Alergie oczu – jak rozpoznać i leczyć?

Alergie oczu – jak rozpoznać i leczyć?

15 lis

Dla wielu osób wiosna to czas radosny – dłuższe dni i rozwijająca się przyroda. Jednak jest taka grupa osób, którym koniec zimy kojarzy się mniej pozytywnie. Mowa tutaj o alergikach, odczuwających negatywne skutki, krążących w powietrzu pyłków drzew, krzewów, traw i roztoczy. Jednym z często spotykanych objawów jest alergia oczu, np. zapalenie spojówek itd. Poznaj objawy, którymi wyróżnia się alergia oka i sposoby, które minimalizują dokuczliwe dolegliwości.

Alergia oczu – objawy

W okresie wiosennym, ale też nie tylko, borykasz się z problemami z łzawieniem, czy swędzeniem oczu? Masz zaczerwienione oczy? Podejrzewasz, że powodem jest alergia oka? Najlepiej udaj się do alergologa, który skieruje Cię na specjalistyczne testy alergiczne. Wcześniej jednak poznaj najczęściej występujące objawy alergii, takie jak:

Pieczenie oczu – alergia, która spotyka coraz więcej osób

Jeśli Twoja alergia objawia się silnym pieczeniem oczu, to koniecznie odwiedź alergologa. Tego typu alergia może doprowadzi nawet do powstania ostrego alergicznego zapalenia spojówek. 

Łzawienie i pieczenie oczu

Oprócz pieczenia oczu często pojawia się również problem z dokuczliwym łzawieniem oczu. Taki objaw szczególnie nasilają się po wyjściu na zewnątrz lub zaraz po przyjściu do domu. W takiej sytuacji konieczne jest opłukanie oczu po przyjściu – w tym też rzęs, brwi, a w przypadku kobiet dobrym pomysłem staje się również zmycie makijażu. Łzawienie oczu i katar to często występujące objawy alergii oczu, które mogą negatywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Tego typu objawom często towarzyszą także tzw. wodniste oczy.

Swędzenie jednego oka

W trakcie największego nasilenia alergii dokucza Ci swędzenie oka? Przyczyny takiego stanu rzeczy to zapewne alergeny, takie jak pyłki, czy roztocza kurzu domowego lub też pleśń. Co ciekawe swędzenie jednego oka może być objawem alergicznego nieżytu nosa, ostrego lub sezonowego zapalenia spojówek. Jeśli po ok. 3 dniach od pojawienia się swędzenia oczu lub oka objaw ten nie zniknie, to należy zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie.

Opuchnięte oczy – alergia

Dokuczają Ci opuchnięte oczy? Przyczyny takiego problemu mogą być różne, ale w zdecydowanej większości jest to spowodowane reakcją na alergeny. W konsekwencji może to doprowadzić do powstania zapalenia spojówek, więc nie można bagatelizować, kiedy pojawi się tego typu alergia. Opuchnięte oczy wynikają głównie z występowania alergii miejscowej, np. przez nałożeniu uczulającego kosmetyku na powieki, ale też mogą wiązać się z alergią na pyłki.

Wydzielina z oka

Niekiedy objawem alergii oczu może być też pojawienie się niepokojącej wydzieliny z oka. Jeśli wydzielina przybiera postać śluzowo-ropną, to może być oznaką, że dochodzi do atopowego zapalenia spojówki i rogówki. Najczęściej wiąże się to jeszcze z takimi objawami, jak światłowstręt, łzawienie oczu, zaburzenie wzrostu rzęs i brwi, pojawienie się zmian na skórze powiek itd.

Dowiedz się: jakie mogą być przyczyny ropiejących oczu u dziecka.

Alergiczne zapalenie powiek

Częstym problemem są także opuchnięte powieki. Alergia tego typu może być naprawdę dokuczliwa, gdyż pogarsza jakość widzenia, a nawet może powodować bolesny dyskomfort. Alergiczne zapalenie powiek miewa charakter okresowy, sezonowy lub przewlekły. Często spowodowane jest kontaktowym zapaleniem skóry powiek i spojówek. Alergia na powiekach powstaje po tym, jak alergik będzie miał kontakt z alergenem. Może wiązać się także z pojawieniem się obrzęku oka, zaczerwienieniem skóry na powiekach, wodnistą wydzieliną, czy też wypryskiem. Alergia powieki najczęściej dokucza przez ok. 24-72 godziny po kontakcie z alergenem.

Różnego rodzaju uczulenia na powiekach powodują znaczący dyskomfort, dlatego ważne jest określenie, co wywołuje reakcję alergiczną i podjęcie leczenia oraz próby zminimalizowania kontaktu z alergenem.

Sprawdź także >> czym jest zapalenie twardówki

Jak leczyć alergię oczu?

Jak już wcześniej wskazaliśmy, najlepszym sposobem na leczenie alergii jest wykonanie testów alergicznych, które ukażą dokładnie, czym jest alergen. W przypadku takich alergenów jak pyłki drzew, krzewów oraz traw niemożliwe staje się ich uniknięcie. Dlatego zazwyczaj konieczne staje się stosowanie leków przeciwhistaminowych i leczenie, które będzie po prostu minimalizować występujące objawy lub też zastosowanie odczulania.

Katar i łzawienie oczu – jak leczyć?

Dopiero testy alergiczne są w stanie wskazać, czy katar i łzawienie oczu są wynikiem alergii, czy też rozwijającej się choroby. Objawy te bardzo często wiążą się z alergicznym nieżytem nosa, dlatego na katar warto zastosować inhalacje przy użyciu olejków eterycznych, np. eukaliptusowego, czy herbacianego. W przypadku łzawienia oczu lepiej sprawdzą się krople do oczu dedykowane dla alergików. Oczywiście niezbędne będą też leki przeciwhistaminowe.

Domowe sposoby na uczulenie na oczach

Sezonowa alergia, oczy, które swędzą, pieką, łzawią, a nawet puchną, to spory problem alergików. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie leczenia, a czasem zastosowanie pewnych środków zapobiegawczych, np.:

  • wietrzenie domu jedynie w nocy, 
  • zmienianie ubrań po przyjściu do domu,
  • codzienne mycie włosów,
  • używanie kropli do oczu,
  • unikanie wychodzenia na zewnątrz, kiedy stężenie pyłków jest największe.

Możesz też próbować leczenia objawów, stosując:

  • okłady z rumianku na oczach,
  • zimne kompresy – wykorzystaj do tego bawełnianą ściereczkę i zimną wodę, a następnie trzymaj kompres przez 10 minut na oczach,
  • przemywaj oczy wodą,
  • stosuj krople do oczu lub roztwór z soli fizjologicznej.

Zobacz także:

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?
22 czerwca 2020

Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?

Czytaj dalej
Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy
22 lipca 2020

Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy

Czytaj dalej
Zaczerwienione oczy – jak się ich pozbyć?
31 sierpnia 2020

Zaczerwienione oczy – jak się ich pozbyć?

Czytaj dalej
Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia
08 września 2020

Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%