Mroczki przed oczami — czym są?

Mroczki przed oczami — czym są?

28 lip

Plamki, błyski bądź "muszki" przed oczami zazwyczaj są zupełnie niegroźne. Jednak niekiedy jest to związane z poważną chorobą wzroku, dlatego zawsze warto skonsultować tę kwestię z okulistą. Poza tym przekonaj się, dlaczego powstają mroczki przed oczami i czym właściwie są.

Co to są mroczki przed oczami

Co to są mroczki przed oczami?

Mroczki przed oczami to po prostu ubytki w polu widzenia. Zazwyczaj osoby borykające się z takim problemem określają je jako błyski, muszki, męty czy pręciki, które zasłaniają obraz widzenia. Przede wszystkim są widoczne wtedy, gdy skierujesz wzrok na jasne pole np. ścianę czy niebo.

Zauważ, że mroczki przed oczami u dziecka lub u dorosłych, mogą występować razem z innymi powikłaniami. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza, który dokładnie skontroluje wzrok i sprawdzi, jaka jest faktyczna przyczyna tych błysków, męt czy "muszek".

Czym objawiają się mroczki przed oczami?

Bardzo często mroczki występują razem z innymi symptomami. Wśród najczęstszych jest ból pod powieką, swędzenie oka, zawroty głowy oraz ból karku. Możesz również odczuwać kolejne objawy, a przede wszystkim borykać się z ograniczoną ostrością widzenia, co przez krótki bądź nieco dłuższy moment utrudnia funkcjonowanie i dostrzeżenie poszczególnych elementów w polu widzenia. Mroczki przed oczami i ból głowy to dość powszechne zjawisko, które zazwyczaj oznacza przemęczenie. Jednak niekiedy jest to też oznaka poważnej choroby oczu.

Mroczki przed oczami – przyczyny

Warto zaznaczyć, że mroczki przed oczami nie zawsze są sygnałem schorzenia wzroku. W końcu bardzo często pojawiają się również u osób zdrowych – zazwyczaj po 50. roku życia. W takiej sytuacji błyski czy "muszki" są spowodowane mętami w ciele szklistym. Jednak jest to naturalne zjawisko związane ze starzeniem się narządu wzroku. Po prostu z czasem dochodzi do kurczenia i rozpadania się ciała szklistego, a do tego sama ciecz szklista staje się bardziej płynna. W konsekwencji prowadzi to do tego, że pływające w niej odłamki ograniczają ilość światła, jaka przedostaje się do siatkówki. Taki proces wpływa na pojawienie się mroczków przed oczami.

Zwróć uwagę na to, że uporczywe błyski, muszki czy paciorki w połączeniu z innymi objawami i problemami ze wzrokiem mogą wiązać się z groźnymi przyczynami np. pękniętymi naczynkami. Zatem sprawdź, dlaczego powstają mroczki przed oczami.

Mroczki przed oczami - przyczyny

Schorzenia siatkówki

Mroczki przed oczami mogą pojawiać się, gdy siatkówka oderwie się od naczyniówki. W takiej sytuacji krew przedostaje się do ciała szklistego, a to znowu jest postrzegane jako mroczki. Przy tym schorzeniu charakterystyczne jest także pogorszenie jakości widzenia podczas gwałtownego schylania się lub dźwigania ciężarów. Jedną z wielu przyczyn bywa zapalenie siatkówki.

Powikłania po cukrzycy

Długotrwała cukrzyca może prowadzić do retinopatii cukrzycowej, która ma ogromny wpływ na pogorszenie jakości widzenia. Poza tym prowadzi do upośledzenia wzroku, a to czasem kończy się całkowitą utratą zdolności widzenia. Jeśli chorujesz na cukrzycę i dostrzegasz u siebie mroczki przed oczami, to może oznaczać, że zaczyna postępować retinopatia. Sprawdź także czym jest efekt halo.

Guz wewnątrzgałkowy

Gdy guz się rozrasta, to zaczyna naciskać na nerw wzrokowy, a to znowu ma wpływ na wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wówczas zauważalne są nie tylko mroczki lub błyski, ale odczuwalny jest także większy ból i znaczące pogorszenie jakości widzenia.

Pojawienie się ciała obcego w oku

Piasek, muszka owocówka czy paproch – to dość częste ciała obce, które z łatwością mogą przedostać się do oka. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia widzenia. Pamiętaj, że niewskazane jest przecieranie oka, a dużo lepsze efekty osiągniesz, jeśli przemyjesz je czystą wodą bądź solą fizjologiczną. Obok podrażnienia, swędzenia czy nawet bólu oka możesz dostrzegać ograniczenie pola widzenia spowodowane przez mroczki.

Mroczki przed oczami z powodu ciała obcego

Migrena

Bardzo częstą dolegliwością, z jaką zmagają się osoby z migreną, są właśnie mroczki pojawiające się przed oczami. Zwróć uwagę na to, że przede wszystkim objawiają się błyskami, a do tego mogą być swoistym zwiastunem ataku, ponieważ pojawiają się na ok. godzinę przed migreną.

Anemia

Anemia związana z niedoborem żelaza oraz witaminy B12, prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu. Zauważalne są wtedy różne dolegliwości np. blada cera, brak apetytu, duszności, szum w uszach, kołatanie serca, a także mroczki.

Nadciśnienie

Zastanawiasz się, dlaczego jeszcze pojawiają się mroczki przed oczami? Przyczyny mogą być pierwszym symptomem nadciśnienia tętniczego. W takiej sytuacji dostrzegalne są także inne objawy m.in. kołatanie serca, zawroty głowy oraz szumy uszne.

Choroba ciała szklistego

Niektóre choroby ciała szklistego powodują pojawianie się mroczków przed oczami. Szczególnie dotyczy to wylewu krwi do komory ciała szklistego. Dochodzi do tego na skutek urazów głowy lub nadmiernego nacisku na gałkę oczną. Przyczynia się to do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki. Wtedy z przerwanych naczyń krew wylewa się do ciała szklistego. Pamiętaj o tym, że pojawienie się krwi w pobliżu siatkówki może sprawiać wrażenie, jakbyś miał właśnie mroczki przed oczami. Taki stan nie jest groźny, bo zazwyczaj dochodzi do samoistnego wchłonięcia krwi.

Mroczki przed oczami z powodu choroby ciała szklistego

Mroczki przed oczami po wstaniu

Niekiedy pojawiają się mroczki przed oczami po wstaniu – szczególnie, jeśli nastąpi to w sposób nagły lub gwałtowny. Dotyczy to również sytuacji, kiedy siedzisz przez kilka godziny w tej samej pozycji, a później poderwiesz się z fotela. Ma to związek z nagłym spadkiem ciśnienia, co znowu prowadzi do ograniczenia ilości krwi, przedostającej się do mózgu.

Mroczki po operacji zaćmy

Zazwyczaj przejściowym efektem po operacji zaćmy są mroczki. Wiąże się to z naturalną reakcją oczu na nowe warunki widzenia. W takiej sytuacji musisz być cierpliwy, więc po prostu poczekaj kilka tygodni, aż oczy przyzwyczają się do ostrości. Wtedy dolegliwości z pewnością miną. Jedynym wyjątkiem może być wrodzona zaćma, ponieważ wówczas nawet operacja może nie wpłynąć na poprawę ostrości. Wiąże się to z tym, że nadal będą widoczne mroczki.

Mroczki przed oczami u dziecka – czy są niebezpieczne?

Mroczki, błyski lub inne elementy ograniczające pole widzenia mogą występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zazwyczaj pojawiają się tuż po wstaniu – gdy maluch zrobi to zbyt gwałtownie. W takiej sytuacji nie jest to groźne. Tak naprawdę powinieneś udać się z dzieckiem na konsultację u okulisty, jeśli dostrzeżesz też inne objawy np. ból oczu, swędzenie lub ból głowy. Poza tym obserwuj jego zachowania i dbaj o regularne kontrole okulistyczne. Zobacz także jak wygląda badanie wzroku u dzieci i niemowląt.

Mroczki przed oczami u dziecka

Mroczki przed oczami – jak się ich pozbyć?

Mroczki nie znikają po kilku minutach, a może towarzyszą im także inne dolegliwości? W takiej sytuacji konieczna jest kontrola lekarska – na samym początku może to być internista lub pediatra. To właśnie tam dowiesz się, czy niezbędna jest wizyta u okulisty lub np. u neurologa.

Jeśli lekarz dał Ci skierowanie do okulisty, to na pewno możesz spodziewać się kilku podstawowych badań – dna oka i ciśnienia wewnątrzgałkowego. Czasem zalecane jest również badanie pola widzenia. Natomiast neurolog zaleci tomograf komputerowy.

Bardzo ważne jest to, żeby poznać przyczyny, przez które powstają mroczki przed oczami. Jak się ich pozbyć? Dokładna metoda leczenia zależy właśnie od tego, dlaczego powstaje ten problem. Niekiedy konieczna jest nawet operacja – jeśli ma to związek z jaskrą lub guzem wewnątrzgałkowym. Popularne są również medykamenty obniżające ciśnienie lub hamujące postęp cukrzycy. W niektórych przypadkach nie ma w ogóle konieczności stosowania leczenia.

Domowe sposoby na mroczki przed oczami

Domowe sposoby na mroczki przed oczami

Chcesz w naturalny sposób pozbyć się mroczków przed oczami? To jest możliwe tylko wtedy, jeśli nie ma to związku z rozwinięciem się poważnej choroby oczu. Wówczas przede wszystkim zadbaj o odpoczynek, bo być może przyczyną jest zmęczenie organizmu. Poza tym ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych, ponieważ są obciążające dla oczu. Ciekawym rozwiązaniem jest również gimnastyka dla oczu – w końcu poprawia ich kondycję. Do tego stosuj okłady z rumianku, wyróżniającego się łagodzącym działaniem. Uważaj również przy wstawaniu, a podczas siedzącej pracy zadbaj o częste przerwy i regularną zmianę pozycji, a wtedy krew w odpowiednich ilościach będzie dopływać do mózgu.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Astygmatyzm – przyczyny, objawy, leczenie
24 kwietnia 2020

Astygmatyzm – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?
19 czerwca 2020

Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?

Czytaj dalej
Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?
15 lipca 2020

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?

Czytaj dalej
Refrakcja oka – na czym polega?
18 września 2020

Refrakcja oka – na czym polega?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%