Badanie wzroku – tablica Snellena, która od lat skutecznie odkrywa wady wzroku

Badanie wzroku – tablica Snellena, która od lat skutecznie odkrywa wady wzroku

28 cze

Podczas wizyty u okulisty przeprowadzane są badania wzroku. W tym celu specjalista wykorzystuje m.in. tablice Snellena. Przekonaj się, czym one są i dlaczego tablica do badania wzroku od lat jest podstawowym elementem wyposażenia gabinetów okulistów.

Czym jest tablica badania wzroku Snellena?

Tablica u okulisty, którą można znaleźć w każdym gabinecie okulistycznym, to tak naprawdę tablica Snellena (nazwa na część okulisty, który ją wymyślił). Dzięki niej możliwe staje się:

  • sprawdzenie ostrości wzroku pacjenta, głównie chodzi tutaj o ostrość widzenia centralnego każdego oka,
  • określenie, czy pacjent widzi w bliży, czy też w dali,
  • wyznaczenie, w jakim stopniu doszło do upośledzenia konkretnego oka. Przy tym warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wystarczy do tego jedynie tablica wzroku. Okulista zapewne wykona także badanie przy pomocy lampy szczelinowej

oraz badanie dna oka. To pozwoli stwierdzić, co jest przyczyną patologii. Jeśli nie zostanie ona określona, to będzie oznaczało, że przyczyną pogorszenia się widzenia u pacjenta jest wada refrakcji i niezbędna będzie korekta w postaci okularów lub soczewek kontaktowych. Alternatywną opcją jest oczywiście zabieg chirurgiczny.

tablica snellena

Jak wygląda tablica do sprawdzania wzroku?

Tradycyjna tablica u okulisty składa się z 11 linii, gdzie zawarte są różnej wielkości litery, cyfry, haki czy obrazki (wykorzystywane dla dzieci, zwane optotypami). Bardzo ważne jest to, aby tablica do badania ostrości wzroku składała się z elementów, które mają tę samą grubość, a także odległość pomiędzy znakami czy obiektami również musi być jednakowa.

Tablica w gabinecie okulisty została zaprojektowana w taki sposób, aby wielkość liter, cyfr czy obrazków zmniejszała się wraz z kolejnymi rzędami. W dodatku każdy rząd został oznaczony cyfrą, przedstawioną przy pomocy ułamka. Właśnie dzięki tym wartościom liczbowym tablica z literami u okulisty jest w stanie opisać ostrość widzenia pacjenta. Główny rząd przyjmuje wartość ułamkową 1, która prezentowana jest na różne sposoby, np. jako 20/20 czy też jako 6/6.

Tablica na wzrok – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów tablic Snellena, oto te tradycyjne:

  • tablica Snellena do bliży – może składać się z pełnych słów lub jedynie z liter bądź cyfr czy obrazków umiejscowionych w rzędach,
  • tablica Snellena do dali – większość osób utożsamia tablicę Snellena właśnie z tablicą do dali, cechuje się ona dużym rozmiarem, która składa się z mniejszych i większych liter oraz liczb,
  • tablica dla dzieci – w tym przypadku zamiast liter czy cyfr wykorzystuje się obrazki, które mają znacząco pomóc w zdiagnozowaniu, czy dziecko ma problemy ze wzrokiem.

Dziś w nowoczesnych gabinetach można też spotkać się z nowoczesnymi tablicami, zwanymi rzutnikami optotypów. Litery, obrazki czy cyfry wyświetlają się na ekranie i stopniowo się zmniejszają. Same zasady obliczania ostrości widzenia są takie same, jak w tradycyjnych tablicach Snellena.

Pamiętaj też o tym, że pomocna może być również internetowa tablica liter jak u okulisty. Możesz wykonać próbne badanie w domu, wydrukować plik z rzędami liter, ustawić się ok. 3 metry od kartki, którą ktoś powinien trzymać, zakryć jedno oko i odczytać litery.

tablica snellena trzymana przez okulistę

Jak przebiega test wzroku? Tablica na badanie wzroku w praktyce

Badanie ostrości wzroku tablicami Snellena przeprowadzane są na dwa sposoby w zależności, czy wykorzystane zostaną tablice Snellena do bliży, bądź do dali.

W przypadku tablic do dali pacjent staje w odległości 6 metrów od tablicy Snellena, a następnie zakrywa dłonią jedno oko lub okulista zakłada mu na oczach specjalne okulary, zakrywające jedno oko. Zadaniem pacjenta jest odczytanie wskazanych przez specjalistę liter czy cyfr. Tablica sprawdzająca wzrok pozwala określić, jakiej wielkości litery jest w stanie z łatwością odczytać pacjent. Osoby z wadami refrakcji są w stanie określić jedynie największe litery, wtedy problemy z przeczytaniem mniejszych liter wskażą wielkość ich wad wzroku. Zobacz na czym polega różnowzroczność.

Tablica okulistyczna Snellena może być też przeznaczona do badania bliży. W tym przypadku odległość między tablicą a pacjentem powinna mieścić się w przedziale 25-40 cm. Jak można się domyślić, jest to odległość dobrego widzenia. Okulista będzie w stanie wtedy określić, czy pacjent ma problem z widzeniem z bliska, czy też nie. Wynik badania najczęściej podawany jest w notacji 20/20 – tutaj dowiesz się, co oznacza wizja 20/20.

Zazwyczaj badanie wzroku, gdzie wykorzystywana jest tablica z literami do badania wzroku, trwa ok. 10 minut. Kończy się oczywiście w momencie, gdy pacjent nie jest w stanie odczytać prawidłowo wskazanej przez okulistę cyfry bądź litery. Zazwyczaj wtedy specjalista zakłada próbne szkła korygujące i ponawia badanie, aby sprawdzić, czy teraz pacjent będzie w stanie odczytać wszystkie symbole, które wskaże okulista z tablicy z literami.

tablica snellena

Tablica do badania wzroku cyfry a krople do oczu

W przypadku, gdy pacjent ma silną akomodację czy też okulista uznaje, że z różnych przyczyn jest to konieczne, to jeszcze przed przeprowadzeniem badania niezbędne staje się ich zakroplenie. W tym celu wykorzystuje się krople z atropiną, których celem ma być porażenie akomodacji poprzez powiększenie źrenic. Badanie wzroku można wykonać po ok. 20 minutach od zakroplenia oczu. Uzyskany wynik jest znacznie bardziej precyzyjny, jednak może to wpłynąć na osłabienie oczu. Dlatego też po wykonaniu badania w ten sposób pacjent nie powinien prowadzić samochodu.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%