5 najczęstszych infekcji oczu – skąd się biorą i jak je leczyć?

5 najczęstszych infekcji oczu – skąd się biorą i jak je leczyć?

25 paź

Narząd wzroku jest bardzo wrażliwy na działanie wszelkich bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów – czasami nawet skomplikowany aparat ochronny oczu nie ustrzeże ich przed infekcją. W przypadku wystąpienia dokuczliwych objawów trzeba zdawać sobie sprawę z tego, na jakie choroby jesteśmy najbardziej narażeni – tak, aby w przypadku zachorowania być w stanie podjąć odpowiednie kroki. Oto 5 najczęstszych infekcji oczu, które dotykają miliony dzieci i dorosłych każdego roku.

5 najczęstszych infekcji oczu u dzieci i dorosłych

1. Zapalenie spojówek

Spojówka to cienka błona śluzowa, która pokrywa wewnętrzną stronę powiek oraz twardówkę, czyli białą część oka. Stanowi ona warstwę ochronną, dbając o utrzymanie optymalnego nawilżenia i minimalizując tarcie tkanek przy każdorazowym mrugnięciu. Spojówka jest niezwykle wrażliwa na wszelkie podrażnienia i stale narażona na działanie czynników chorobotwórczych, dlatego też zapalenie spojówek to najczęstsza infekcja oczu.

Schorzenie to może zostać wywołane przez bakterie i wirusy, a także alergeny w przypadku osób, którym dolegają alergie oczu. Często szkodliwy mikroorganizm dostaje się do oka podczas niepozornych czynności, takich jak tarcie powiek nieumytymi rękami czy dotknięcie oka końcówką zakraplacza butelki, podczas wpuszczania do oka sztucznych łez. Zapaleniem spojówki wywołanym przez wirusy lub bakterie można się również zarazić, jak to ma często miejsce w przypadku małych dzieci chodzących do przedszkola czy zerówki.

Tak objawia się infekcja oczu dzieci i dorosłych, którą jest zapalenie spojówek:

 • Ból oka, przypominający kłucie i pieczenie
 • Zaczerwienienie oczu
 • Wydzielina z oka
 • Silne łzawienie
 • Światłowstręt
 • Swędzenie oczu i powiek

To, jaka jest przyczyna stanu zapalnego spojówki, można rozpoznać m.in. po pojawiającej się wydzielinie. Gdy jest ona rzadka i wodnista, podobnie jak łzy, świadczy to najprawdopodobniej o infekcji wirusowej. Gęsta wydzielina ropna o zabarwieniu od żółtego do zielonego, która prowadzi do powstania suchych złogów, jest wynikiem infekcji bakteryjnej.

Zapalenie spojówek to bardzo dokuczliwa infekcja oczu. Leczenie jej jest konieczne nawet w przypadku łagodnego przebiegu, ponieważ bagatelizowany stan zapalny może się pogłębić, a nawet przenieść na sąsiadujące tkanki. Co na infekcję oka okaże się najskuteczniejsze? Krople z antybiotykiem do stosowania miejscowego skutecznie złagodzą bakteryjne zapalenie spojówek – infekcje wirusowe zaś w większości przypadków ustąpią same z pomocą kropli nawilżających i łagodzących ból.

2. Zapalenie brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek to kolejna choroba, która jest jedną z najczęstszych infekcji oczu. Podobnie jak zapalenie spojówek, może być spowodowana przez wirusy, bakterie i alergeny, jednak tutaj do powszechnych przyczyn dochodzą jeszcze choroby skóry – np. łuszczyca czy trądzik różowaty. Zapalenie brzegów powiek może wywołać bowiem zaburzenie wydzielania sebum na skórze, które wiąże się z nadmiernym łojotokiem.

Główne objawy zapalenia brzegów powiek to:

 • Opuchnięte powieki
 • Pieczenie i kłucie oka
 • Swędzenie
 • Zaczerwienienie oczu i powiek
 • Uczucie ciała obcego w oku
 • Łuszczenie skóry powiek
 • Wypadanie rzęs
 • Sklejone rzęsy

Osoby, którym często dolegają nawracające infekcje oczu, przede wszystkim skarżą się właśnie na zapalenie powiek – dlatego trzeba udać się z nim do okulisty. Podczas leczenia należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ opiera się ono przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Antybiotyk, kortykosteroidy, inne preparaty do stosowania miejscowego oraz ciepłe kompresy to główne metody leczenia zapalenia powiek

3. Jęczmień

Jęczmień to zmiana na powiece, która powstaje w wyniku przeniknięcia czynnika chorobotwórczego do mieszków włosowych rzęs – szczególnie w przebiegu zapalenia brzegów powiek. Przyjmuje formę zaczerwienionego, spuchniętego ropnia zaraz przy linii rzęs – to defekt kosmetyczny, który objawia się również bólem i kłuciem. Jęczmień często znika samoistnie w przeciągu od 1 do 3 tygodni, jednak powinien zostać skonsultowany z lekarzem – nieleczony może bowiem doprowadzić do powstania przewlekłego zapalenia gruczołów tarczkowych.

4. Nużeniec oka

Nużeniec to pasożyt oczny, którego powszechnie znaleźć można na ludzkich mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, jednak zakażenie nim zdarza się bardzo rzadko. To częsta infekcja oczu u dorosłych – u dzieci występuje sporadycznie. Sama obecność pasożyta nie musi powodować stanu chorobowego, jednak do pojawienia się objawów może doprowadzić obniżona odporność wraz z jego znacznym namnożeniem się w okolicach rzęs.

Oto główne symptomy, którymi objawia się nużyca, czyli infekcja oka wywołana przez nużeńca:

 • Zaczerwienienie oczu
 • Uczucie ciała obcego w oku
 • Sucha i łuszcząca się skóra wokół oczu
 • Zaskórniki, wągry i ropiejące wypryski na skórze powiek
 • Zapalenie brzegów powiek

Co na infekcję oka, którą jest nużyca? Stosuje się przede wszystkim leki łagodzące stan zapalny i objawy chorobowe, a także przemywanie oka solą fizjologiczną – w tym artykule poznasz mnogość jej zastosowań na narząd wzroku!

5. Zapalenie rogówki

Ostatnią chorobą, która należy do najczęstszych infekcji oczu, jest zapalenie rogówki, czyli wypukłej części oka znajdującej się w jego przedniej części. Infekcja może zostać wywołana przez bakterie i wirusy, a także grzyby. Odpowiednie leczenie jest w jej przypadku koniecznością – bagatelizowanie tego stanu może bowiem doprowadzić nawet do uszkodzenia wzroku.

Objawy zapalenia rogówki to m.in.:

 • Zaczerwienienie oka
 • Wrażliwość na światło
 • Silne łzawienie
 • Zmniejszenie ostrości wzroku
 • Nagłe pogorszenie widzenia

Leczenie zapalenia rogówki zależy od tego, co go spowodowało. Jeśli przyczyną są bakterie – maść na infekcje bakteryjne oczu zawierająca antybiotyk jest głównym filarem terapii. W przypadku infekcji wirusowej są to indywidualnie dobrane przez lekarza leki przeciwwirusowe. Grzybicze zapalenie rogówki wymaga zaś farmakoterapii przeciwgrzybiczej zarówno miejscowej, jak i doustnej. Odpowiednie leczenie pozwoli na odzyskanie idealnej jakości widzenia i uniknięcie komplikacji, takich jak bielmo na oku.

Wszelkie niepokojące objawy obejmujące oczy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza – skuteczne leczenie jest bowiem możliwe tylko w przypadku trafnej diagnozy. Głównymi symptomami, którymi objawiają się infekcje oczu u dorosłych i dzieci są więc zaczerwienienie, pieczenie, wydzielina z oka i ogólny dyskomfort – zadbaj o swoje zdrowie i nigdy nie bagatelizuj takiego stanu!

 

Bibliografia:
Stephanie Watson, Maria Cabrera-Aguas, Pauline Khoo, Common eye infectons, 2018
Jennifer Berry, 7 types of eye infections, their symptoms, and how to treat them, 2023
Rachel Reiff Ellis, Is my eye infected?, 2021

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%