Prezbiopia (starczowzroczność)

Prezbiopia (starczowzroczność)

27 lip

Prezbiopia, czyli starczowzroczność to nie jest choroba, a jedynie naturalny proces starzenia się narządu wzroku. W konsekwencji tych zmian dochodzi do zmniejszenia ostrości widzenia z bliska. Szczególnie u osób między 40. a 50. rokiem życia pojawia się starczowzroczność – leczenie może pozwolić Ci zminimalizować negatywne skutki, dlatego poznaj najczęściej wybierane metody.

skąd bierze się prezbiopia

Dlaczego powstaje prezbiopia?

Starczowzroczność ma związek z naturalnym procesem starzenia się wzroku. Jednak, żeby jeszcze lepiej to zrozumieć, powinieneś zdać sobie sprawę z tego, jak istotne znaczenie ma zdolność akomodacji oka, czyli umiejętność zmiany zdolności skupiającej. To właśnie dzięki temu możliwe jest uzyskanie ostrości widzenia podczas patrzenia w dal i do bliży. Poza tym w akomodacji bierze udział nie tylko źrenica, ale również mięsień rzęskowy oka, soczewka oraz połączenie nerwowe razem ze zwojami nerwowymi. Dlatego nawet drobne osłabienie bądź zmiany mogą wpłynąć na jakość widzenia. Szczególnie często naukowcy podkreślają, że przyczynami prezbiopii jest:

  • zwiększenie objętości i średnicy soczewki wraz z wiekiem, co sprawia, że zmniejsza się odległość soczewki od ciała rzęskowego. Tym samym dochodzi do zmniejszenia napięcia więzadełek Zinna;
  • zmiany elastyczności soczewki, a także ograniczenie jej zdolności do przybierania wypukłego kształtu.

Starczowzroczność – objawy

Prezbiopia przede wszystkim pojawia się po 40. roku życia. Zazwyczaj na samym początku dostrzegalne są zmiany w ostrości widzenia przedmiotów, znajdujących się w pobliżu. Dlatego to dalekowidze najszybciej mają problem ze starczowzrocznością, co ma związek, z tym że wykorzystują akomodację oka do radzenia sobie z wadą refrakcji.

Zastanawiasz się, jak objawia się starczowzroczność u krótkowidza? W tym przypadku pogorszenie widzenia może być dość złudne, ponieważ osoby z niską miopią – do -3,0 D, mogą mieć wrażenie zmniejszenia się wady. W niektórych przypadkach nie muszą nawet sięgać po okulary korekcyjne, ale taka sytuacja trwa tylko chwilę. Później konieczne jest stosowanie soczewek skupiających.

Warto zaznaczyć, że starczowzroczność rozwija się stopniowo. Objawy zatem są jeszcze trudniejsze do dostrzeżenia, bo po prostu pacjent przyzwyczaja się do regularnego pogarszania widzenia. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych symptomów typu słaby wzrok z daleka, a także stopniowe zwiększanie się odległości, z jakiej patrzymy na obiekty, znajdujące się w pobliżu. Jeśli musisz odsunąć gazetę, telefon bądź kartkę, bo dopiero wtedy możesz uzyskać dobrą ostrość, to oznacza, że rozwija się u Ciebie starczowzroczność. Sprawdź też objawy zaćmy jądrowej.

Najłatwiej można zdiagnozować u siebie prezbiopię, jeśli pojawiają się trudności z czytaniem tekstu w małej odległości od oka. Choć oczywiście i tak potrzebna jest wizyta u specjalisty. Przypadłością związaną z wiekiem jest także choroba Bensona.

okulary na starczowzroczność

Jak diagnozowana jest starczowzroczność?

To właśnie specjaliści wykonują odpowiednie badanie wzroku, dzięki którym możliwe jest określenie, czy masz prezbiopię. W ten sposób oceni również wzrok i stan zdrowia, do tego stwierdzi, jaka jest przyczyna trudności z dostosowaniem ostrości widzenia, a przede wszystkim, czy odpowiada za to początkowe stadium prezbiopii.

Pamiętaj o tym, że prezbiopia należy do wad postępujących, dlatego konieczne jest regularne badanie wzroku.

Starczowzroczność – leczenie

W naprawdę różny sposób może być korygowana prezbiopia. Leczenie dzieli się na metody chirurgiczne i niechirurgiczne. Szczególnie chętnie wybierane są sposoby nieoperacyjne, ponieważ są znacznie tańsze, prostsze do zastosowania, a do tego całkowicie bezpieczne.

zapobieganie prezbiopii

Okulary korekcyjne

Bez wątpienia to właśnie okulary korekcyjne należą do jednego z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie ze starczowzrocznością. Poza tym do dyspozycji jest całkiem sporo różnych rodzajów szkieł, które różnią się nie tylko ceną, ale również działaniem. W zależności od potrzeb pacjent może zdecydować się na:

  • Szkła jednoogniskowe – korygują wzrok podczas patrzenia na określoną odległość – małą lub pośrednią. Właśnie z tego powodu są wykorzystywane podczas czytania bądź pracy przy komputerze. Ich zaletą jest konkurencyjna cena i łatwa dostępność. Jednocześnie są mniej komfortowe podczas codziennego użytkowania, ponieważ wymagają zmiany na inne modele w zależności od tego, gdzie znajduje się obiekt, na który spoglądasz.
  • Szkła dwuogniskowe – kolejne rozwiązanie idealne podczas leczenia prezbiopii umożliwia jednoczesną korekcją dwóch wad wzroku – do dali i bliży. Polega to na tym, że szkła są podzielone na dwie części – góra służy do patrzenia na obiekty, znajdujące się w oddali, a dół do wpatrywania się na przedmioty z mniejszej odległości. Takie rozwiązanie jest dość wygodne, choć bardzo często występuje linia podziału, a poszczególne strefy wyraźnie się wyróżniają, co wymaga sporo czasu do przyzwyczajenia się.
  • Szkła progresywne – bez wątpienia to najnowocześniejsze rozwiązanie do korekcji starczowzroczności. Działanie okularów progresywnych jest podobne do tych dwuogniskowych – przynajmniej jeśli chodzi o podział na dwie strefy. Jednak w tym przypadku dodana jest też środkowa część, umożliwiające płynne przejście od dali do bliży. Oprócz tego moc soczewki jest różna w zależności od konkretnego miejsca.

Soczewki kontaktowe

Leczenie prezbiopii przy pomocy soczewek kontaktowych polega na wykorzystaniu tzw. monowizji, czyli celowego wywołania różnych wad refrakcji w obu oczach. W ten sposób oko dominujące jest korygowane do dali, a niedominujące do bliży. Zauważ, że te różnice są niewielkie, ponieważ większe zmiany mogą doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych typu ból głowy, zawroty oraz zaburzenia w widzeniu przestrzennym.

Zwróć uwagę na to, że zmienną moc optyczną mogą mieć soczewki kontaktowe na starczowzroczność. Korekcja w takim przypadku pozwala na uniknięcie zaburzeń widzenia obuocznego. Dodatkowo niepotrzebny jest okres przyzwyczajania się do innego sposobu widzenia. W zamian za to pacjent może dostrzegać zmniejszoną ostrość widzenia w porównaniu do soczewek jednoogniskowych.

Leczenie farmakologiczne

Kolejnym sposobem leczenia są krople na starczowzroczność. Ich działanie może obejmować zwężenie źrenicy bądź poprawę elastyczności soczewki. Tym samym zwiększa się też jej zdolność do odkształcania. Zwróć uwagę tylko na to, że druga metoda jest bardzo trudnodostępna i wciąż trwają badania kliniczne, pozwalające na jej wykorzystanie.

krople na starczowzroczność

Profilaktyka prezbiopii

Możesz wspomóc swój wzrok w walce ze starczowzrocznością. Wystarczy, że zadbasz o działania profilaktyczne. Przede wszystkim regularnie odwiedzaj specjalistę – najlepiej, jeśli przynajmniej raz na rok będziesz badać wzrok po 40. roku życia. Dzięki temu szybko dowiesz się, czy rozwija się u Ciebie prezbiopia. Oprócz tego stosuj krople nawilżające i wzmacniające – najlepiej te pozbawione konserwantów.

Skoro to pogorszenie umiejętności akomodacji wpływa na problemy z jakości widzenia, to zadbaj o dobrą kondycję oczu. Pomogą Ci w tym ćwiczenia poprawiające wzrok np. wodzenie wzrokiem po liniach znaku nieskończoności, a także zakrywanie rękami oczu, żeby mogły się zrelaksować w ciemności.

Zadbaj też o prawidłową dietę, a szczególnie o obecność witaminy A, czyli beta-karotenu, który ma silne właściwości antyoksydacyjne. Poza tym zapobiega powstawaniu kurzej ślepoty. Ogromne znaczenie ma również odpowiedni poziom witaminy C, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne. Dodatkowo postaw na dietę bogatą w luteinę i minerały takie jak: selen, mangan, cynk i miedź.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?
17 czerwca 2020

Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?

Czytaj dalej
Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?
24 czerwca 2020

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

Czytaj dalej
Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?
15 lipca 2020

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?

Czytaj dalej
Ile kosztują okulary korekcyjne?
22 listopada 2021

Ile kosztują okulary korekcyjne?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%