysta prowadzi terapie polegające na ćwiczeniach wzroku. Dzięki temu pomaga przywrócić prawidłowe funkcje mięśni gałek ocznych i wzmocnić je bez interwencji chirurgicznej. Współpraca z ortoptystą poprawia zdolność akomodacji i percepcji oraz stabilizuje widzenie obuoczne.

Zajęcia z ortoptystą stanowią także część przygotowań do operacji okulistycznej i pomagają w rehabilitacji po zabiegu.

Ortoptysta - jakie badania może wykonać?

Dziecko u ortoptysty

Leczenie różnych kłopotów ze wzrokiem u dzieci z pomocą ortoptysty jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Pod opiekę tego specjalisty trafiają pacjenci z rozmaitymi trudnościami. Regularność badań wzroku u dzieci i niemowląt jest ogromnie ważna, a współpraca z ortoptystą może rozwiązać problemy z czytaniem i koncentracją. Kontrola narządu wzroku przez ortoptystę sprzyja rozwojowi i podnosi szanse na postępy w edukacji.

Z dzieckiem do ortoptysty powinniśmy się umówić, gdy podejrzewamy zeza. Warto skonsultować się ze specjalistą gdy niepokoją nas pewne zachowania u dziecka. Kilkulatek nie potrafi jeszcze zakomunikować rodzicom, że źle widzi. Na obecność wad i schorzeń oczu mogą wskazywać takie zachowania, jak przekrzywianie głowy podczas zabawy lub obserwacji obiektów, nietypowe manipulowanie przedmiotami przed twarzą. Może to świadczyć o pojawieniu się u dziecka tzw. leniwego oka.

Ortoptysta doskonale zna te mechanizmy i pomoże zweryfikować zasadność podejrzeń. Ćwiczenia wzroku dziecka z ortoptystą przynoszą znakomite rezultaty. Jeśli w odpowiednim momencie zostaną wdrożone – istnieje duża szansa na całkowite wyjście z problemów.

Z czym można się zgłosić do ortoptysty?

Do ortoptysty zgłaszają się najczęściej pacjenci (dorośli i dzieci) z podejrzeniem zeza jawnego lub ukrytego. Gabinet ortoptysty często działa w poradni leczenia zeza, we współpracy z poradnią okulistyczną, neurookulistyczną, z zakładem optycznym i przy poradni patofizjologii widzenia. Jednym z rozpowszechnionych schorzeń, którego objawy możemy zniwelować lub złagodzić z pomocą ortoptysty, jest starczowzroczność.

Rehabilitacja wzroku u ortoptysty pomaga wrócić do sprawności osobom, które doznały urazu w wyniku wypadku lub choroby. Ćwiczenia z ortoptystą są planowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Ich celem jest wzmocnienie narządu wzroku, usprawnienie mięśni odpowiadających za pracę gałek ocznych. W efekcie pracy z ortoptystą poprawia się koordynacja oczu a odpowiednia stymulacja mózgu przywraca prawidłowe funkcje wzroku.

Pomoc w tej dziedzinie dotyczy ćwiczeń wykonywanych wspólnie ze specjalistą w gabinecie oraz przygotowanie do samodzielnych ćwiczeń w domu. Ortoptysta pomoże rodzicom i opiekunom dzieci opanować techniki takiego treningu, które w warunkach domowych także mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie oczu. Najważniejsza jest ich systematyczność.

Ortoptysta - rehabilitacja wzroku

Ortoptysta, okulista i optometrysta – jaka różnica?

Dla kogoś, kto wcześniej nie zmagał się z chorobami wzroku, może w tym miejscu powstać mętlik. Warto więc wyjaśnić czym różni się zakres prac tych specjalistów.

Okulista jest lekarzem, a zakres jego wiedzy i możliwości jest najszerszy. Może on zajmować chorobami oczu i przeprowadzać zabiegi okulistyczne. Gdy Twoim problemem jest po prostu wada wzroku – zgłoś się do optometrysty. Pomoże on dobrać rodzaj korekcji, moc szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych. Zaś ortoptysta pomoże Ci wyćwiczyć oczy, ponieważ niektóre problemy ze wzrokiem można rozwiązać bez operacji. W przypadku dzieci współpraca z ortoptystą może przywrócić właściwą pracę gałek ocznych i zniwelować (całkowicie lub w znacznym stopniu) zeza i wady wzroku.

Te trzy dziedziny zazębiają się i uzupełniają. Dlatego nierzadko można spotkać się z zaleceniem kontaktu z więcej niż jednym fachowcem. Uzasadniona jest również równoległa współpraca np. w związku z operacją zeza. Zalecenie rehabilitacji wzroku z ortoptystą przed operacją zwiększa szanse powodzenia i skraca czas rekonwalescencji po zabiegu.

 


Bibliografia:

  1. R. Blake, H. Wilson, Binocular vision [w:] Vision research 2011 Apr 13;51(7) (dostęp: 03.07.2023).
  2. E. Witkowska-Jeleń, Definicja zawodu ortoptysty Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego (dostęp: 03.07.2023).
  3. K. Krzystkowa, J. Pająkowa, A. Kubatko i inni, Rozpoznanie i leczenie choroby zezowej. Zasady i metody pracy ortoptystki, Wydawnictwo PZWL 1989.

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Gonioskopia – na czym polega? Kiedy trzeba wykonać badanie?
06 czerwca 2023

Gonioskopia – na czym polega? Kiedy trzeba wykonać badanie?

Czytaj dalej
Test Amslera – zrób sam w domu
15 czerwca 2023

Test Amslera – zrób sam w domu

Czytaj dalej
Ciało obce w oku – jak postępować?
16 czerwca 2023

Ciało obce w oku – jak postępować?

Czytaj dalej
Przeszczepienie rogówki – jaki jest przebieg?
30 czerwca 2023

Przeszczepienie rogówki – jaki jest przebieg?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%