Zaczerwienione oczy – jak się ich pozbyć?

Zaczerwienione oczy – jak się ich pozbyć?

31 sie

Czerwone oczy to bardzo częsty problem wielu osób. W większości przypadków oznacza zespół czerwonego oka, czyli stan zapalny. Wiąże się z wieloma innymi objawami takimi, jak łzawienie oczu,  ból czy świąd. Już teraz dowiedz się, jakie są przyczyny czerwonych oczu i jak skutecznie się ich pozbyć.


Czerwone oczy – przyczyny, które warto znać

Czerwone oczy po alkoholu

Szczególnie gdy dana osoba wypije większą ilość alkoholu, to jednym z objawów są zaczerwienione oczy. Zdarza się również tak, że przekrwione oczy są widoczne u osób, które piją czerwone wino. Co ciekawe, taka reakcja organizmu może pojawić się wtedy bardzo szybko, nawet jeśli nie wypijesz dużej ilości alkoholu.

Innym powodem czerwonych oczu jest palenie marihuany.

Zmęczenie, a nawet wycieńczenie

Mało ilość snu, duża liczba obowiązków i do tego stres, to bardzo częste powody, przez które występują czerwone oczy. Koniecznie zadbaj o siebie i zrelaksuj się. W przeciwnym razie nie tylko Twój wzrok się pogorszy, ale też już wkrótce pojawią się kolejne objawy, np. podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.

Zbyt długie wpatrywanie się w monitor ekranowy

Po wielogodzinnej pracy czy graniu w gry przed monitorem komputera również często pojawia się problem przekrwionych oczu. Jednak, jeśli dzieje się tak codziennie, to konieczne jest przede wszystkim ograniczenie czasu, kiedy wpatrujesz się w ekran. Do tego warto stosować krople nawilżające oczy lub odpowiednio dobrane okulary do komputera.

Kobieta w okularach korekcyjnych pocierająca oko ze zmęczenia

Alergia

Inną przyczyną czerwonych oczu może być alergia. Szczególnie w okresie wiosennym, kiedy liczba alergenów wzrasta. Poza tym może także wystąpić alergia na niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należy aspiryna czy też polopiryna. Wtedy również reakcją organizmu jest m.in. zaczerwienienie oczu.

Czerwone oko u dziecka – co warto wiedzieć?

Tak, jak i u dorosłych, zaczerwienione oczy u dziecka mogą być wywołane naprawdę wieloma różnymi czynnikami. Ze względu na ruchliwość i aktywność dzieci, często powody są dość prozaiczne, czyli wiąże się to z jakimś urazem czy natarczywym tarcie oka. Wtedy dochodzi do pęknięcia naczynek w oku i staje się ono zaczerwienione. Jednak nie warto bagatelizować tego stanu. Może się okazać, szczególnie u bardzo małego dziecka, że przekrwione oczy są spowodowane użyciem substancji drażniącej do prania kołderki czy ubrań. U nieco starszych dzieci często pojawiają się również alergie, np. wiosenne zapalenie spojówek.

Zaczerwienione oko a choroby wzroku

Bardzo ważne jest to, aby znaleźć skuteczny sposób na czerwony oczy. W przeciwnym razie ta dolegliwość będzie wpływała na codzienne funkcjonowanie, a do tego może pogorszyć jakość widzenia. Zdarza się też tak, że czerwone oczy są objawem różnych wad narządu wzroku. W szczególności dotyczy to zapalenia spojówek, zapalenia błony naczyniowe, jaskry, zapalenia rogówki czy też jęczmienia. Jeśli po kilku dniach nadal masz przekrwione oczy, to udaj się do okulisty, aby wykonał on odpowiednie badania i sprawdził, czy konieczne jest podjęcie leczenia.

Czerwone oczy – jak się pozbyć tej dolegliwości?

Jak już wiesz, oczy stają się czerwone z różnych powodów, dlatego nie ma jednego sposobu, który pomoże każdemu pozbyć się tej dolegliwości. W pierwszej kolejności wypróbuj najskuteczniejszą metodę, czyli wypoczynek oraz produktywny sen. Częstsze mruganie podczas pracy przed komputerem czy robienie sobie przerw od ekranów, również powinna dać chwile ukojenia dla Twojego wzroku. Jeśli zaczerwienie jest związane z alergią, to staraj się unikać kontaktu z czynnikiem alergizującym. Gdy jest to niemożliwe, to konieczne będzie branie leków przeciwhistaminowych, aby zmniejszyć objawy alergii. Kiedy chcesz się pozbyć czerwonych oczy, możesz na samym początku spróbować domowych sposobów.

Domowe sposoby na czerwone oczy

Matka z córką relaksująca się w domu z płatkami ogórkowymi na oczach

Istnieje kilka prostych sposobów, które być może pomogą Ci pozbyć się problemu czerwonych oczu. Oto kilka z nich:

  • okłady z herbaty – najlepiej sprawdza się rumianek bądź też zielona herbata,
  • plasterki ogórka,
  • inne zimne okłady na oczy – np. specjalne żelowe okulary czy kostki lodu.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%