Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?

15 lip

Praca przy komputerze i nieustanne korzystanie z urządzeń elektronicznych sprawia, że Twój wzrok jest nadwyrężony. W konsekwencji stan oczu stale się pogarsza, a Ty możesz szybciej zacząć odczuwać negatywne skutki starzenia się tego narządu. Dlatego tak ważne jest to, żebyś wiedział, jak dbać o wzrok, a pomogą Ci w tym ćwiczenia oczu. Wiele osób uważa, że dzięki nim znacznie polepszają jakość widzenia. Przekonaj się, czy u Ciebie również sprawdzą się w takim stopniu.

Ćwiczenia na wzrok – czy są skuteczne?

Wielu naukowców zastanawia się, czy ćwiczenia na oczy faktycznie wpływają pozytywnie na jakość widzenia. Zauważ, że szczególnie w dzisiejszych czasach jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu zrelaksujesz swoje oczy, ale również będą miały szansę odpocząć od migających obrazów emitujących niebieskie światło. Wystarczy, że poświęcisz przynajmniej 10-15 minut dziennie, by rozluźnić mięśnie oczu. Takie ćwiczenia poprawiające wzrok wpływają też pozytywnie na akomodację, a poza tym niwelują ból gałek ocznych i zmniejszają uczucie napięcia.

Młoda dziewczyna zakrywająca ręką jedno oko

Metoda Batesa – na czym polega?

Jednym z pionierów ćwiczeń na oczy był doktor William Horatio Bates, który w 1929 roku przedstawił szereg sposobów na poprawę wzroku. Wspomniany okulista szczególnie zwracał uwagę na wzmocnienie mięśni oczu, ponieważ uznawał, że to właśnie one mają wpływ na poprawę jakości widzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż na samym początku ćwiczenia oczu według Batesa wywołały sporo kontrowersji ze względu na brak potwierdzenia skuteczności tych działań. Jednak obecnie nadal ta metoda jest stosowana i coraz więcej specjalistów czerpie z ćwiczeń, które zaproponował Bates.

Jak wykonywać ćwiczenia na poprawę wzroku?

Przede wszystkim stopniowo zacznij wykonywać ćwiczenia na wzrok, ponieważ spokojne wykonywanie niektórych czynności przyniesie najlepsze rezultaty. Poza tym postaraj się poświęcić kilka minut w ciągu dnia na ćwiczenia – pamiętaj tylko o regularności, a dzięki temu już wkrótce wypracujesz u siebie pozytywne nawyki. Zacznij też od poprawy jakości pracy przy komputerze – ustaw monitor w odległości min. 40 cm od oczu, zadbaj o odpowiednią temperaturę i udekoruj pomieszczenie roślinami. Szczególnie postaw na takie gatunki, które neutralizują negatywny wpływ promieniowania. Stosuj też odpowiednie ćwiczenia poprawiające wzrok, a już wkrótce zobaczysz, że Twoje oczy staną się bardziej zrelaksowane.

Ćwiczenia oczu wzmacniające mięśnie

Polegają na przesuwaniu kolejno prawej i lewej gałki ocznej w różnych kierunkach. Najlepiej powtarzaj takie ćwiczenia przynajmniej 10 razy. Dodatkowo możesz wykonywać ruchy okrężne gałkami i patrzeć na czubek nosa przez ok. 10 sekund.

Ćwiczenia oczu relaksujące

Takie ćwiczenia na poprawę wzroku polegają przede wszystkim na przysłonięciu oczu rękami – tak, by było zupełnie ciemno. Postaraj się spędzić kilka minut w takiej pozycji, a dzięki temu Twoje oczy będą bardziej zrelaksowane. Pamiętaj tylko, by stopniowo przyzwyczajać wzrok do światła panującego w pomieszczeniu.

Ćwiczenie oczu a krótkowzroczność

Według niektórych źródeł ćwiczenia oczu zmniejszają krótkowzroczność bądź dalekowzroczność. Jednak pamiętaj o tym, że nie jest to metoda, która powinna zastępować wizytę u lekarza oraz noszenie okularów. Choć skuteczne ćwiczenia mogą spowolnić skutki starzenia się oka, to jednak rzadko całkowicie je niwelują. Zatem choć wzmocnienie mięśni oka może Ci pomóc, to nie traktuj tego jako jedyną metodę leczenia.

Brunetka z ręką przy oku

Ćwiczenia oczu dla dzieci – jak zachęcić do dbania o wzrok?

Możesz bez problemu zachęcić dzieci do ćwiczeń wzroku – wystarczy, że wykorzystasz do tego zabawę. Dzięki temu maluchy na pewno bardzo chętnie włączą się do tego, a przy okazji sprawisz, że zadbają o swój wzrok. Pamiętaj też o tym, iż pozytywne nawyki warto pielęgnować od najmłodszych lat, więc fakt, że dzieci zaczynają wykonywać ćwiczenia na oczy, na pewno przyniesie pozytywne skutki w przyszłości.

Przykładowe zabawy poprawiające wzrok

Łapanie baniek mydlanych – nie tylko sprawia wiele radości, ale też poprawia percepcję wzrokową.

Wodzenie wzrokiem za świeczką – to zabawa tylko dla starszych dzieci i przy nadzorze dorosłych. Musisz zapalić świeczkę, a następnie dziecko trzymając nieruchomo głowę, musi wodzić wzrokiem za płomieniem.

Co się zmieniło? – w trakcie tej zabawy dziecko zamyka na chwilę oczy, a Ty w tym czasie przestawiasz niektóre przedmioty w pokoju. Po chwili dziecko otwiera oczy i musi powiedzieć, co się zmieniło w pomieszczeniu.

Przyłącz się do nas

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o promocjach i rabatach

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%