Czy pęknięte naczynko w oku jest niebezpieczne?

Czy pęknięte naczynko w oku jest niebezpieczne?

18 lut

Istnieją różne problemy związane z narządem wzroku, a do jednych z najczęściej występujących należy pęknięte naczynko w oku. Choć czasem ta dolegliwość ma jedynie charakter kosmetyczny, to jednak często jest to oznaka dużo poważniejszego schorzenia. Dlatego koniecznie zadbaj o prawidłową profilaktykę i poznaj przyczyny tej choroby!

Czym jest pęknięta żyłka w oku?

Gdy w Twoim oku dojdzie do przerwania delikatnych naczyń krwionośnych, to powstaje wylew podspojówkowy. Taki problem możesz dostrzec zawsze, gdy na białej części oka pojawiła się czerwona plama. Zazwyczaj nie odczuwasz wtedy bólu, więc znacznie łatwiej jest Ci zlekceważyć taką dolegliwość. Faktycznie często taki wylew nie jest groźny, musisz po prostu poczekać, aż dojdzie do absorpcji krwi – zwykle trwa to od 7 do 14 dni. Poza tym do zerwania naczynek krwionośnych najczęściej dochodzi w nocy.

Zwróć uwagę na to, że wylew podspojówkowy standardowo nie jest niebezpieczny, a przy tym nie powoduje bólu. Jednak w wyniku tego schorzenia może pogorszyć się Twój wzrok – zaczniesz dostrzegać muszki czy mroczki przed oczami.

Jakie są najczęstsze przyczyny pękniętego naczynka w oku?

Źle dobrane soczewki kontaktowe

Pojawienie się zaczerwienień na Twoim oku może świadczyć o tym, że nosisz źle dobrane soczewki kontaktowe. Często jest to także sygnał, iż nie dbasz we właściwy sposób o ich higienę lub nosisz je w nieodpowiedni sposób. W takim przypadku najlepiej zdejmij na kilka dni soczewki i sprawdź, czy pęknięta żyłka w oku zacznie znikać. Poza tym czerwone plamy mogą świadczyć o tym, że nosisz zbyt długo soczewki bądź musisz zadbać o lepsze nawilżenie gałki ocznej.

Urazy mechaniczne

Pękające naczynka w oku często pojawiają się na skutek urazów mechanicznych. Poza tym nadmierne tarcie gałki bądź wystąpienie podrażnienia także wpływa negatywnie na kondycję oka, a jednocześnie przyczynia się do powstawania wylewu podspojówkowego.

Silny kaszel

Wylew w oku może powstawać nawet w wyniku tak prozaicznych czynności jak silne kichanie czy kaszel. Szczególnie narażone są na to osoby z bardzo osłabionymi naczyniami krwionośnymi, seniorzy oraz niemowlęta. Zauważ, że także inne dolegliwości fizyczne mogą powodować pękanie naczynek np. gwałtowne wymioty.

Przyjmowanie niektórych leków

Czy wiesz, że regularne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych typu aspiryna i polopiryna, zwiększa ryzyko wylewu w oku? Tak naprawdę dotyczy to krwawienia także z innych części ciała np. nosa, żołądka czy jelit. Dlatego zawsze konsultuj się z lekarzem, zanim skorzystasz z leków rozrzedzających krew.

Kruche naczynia krwionośne

Pękające naczynka w oku powstają wtedy, gdy masz nieelastyczne naczynia krwionośne. Przyczyną takich problemów mogą być, chociażby uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia związane z układem krążenia.

Infekcje oka

W Twoim oku doszło do infekcji bakteryjnej lub wirusowej? Jednym ze skutków takich schorzeń może być wylew w oku. W takim przypadku zazwyczaj czerwona plamka jest spora i może obejmować większą część gałki. Jeżeli dostrzegasz u siebie taki problem, to koniecznie zgłoś się do okulisty, ponieważ konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

Czy wylew podspojówkowy jest groźny dla zdrowia?

Zobaczyłeś czerwone plamki na swoim oku – czy to oznacza, że masz poważny problem zdrowotny? W większości przypadków takie schorzenie nie jest niebezpieczne, a Twój organizm doskonale poradzi sobie z usunięciem nadmiaru krwi. Dlatego najważniejsze jest to, abyś obserwował, czy plamka się zmniejsza. Poza tym powinieneś poczuć lekkie zaniepokojenie dopiero wtedy, gdy zaczerwienienie nie jest punktowe, tylko jest widoczne na całej gałce ocznej. W takim przypadku warto udać się do specjalisty, który powie Ci, czy pęknięte naczynko w oku wymaga leczenia.

Pamiętaj również o tym, jak ważna jest prawidłowa profilaktyka. Dlatego staraj się w naturalny sposób dbać o zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych, a także o ich wzmocnienie. Zatem włącz do swojej diety czosnek, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik. W połączeniu z zewnętrznym nawilżeniem gałki ocznej możesz skutecznie zwiększyć elastyczność naczyń krwionośnych.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%