Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

24 cze

Statystyki pokazują, że większość Polaków, bo aż 68% ma dolegliwości związane ze zmęczonymi, suchymi i zaczerwienionymi oczami. Takie przypadłości mogą prowadzić do rozwoju wad wzroku. Dlatego konieczne są regularne kontrole u specjalisty, dzięki którym dowiesz się, jak zatrzymać bądź zapobiec pojawieniu się problemów z oczami. Ważną częścią takiej wizyty jest badanie wzroku, dlatego sprawdź, jak wygląda i kiedy warto z niego skorzystać.

Jak często warto badać wzrok?

U dzieci badania wzroku odbywają się regularnie – zazwyczaj w szkole podczas corocznych wizyt u higienistki. Jednak i tak ważne jest obserwowanie zachowań najmłodszych, ponieważ dzięki temu określisz, czy pojawiają się u nich jakieś problemy ze wzrokiem. Nieco inaczej sytuacja wygląda u dorosłych osób, ponieważ musisz samodzielnie zadbać o kontrolę Twojego wzroku. Szczególnie jest to ważne po ukończeniu 40. roku życia, kiedy to zazwyczaj przyspiesza proces pogorszenia się widzenia. Od tego momentu powinieneś badać wzrok minimum co 2 lata, dzięki czemu szybko uda Ci się wykryć wszelkie zmiany chorobowe lub pojawiające się wady wzroku.

Kobieta optometrystka w swoim gabinecie

Jak wygląda badanie wzroku?

Nie musisz się obawiać, ponieważ badanie wzroku jest w pełni bezpieczne i nie powoduje u Ciebie żadnego dyskomfortu. Najpierw lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, a następnie przejdzie do właściwego badania. Podczas niego zostanie sprawdzona ostrość Twojego widzenia do dali i bliży. W tym celu wykorzystywana jest tablica Snellena, na której znajdują się różnej wielkości znaki. To podstawowe badanie, które jest stałym elementem wizyty u specjalisty, jednak oprócz niego są też wykorzystywane inne sposoby kontroli jakości Twojego wzroku. Do dokładniejszej analizy należy m.in. komputerowe badanie oceniające krzywiznę rogówki oka. Dzięki niemu specjalista może wykryć wadę wzroku typu astygmatyzm.

Ważnym badaniem jest również sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, ponieważ pozwala na wykrycie poważnych chorób oczu np. jaskry. Wielu pacjentów uważa je za niekomfortowe, jednak na pewno nie będziesz odczuwać bólu, ponieważ specjalista zakrapla Ci oczy preparatem znieczulającym.

Jak interpretować wyniki badania wzroku?

Po tym, jak przyjdziesz na badanie wzroku, otrzymasz wyniki (receptę na okulary), dzięki którym możliwa jest odpowiednia interpretacja. W ten sposób określisz, jakie okulary powinieneś nosić, a także dowiesz się, jaką masz wadę wzroku. Poszczególne parametry są zapisane zarówno dla prawego, jak i lewego oka – kolejne oznaczone jako R oraz L. Następnie musisz zwrócić uwagę na to, czy wartości są zapisane z wartością minus lub plus. W pierwszym przypadku masz do czynienia z krótkowzrocznością, a w drugim z dalekowzrocznością.

 

Wzór recepty okularowej

Tak naprawdę nie musisz przejmować się interpretacją wyników badania wzroku, ponieważ wystarczy, że przekażesz te informacje specjalistom. Dzięki temu będą wiedzieli, jaki rodzaj szkieł powinieneś nosić, a także, jaką mają mieć moc.

Ile kosztuje badanie wzroku?

Zwróć uwagę na to, że badanie wzroku zazwyczaj nie jest drogie, a w niektórych przypadkach możesz zrobić to zupełnie za darmo. Szczególnie wtedy, gdy udasz się na wizytę do specjalisty przez NFZ. W ten sposób nie ponosisz żadnych kosztów związanych z regularnym dbaniem o swój wzrok. Jednak, jeżeli chcesz iść na prywatną wizytę, to też nie musisz obawiać się dużych wydatków, ponieważ podstawowe badania przy pomocy tablicy Snellena bardzo często jest w cenie wizyty u specjalisty. Dodatkowo płatne zazwyczaj są inne badania – ich ceny wahają się od 20 zł do 130 zł w przypadku sprawdzania dna oka. Pamiętaj tylko, że to jedynie orientacyjne koszty i przede wszystkim są uzależnione od miasta, w którym chcesz się badać, a także indywidualnych cen poszczególnych lekarzy.

Jak sprawdzić wzrok samodzielnie?

Pamiętaj o tym, że nie powinieneś rezygnować z regularnych badań wzroku u specjalisty. W końcu to on najlepiej określi, czy Twoje oczy są zdrowe. Jednak, jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić wzrok samodzielnie, to najlepszym sposobem jest obserwacja. Dzięki temu określisz, czy w ciągu ostatnich miesięcy widzisz gorzej. Możesz to zrobić, czytając mniejsze napisy, które znajdują się w pewnej odległości od Ciebie bądź odwrotnie spoglądając na przedmioty będące w pobliżu. W ten sposób sprawdzisz, czy w obu sytuacjach zachowujesz dobrą ostrość. Jeżeli zauważasz u siebie stopniowe pogorszenie wzroku, to niezwłocznie udaj się do specjalisty i opowiedz o swoich spostrzeżeniach.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%