Ropiejące oczy u dziecka - przyczyny i leczenie

Ropiejące oczy u dziecka - przyczyny i leczenie

02 cze

Ropiejące oczy u dziecka to problem, który niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek. Przyczyn pojawienia się w oku malucha wydzieliny może być kilka. W większości przypadków takie sytuacje nie zagrażają zdrowiu. Warto jednak wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje infekcji. Kiedy ropiejące oczy u dziecka powinny skłaniać do kontaktu z lekarzem? Sprawdzisz w naszym poradniku.

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny

Przyczyny ropiejących oczu u dziecka są dość złożone. Przykre objawy mogą być wywołane:

  • namnażaniem się bakterii w oku
  • zakażeniem wirusowym
  • dostaniem się ciała obcego do oka
  • objawami alergii

Ropiejące oczy u dziecka – objawy

Z rozpoznaniem ropiejących oczu u dziecka nie będziemy mieć problemu. Problem jest wyraźnie widoczny w postaci wydzieliny w obrębie powiek i kącików oczu. Wydzielina o różnej gęstości ma tendencję do zasychania. To powoduje sklejanie się powiek i rzęs.

Objawy ropiejących oczu u dziecka są szczególnie dotkliwe o poranku. Tworzą się grudki, które podrażniają delikatną skórę i błony śluzowe. Zgromadzona przez noc wydzielina utrudnia otwarcie oczu. Maluch często odruchowo pociera oczy piąstką, dodatkowo je drażniąc.

Zobacz także >> Retinopatia wcześniacza - przyczyny, objawy, leczenie

Ropiejące oczy u dziecka

Jak rozpoznać przyczynę ropiejących oczu u dziecka?

Ropiejące oczy u dziecka mogą być wywołane ciałem obcym w oku. Towarzyszy temu zwykle ból i dyskomfort. Jeżeli przyczyną ropiejących oczu dzieckabakterie – wówczas zaobserwujemy mętną ropę. Infekcja wywołana przez paciorkowce, gronkowce lub bakterie gram-ujemne, powoduje dodatkowo zaczerwienienie i podrażnienie oczu. Rozwój bakterii chlamydii objawia się intensywnym wydzielaniem śluzu i żółto-białej ropy.

Według danych medycznych za 30% przypadków ropiejących oczu u dziecka odpowiedzialne są bakterie. Z reguły są to sytuacje niewymagające interwencji lekarza. Zwykle w ciągu 7-10 dni objawy mijają, bowiem choroba ma charakter samoograniczający. Infekcje wirusowe również nie trwają dłużej, a organizm sam radzi sobie z pokonaniem drobnoustrojów.

Ropiejące oczy u dziecka przy katarze

Charakterystycznym symptomem są ropiejące oczy u dziecka przy katarze. Jeśli obserwujemy u naszej pociechy taki przebieg – prawdopodobne są dwie przyczyny: infekcja wirusowa lub alergia. Jak to rozróżnić?

Ropiejące oczy u dziecka przy katarze oraz jednoczesne objawy przeziębienia (podwyższona temperatura, osłabienie) to zapewne skutek zakażenia adenowirusami. Wydzielina pojawiająca się w oczach jest rzadsza niż w przypadku bakterii. Zwykle zauważamy w takich sytuacjach intensywne łzawienie. Dziecko może w takich sytuacjach wykazywać objawy światłowstrętu i skarżyć się na ból głowy. Wirusy, które powodują ropiejące oczy u dziecka, są odpowiedzialne również za zapalenie spojówek. Wraz z tą infekcją pojawia się zaczerwienienie oczu, tkliwość, nadwrażliwość na światło.

Ropiejące oczy u dziecka a alergia

Jedną z przyczyn ropiejących oczu u dziecka jest alergia. Może przy tym występować wodnisty katar, zapalenie spojówek oraz inne objawy uczulenia np. skórne. Warto obserwować tego rodzaju sygnały, by wychwycić zależności. Niektóre alergie występują sezonowo – na pyłki drzew, traw i zbóż. Jeżeli objawy uczulenia pojawiają się bez związku z okresami aktywności pyłków – winne mogą być roztocza lub sierść zwierząt domowych. Jeżeli mamy podstawy do podejrzeń, że dziecko cierpi z powodu alergii – zgłośmy się na testy.

Czym przemywać ropiejące oczy u dziecka?

Objawy ropiejących oczu dziecka są nieprzyjemne, ale łatwo im zaradzić domowymi sposobami. Możesz przemywać ropiejące oczy u dziecka przy pomocy zwykłej przegotowanej letniej wody. Świetnie sprawdzi się też zaparzony rumianek, który dodatkowo złagodzi podrażnienia. Nasącz wacik wodą lub naparem i przyłóż na powieki. Pozostaw tak na 1-2 minuty, by ułatwić rozklejenie rzęs. Następnie delikatnie przecieraj powieki by usunąć pozostałości ropy z kącików.

Domowym sposobem na ropiejące u dziecka, a także u dorosłych, są krople nawilżające do oczu. Łagodzą podrażnienie, wspierają naturalną barierę ochronną i pomagają naturalnie pozbyć się wydzieliny z oka.

Krople na ropiejące oczy u dziecka bez recepty

Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, dostępne są także krople na ropiejące oczy bez recepty. Łatwo znajdziesz w aptekach sól fizjologiczną oraz sztuczne łzy, które ułatwią oczyszczanie i także pomogą w przemywaniu sklejonych powiek i rzęs.

Ropiejące oczy u dziecka - czym przemywać?

Ropiejące oczy u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Ropiejące oczy u dziecka powinny być powodem wizyty u lekarza, gdy mamy do czynienia z uczuleniami. Zarówno alergie sezonowe, jak i stałe, mogą przekształcać się w astmę i pogłębiać problemy zdrowotne. Umów się na konsultację u alergologa, by ustalić co powoduje reakcje układu immunologicznego i w jaki sposób to leczyć.

Wydzielina ropna w oczach dziecka spowodowana wirusami lub bakteriami w rzadkich przypadkach wymaga interwencji specjalisty. Kiedy zgłosić się do okulisty z ropiejącymi oczami u dziecka?

  • gdy objawy nie ustępują po kilku dniach
  • gdy objawy nasilają się

Niepokojącym sygnałem towarzyszącym wydzielaniu się ropy w oczach dziecka są:

Zobacz także czym charakteryzuje się zaawansowana postać stanu zapalnego - ropostek.

Ropiejące oczy u dziecka – jak zapobiegać?

Zapobieganie infekcjom oczu to przede wszystkim dobre nawyki higieniczne. Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Ważna jest też świadomość, że dotykanie i pocieranie oczu to najłatwiejsza droga dla bakterii i wirusów. Ale jak zapobiegać ropiejącym oczom dziecka 3-letniego? To bardzo trudne i wie o tym każdy rodzic ruchliwego malucha, spragnionego kontaktu z rówieśnikami.

Czynniki wywołujące infekcje oczu łatwo przenoszą się podczas zabawy i kontaktu z innymi dziećmi. Dlatego warto cierpliwie przyuczać dziecko, dbając o systematyczną higienę rąk, często wymieniać pościel i ręczniki.

Jeśli ropiejące oczy u dziecka są wywołane alergią – możesz zdziałać więcej. Leczenie alergii to podstawa. Gdy uczulenie wywołane jest roztoczami – możesz zminimalizować gromadzenie się kurzu w mieszkaniu. Pomoże Ci w tym pozbycie się dywanów, wykładzin i zasłon. Jeżeli dla Twojego dziecka bardzo ważną rolę odgrywa jakiś pluszak, przytulanka – jest na to sposób. Raz na jakiś czas włóż maskotkę do zamrażarki (najlepiej gdy dziecko pójdzie spać). W ten sposób unieszkodliwisz roztocza wywołujące alergię.

 

Bibliografia:

  1. J. Vazirani, S. Shukla, R. Chhawchharia, S. Sahu, N. Gokhale, S. Basu, Allergic conjunctivitis in children: current understanding and future perspectives [w:] Current opinion in allergyand clinical immunology 2020 Oct.50(5) (dostęp: 31.05.2023).
  2. M. Fisher, Conjunctivitis in children [w:] Pediatric clinics of North America (dostęp: 31.05.2023).
  3. E. Villani, G. Rabbiolo, P. Nucci, Ocular allergy as a risk factor for dry eye in adults and children [w:] Current opinion in allergyand clinical immunology 2018 Oct.18(5) (dostęp: 31.05.2023).
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Badanie wzroku u dzieci i niemowląt – jak wygląda?
13 lipca 2022

Badanie wzroku u dzieci i niemowląt – jak wygląda?

Czytaj dalej
Okulary kujonki dziecięce – 10 najpopularniejszych modeli
29 grudnia 2022

Okulary kujonki dziecięce – 10 najpopularniejszych modeli

Czytaj dalej
Okulary do komputera dla dzieci – kiedy je kupić?
13 stycznia 2023

Okulary do komputera dla dzieci – kiedy je kupić?

Czytaj dalej
12 wskazówek czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku
13 marca 2023

12 wskazówek czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%