Regularne badania wzroku. Co powinieneś sprawdzić w gabinecie okulisty?

Regularne badania wzroku. Co powinieneś sprawdzić w gabinecie okulisty?

19 paź

Wzrok to najważniejszy zmysł u każdego człowieka, dostarczający najwięcej informacji o otaczającym nas świecie. Przy tym oczy są szczególnie narażone na występowanie rozmaitych schorzeń. Ma to przyczynę głównie w nieustannym wystawianiu wzroku na działanie szkodliwych bodźców. 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie ponad 284 mln ludzi zmaga się z różnymi dolegliwościami związanymi z narządem wzroku. Również sytuacja nad Wisłą nie napawa optymizmem: prawie połowa Polaków w wieku 16-54 lat ma różne wady wzroku. Odpowiednie leczenie i profilaktyka wystarczyłyby zaś, aby uniknąć problemów u nawet 80 proc. chorych.  

 

Zdrowiu oczu szkodzi zarówno przemęczenie, zła jakość powietrza, jak też nieodpowiednie, sztuczne światło, którego trudno uniknąć zwłaszcza w czasach wszechobecnych ekranów. Właśnie dlatego tak istotna jest należyta troska o wzrok. Jednym z jej filarów są profilaktyka i związane z nią regularne badania w gabinecie specjalisty. Sprawdź także czy faktura na za okulary może być wystawiona na pracownika.

Rutynowa kontrola wzroku. Jak często odwiedzać okulistę?

Jak często chodzić do okulisty? Wszystko zależy tu od wieku pacjenta, wykonywanej przez niego pracy czy też stwierdzonych wcześniej wad wzroku. Niezależnie od regularnych wizyt oczy badamy także w przypadku wystąpieniu kłopotów z widzeniem, które mogą się pojawić np. po wypadkach, przedłużonej ekspozycji na szkodliwe czynniki lub też w sytuacji przewlekłego przemęczenia. 

 

Rutynową kontrolę wzroku wykonujemy przynajmniej raz na 2 lata, jeśli do tej pory nie stwierdzono u nas żadnych problemów z widzeniem. Gdy jednak nosimy okulary lub borykamy się z innymi przewlekłymi chorobami oczu, warto planować wizyty co najmniej raz w roku.

 

Sprawdź także >> okulista na NFZ - jakie badania możesz wykonać?

Kontrola wzroku u dzieci i młodzieży

Częściej okulistę będą odwiedzać dzieci i młodzież. Od urodzenia aż do ok. 16.-18. roku życia narząd wzroku znajduje się w stadium ciągłego rozwoju, dlatego też młodsi pacjenci powinni badać swoje oczy minimum raz na 12 miesięcy lub nawet częściej, jeśli stwierdzono u nich wady wzroku. 

Badanie oczu u starszych pacjentów

Im jesteśmy starsi, tym częstsze staną się nasze wizyty u okulisty. Po 40. roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia chorób oczu. Jaskra, zaćma czy też zwyrodnienie plamki żółtej: gdy pacjent wkracza w wiek średni, jest o wiele bardziej narażony na te przypadłości, dlatego też wtedy zaleca się kontrolne wizyty każdego roku. Pacjenci w wieku emerytalnym (po ukończeniu 60. r.ż.) są zagrożeni w jeszcze większym stopniu, dlatego też powinni oni odwiedzać gabinet specjalisty nawet kilka razy w roku. 

Wizyta okulistyczna: pacjenci zagrożeni chorobami wzroku

Szczególną opieką okulistyczną powinni zostać pacjenci, u których ryzyko wystąpienia chorób oczu jest szczególnie wysokie. Mowa tu głównie o osobach posiadających w rodzinie przypadki tego typu schorzeń. Do okulisty często będą zaglądać także cierpiący na choroby niezwiązane z narządem wzroku, przynajmniej w początkowych stadiach: do tych przypadłości należą m.in. cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. W takich wypadkach specjalistę trzeba będzie odwiedzać regularnie i dość często, nawet co 3 do 6 miesięcy. 

Objawy skłaniające do wizyty u okulisty

Oprócz regularnych badań warto odwiedzić również okulistę wtedy, gdy zauważymy u siebie jeden z wymienionych poniżej objawów. Chociaż niektóre z nich nie są związane z oczami, to jednak każdy może być symptomem osłabienia naszego wzroku. Do wizyty u specjalisty udamy się zatem, gdy przez dłuższy czas dokuczają nam (występujące razem lub oddzielnie):

 

 • bóle głowy, 
 • ból, pieczenie lub swędzenie oczu, 
 • suche oczy,
 • nadmierne łzawienie,
 • częste infekcje oczu,
 • światłowstręt,
 • zaczerwienienie gałek ocznych,
 • pogorszenie wzroku lub pomniejsze zaburzenia (np. zamglone widzenie na długim/krótkim dystansie, osłabione widzenie przy niskim poziomie światła),
 • uczucie ciała obcego w oku.

Jakie badania przeprowadza okulista? 

Poszczególne zabiegi diagnostyczne wykonywane u okulisty mogą się różnić w zależności od potrzeb pacjenta. Wpływ na to mają zarówno ogólny stan zdrowia czy dotychczasowa historia chorób, jak też uwarunkowania genetyczne występujące u danej osoby. Gdy już znajdziemy się w gabinecie okulistycznym, specjalista może zlecić (lub wykonać samodzielnie) poniższe badania.

 

infografika - kiedy wykonywać badania oczu i wzroku

Co jeszcze możesz zrobić, by zadbać o swój wzrok? 

Regularne wizyty u okulisty są niezbędne, aby cieszyć się dobrym wzrokiem przed długie lata. Jak jednak w międzyczasie dbać o swoje oczy? Wystarczy kilka prostych zasad, którymi będziemy kierować się na co dzień – pomogą one zapewnić odpowiedni komfort naszym oczom, co nie pozostanie bez wpływu na jakość widzenia.

 

 • Regularne, 5-minutowe przerwy po każdej godzinie skupiania wzroku w jednym punkcie (np. podczas czytania, nauki lub pracy przy komputerze).
 • Zdrowa dieta, bogata w witaminy A, E i C oraz kwasy tłuszczowe omega-3.
 • Ochrona wzroku przed promieniowaniem UV, zwłaszcza w trakcie nasłonecznionych dni – pomocne tu będą okulary przeciwsłoneczne wyposażone w szkła o odpowiednich parametrach. 
 • Równomierne oświetlenie miejsca, w którym przebywamy: w pokojach powinno znajdować się co najmniej kilka punktów, z których pada światło.
 • Codzienna dbałość o układ krążenia poprzez ćwiczenia fizyczne i odpowiednią dietę – tak, by nie doprowadzić do otyłości. 
 • Ćwiczenia wzroku – szczególnie ważne wtedy, gdy zostaliśmy zakwalifikowani do grupy ryzyka chorób oczu. 

Zdrowe oczy pozwolą Ci dostrzegać piękno – codziennie!

Odpowiednia troska o wzrok pozwala nam czerpać maksimum wrażeń z każdego dnia. W końcu to dzięki zdrowym oczom możemy w pełni cieszyć się pięknem krajobrazu, obserwować gwiazdy czy widzieć pierwszy uśmiech naszych dzieci. Który widok był równie ważny dla Was? Zapraszamy do podzielenia się swoim wspomnieniem w naszej ankiecie! 

Wypełnij ankietę!
 

 

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%