Akomodacja oka – na czym polega i jak skutecznie ćwiczyć oko?

Akomodacja oka – na czym polega i jak skutecznie ćwiczyć oko?

08 kwi

Akomodacja oka to tak naprawdę nastawność oka, czyli proces, który polega na dostosowaniu oka w taki sposób, aby było w stanie oglądać dany przedmiot, znajdujący się w różnych odległościach. Jednak niekiedy dochodzi do zaburzenia akomodacji oka, więc warto poznać kilka ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na adaptację oka.

Akomodacja oka – co to jest?

Wraz z wiekiem zaczynamy mieć problemy z ostrością widzenia przedmiotów, ludzi czy liter, znajdujących się w różnej odległości od nas. Wynika to z faktu, że słabiej działa u nas adaptacja oka.

Co to jest tak naprawdę akomodacja oka? Uznaje się, że to fizjologiczny proces, podczas którego soczewka dobiera odpowiednią długość ogniskowej układu optycznego do tego, jaka jest odległość przedmiotu od oka. Tak więc, kiedy dany obiekt znajduje się bardzo blisko, to automatycznie soczewka powinna zwiększyć swoją moc. Z kolei, gdy odsuniesz ten przedmiot, to moc soczewki natychmiast się zmniejszy. Jak widać, nasze oko ma zdolność pełnej adaptacji, a przynajmniej do momentu, kiedy zaczynają pojawiać się problemy związane z akomodacją oka.

Jakie zmiany zachodzą podczas akomodacji?

  • dochodzi do rozszerzenia źrenic,
  • następuje skurczenie się mięśnia rzęskowego i przybliżenie go do soczewki,
  • naczyniówka przesuwa się bardziej do przodu,
  • powoduje to rozluźnienie się włókna obwódki,
  • zarówno przednia, jak i tylna część soczewki stają się odrobinę bardziej wypukłe,
  • to powoduje z kolei delikatne opadnięcie soczewki.

Kiedy dochodzi do zaburzeń akomodacji oka?

Do zaburzeń akomodacji oka może dojść na skutek różnych chorób – zarówno oczu, jak i innych ogólnoustrojowych. Z drugiej strony może to być skutek uboczny związany z przyjmowaniem jakichś leków farmakologicznych czy przez spożywanie używek typu alkohol bądź też narkotyki.

Jednak niestety czasem powody związane z osłabieniem adaptacji oka mogą być też bardziej prozaiczne i wynikają typowo ze starzenia się organizmu. Niestety także soczewki wraz z wiekiem zmniejszają swoją elastyczność, co sprawia, że tracą zdolności związane z akomodacją narządu wzroku. Z tego powodu widzimy niewyraźnie. Najczęściej ten problem zaczyna pojawiać się już po 40. roku życia, gdyż wiąże się to z tzw. starczowzrocznością. Z kolei ok. 60-75 roku życia ludzkie oko może już całkowicie stracić zdolność do adaptacji oka, co sprawia, że konieczne jest korygowanie wzroku przy pomocy dopasowanych okularów czy też soczewek. W niektórych przypadkach najlepszą opcją jest wykonanie operacji chirurgicznej czy też laserowej.

 

kobieta zasłania oko

Akomodacja oka – ćwiczenia

Duże znaczenie ma profilaktyka, czyli regularne ćwiczenie oka. Jedyni specjaliści uznają, że nie da się ćwiczyć adaptacji oka, gdyż jest to w pełni autonomiczny proces. Jednak nie brakuje też takich, którzy twierdzą, że niezwykle ważne jest wzmocnienie wytrzymałości mięśnia rzęskowego, odgrywającego bardzo ważną rolę podczas akomodacji. Dlatego warto dmuchać na zimne i poświęcić chwilę na kilka ćwiczeń narządu wzroku.

Poznaj proste ćwiczenia akomodacji oka:

  • Zakryj jedno oko i spójrz przez okno na oddalone od Ciebie okno sąsiada czy na drzewo w jakiejś dalszej odległości. Przyglądaj się obiektowi przez 20 sekund, aby maksymalnie wyostrzyć obraz. Chwilę później przerzuć wzrok na roślinę w doniczce, stojącą tuż obok Ciebie lub na inny przedmiot znajdujący się bardzo blisko. Znów wytrzymaj 20 sekund. Ćwicz przez około 3 minuty na jedno oko, a później na kolejne.
  • Zabierz książkę i zacznij ją czytać. Następnie powoli odsuwaj tekst od siebie, aby zobaczyć, że tekst stopniowo staje się coraz bardziej rozmazany, a wzrok potrzebuje więcej czasu na odczytanie, co zostało napisane w książce. Należy odsuwać książkę do momentu, aż wyprostujesz ręce. Później chwilę skup się na samej książce, aby rozluźnić akomodację i powoli kontynuuj czytanie i przybliżanie przedmiotu. Warto najpierw poćwiczyć jedno oko, a później drugie i ćwiczeń przez ok. 3 minuty każde oko.

Jak widzisz, ćwiczenia akomodacji oka nie są trudne i co najważniejsze – zajmują bardzo mało czasu. Dlatego też możesz je wykonywać nawet podczas przerwy w pracy bądź relaksując się po południu. Dbanie o narząd wzroku zawsze jest bardzo ważne, ale też świadomość związana z tym, że kiedy zaczniesz zauważać problemy z ostrością widzenia spowodowane zmieniającą się odległością przedmiotu od Ciebie, to znak, że musisz reagować i udać się do okulisty, aby wykonał badanie i w razie potrzeby przepisał dla Ciebie odpowiednie soczewki czy szkła kontaktowe.

 

 

Bibliografia

Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74695,uklad-optyczny-oka-i-zaburzenia-akomodacji-starczowzrocznosc-niedomoga-akomodacji [dostęp: 23.07.2022].
3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/badanieoczu/specjalistyczne/135327,fizjologia-i-patofizjologia-widzenia [dostęp: 23.07.2022].

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%