12 wskazówek czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku

12 wskazówek czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku

13 mar

Dobra kondycja wzroku to jeden z istotnych warunków codziennego komfortu podczas pracy, czytania, oglądania filmów i wszelkich innych zajęć. Szkodliwe nawyki, zaniedbania oraz brak świadomości bywają często przyczyną pogorszenia widzenia i pogłębienia wad wzroku. Szkodzimy swoim oczom nieświadomie. Zastanawiasz się czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku? Przedstawiamy 12 wskazówek.

Czego nie robić, by nie psuć sobie wzroku?

1. Nie bagatelizuj regularnych badań wzroku

Systematyczne badania wzroku to podstawa. Jak często należy badać wzrok, żeby nie dopuścić do rozwoju nieprawidłowości? Standardem powinna być wizyta u okulisty co dwa lata. Jest to szczególnie ważne dla osób po czterdziestce, ponieważ przekroczenie tej bariery wieku zwiększa prawdopodobieństwo bardzo szybkiego pogłębienia się wad. Późne rozpoznanie skali wady wzroku lub innego problemu, powoduje kłopoty z adaptacją do nowych okularów.

Czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku?

2. Nie lekceważ swojej wady wzroku

Są osoby, które wiedząc o swojej wadzie wzroku, lekceważą potrzebę noszenia okularów. Uważają, że wada jest na tyle nieuciążliwa, że świetnie radzą sobie bez korekcji. To kolejna dość częsta przyczyna szkodzenia samemu sobie. Brak korekcji wady wzroku może oddziaływać na inne sfery zdrowia.
Niekorzystanie z okularów korekcyjnych lub soczewek pogłębia wadę oraz powoduje, że nasze oczy dokonują o wiele większego wysiłku. Wiele osób nie wiąże ignorowania wady z bólem głowy i zmęczeniem oczu.

3. Nie przyklejaj się do smartfona

Korzystanie ze smartfonów to znak czasów. Nie chodzi o to, by z niego zrezygnować. Jest to urządzenie potrzebne, ale jeśli nie chcesz nabawić się problemów ze wzrokiem – staraj się zachować umiar. Nadmierne korzystanie z telefonów pogarsza nie tylko wzrok, ale i samopoczucie. Kłopoty z akomodacją, mroczki i zespół suchego oka to najczęstsze konsekwencje dla oczu wpatrzonych codziennie w ekran smartfona.

4. Nie siedź przed komputerem bez przerw

Praca przed komputerem oraz dodatkowy czas spędzany przed ekranem w ramach relaksu i codziennych zajęć to duże obciążenie. Dotyczy to nie tylko wzroku, ale i całej postawy ciała. Jeśli nie chcesz w krótkim czasie doprowadzić do osłabienia kondycji oczu – rób przerwy i ćwiczenia na wzrok.
Rola gimnastyki dla oczu jest porównywalna do gimnastyki ciała. W przypadku wzroku chodzi o odprężenie mięśni gałek ocznych i zapewnienie im dobrej elastyczności.

5. Nie ignoruj zasad organizacji stanowiska pracy

Dobra organizacja stanowiska pracy, gdy pracujesz przy komputerze, powinna uwzględniać kilka aspektów. Ważna jest optymalna odległość monitora od oczu i ustawienie go na wprost lub delikatnie poniżej linii wzroku. Nie zapominaj też o właściwym oświetleniu, by nie obciążać dodatkowo wzroku.
Dzienne światło jest dla nas najlepsze. Jasność monitora również odbija się na naszym wzroku. Nie powinien być on najjaśniejszym źródłem światła w pomieszczeniu, dlatego zwracaj uwagę na dostosowanie jasności ekranu do warunków w pokoju. Pamiętaj również, że możesz otrzymać dofinansowanie do okularów.

Ergonomia stanowiska pracy by nie psuć sobie wzroku

6. Nie pocieraj oczu

Często czynimy to odruchowo i bezwiednie. Może to wynikać z objawów alergii, przesuszenia oka i zmęczenia. Pocieranie oczu tylko pogłębia podrażnienia i źle wpływa na rogówkę. Bywa przyczyną pękniętych naczynek w oku. W skrajnych przypadkach może wywoływać chorobę nazywaną stożkiem rogówki.
Jeśli łapiesz się na tym szkodliwym nawyku – zacznij stosować krople nawilżające do oczu. Przynoszą one natychmiastową ulgę i poprawiają komfort widzenia. Są wskazane dla osób, które pracują w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych.

7. Nie patrz wprost na źródło światła

Ostre światło – zarówno słoneczne, jak i sztuczne, może uszkadzać wzrok. Dlatego należy być bardzo ostrożnym i wystrzegać się patrzenia bezpośrednio na źródło światła. Oko jest narządem niezwykle wrażliwym. Nigdy nie wolno patrzeć na słońce bez ochrony przed UV.
Intensywne promienie słoneczne odbijają się także o śniegu i mogą powodować zjawisko ślepoty śnieżnej. Narażeni na uszkodzenie wzroku przez światło są także spawacze (dlatego wymagana jest profesjonalna maska ochronna), osoby korzystające z naświetlań lampą kwarcową.

8. Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne to najlepsza metoda ochrony wzroku przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dlatego nie zapominaj o tym ważnym dodatku, ale nie tylko latem. Sprawdź dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne także zimą. Okulary z filtrem UV są najskuteczniejszą barierą dla oka. Dzięki temu zredukujesz ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.

9. Nie kupuj okularów przeciwsłonecznych na bazarze

Noszenie ciemnych okularów kupionych na bazarze to ogromne ryzyko dla zdrowia. I właśnie dlatego nie można ich nazwać okularami przeciwsłonecznymi, lecz tylko ciemnymi. Produkty, które nie posiadają oznaczenia CE, pozostają poza kontrolą. Nie wiadomo jakie właściwości mają ich soczewki. A jeśli kosztują znacznie mniej niż okulary u optyka, to nie należy mieć złudzeń o jakichkolwiek właściwościach ochronnych.

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne? Tylko w sklepie optycznym. Zarówno te stacjonarne, jak i internetowe dysponują akcesoriami wysokiej jakości. Okulary, aby spełniać zadania ochrony przed UV, muszę być wyposażone w filtr przeciwsłoneczny.

Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych by nie psuć sobie wzroku

10. Nie pal papierosów

Palenie papierosów jest nawykiem ze wszech miar szkodliwym i uciążliwym. Dym papierosowy szkodzi nie tylko na płuca, ale i na wzrok. Palacze mogą częściej cierpieć z powodu uczucia suchości i podrażnienia oczu. Dodatkowo u osób palących bardzo często występują niedobry witamin ważnych dla funkcjonowania wzroku.

11. Nie lekceważ zasad zdrowego odżywiania

Kondycja wzroku jest bezpośrednio związana z podażą ważnych witamin i minerałów. Luteina i witamina A są niezbędne dla prawidłowej fizjologii i pracy oczu. Dlatego nie zapominaj o różnorodnej diecie i włączaj codzienne do swojego menu warzywa i owoce dobre na wzrok. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej.

12. Nie dobieraj sobie sam soczewek kontaktowych

Jeżeli decydujesz się na noszenie soczewek kontaktowych – nigdy nie dobieraj ich sobie samodzielnie. Nawet jeśli masz receptę na okulary – nie jest ona jednoznaczną wskazówką w wyborze soczewek. Bezpośredni kontakt w powierzchnią oka powoduje, że kryteria doboru soczewek kontaktowych są bardziej skomplikowane.

Pomoże Ci w tym optometrysta, który oprócz badania wzroku, sprawdzi też promień krzywizny oka i oceni film łzowy. Pokaże Ci jak prawidłowo zakładać i ściągać soczewki oraz ustali w rozmowie z Tobą najlepszy rodzaj szkieł kontaktowych. Przy uwzględnieniu Twojego trybu życia, pracy i codziennych nawyków – doradzi czy wybrać soczewki miesięczne, dwutygodniowe czy jednodniowe, a także tryb noszenia: całodobowy czy tylko dzienny. Wszystkie te szczegóły mają wpływ na zdrowie Twoich oczu. Próby samodzielnego dobierania soczewek mogą skończyć się pogorszeniem widzenia i infekcjami oczu.

 


Bibliografia:

1. P. Kropp, B. Meyer, W. Meyer, T. Dresler, An update on behavioral treatments in migraine - current knowledge and future options (dostęp: 9.03.2023).

2. M. Goldstein i inni, Results of a multicenter clinical trial to evaluate the preferential hyperacuity perimeter for detection of age-related macular degeneration, „Retina”, 25 (3), 2005, s. 296-303 (dostęp: 9.03.2023).

3. J. Colin, B. Cochener, G. Savary, F. Malet, Correcting keratoconus with intracorneal rings (dostęp: 9.03.2023).

4. Z. Bartkowski, J. Bartkowska, Wzrok. Korekcja i ochrona wzroku, wydawnictwo Poligraf 2022.

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?
15 lipca 2020

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?

Czytaj dalej
Migrena oczna – czy Ciebie też dotyczy problem bólu głowy?
11 lipca 2022

Migrena oczna – czy Ciebie też dotyczy problem bólu głowy?

Czytaj dalej
Najlepsze okulary do twarzy kwadratowej – 4 propozycje
14 grudnia 2022

Najlepsze okulary do twarzy kwadratowej – 4 propozycje

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%