Czy faktura za okulary może być wystawiona na pracownika?

Czy faktura za okulary może być wystawiona na pracownika?

28 lut

Wsparcie dla pracownika w postaci refundacji kosztów na okulary korekcyjne jest potrzebne i w pełni uzasadnione. W obliczu postępu, komputeryzacji i pracy zdalnej – coraz więcej osób wykonuje swoją pracę przed ekranem komputera. Formalna strona całej procedury wymaga odpowiedniej dokumentacji. Czy faktura za okulary może być wystawiona na pracownika? Sprawdźmy to!

Okulary dla pracownika

Pracownicy muszą przechodzić badania lekarskie, w tym także badania wzroku, zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i w trakcie zatrudnienia. Lekarz medycyny pracy może wydać na podstawie wyników badań, zalecenie pracy w okularach korekcyjnych. Dotyczy to pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki przy monitorze.

Jeśli pracownik otrzyma od lekarza zaświadczenie o konieczności pracy w okularach korekcyjnych – to zgodnie z kodeksem pracy, na pracodawcy spoczywa obowiązek współfinansowania tego dodatku. Sprawdź jakie są warunki dofinansowania do okularów.

Faktura za okulary dla pracownika – na kogo powinna być wystawiona?

Faktura za okulary może być wystawiona na pracownika, a nawet powinna. Dokument sprzedaży powinien zawierać imię i nazwisko osoby, dla której okulary są przeznaczone. Firma będąca pracodawcą zwraca koszt poniesiony przez pracownika na okulary.

Czy faktura za okulary może być wystawiona na pracownika?

Jak pracodawca pokrywa koszt okularów dla pracownika?

Zgodnie z zasadami – pracownik, który potrzebuje okularów do pracy przy komputerze, może uzyskać od pracodawcy zwrot kosztów. Szczegóły zależą od ustaleń danej firmy, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się jakie reguły ustalono w naszym miejscu pracy.

Niektórzy pracodawcy deklarują całkowite pokrycie kosztów na okulary korekcyjne dla pracownika, ale możliwe jest też ustalenie górnej granicy.
Pracownik kupujący okulary, w których będzie pracował, musi najpierw sam za nie zapłacić. Dopiero po przekazaniu do firmy odpowiednich dokumentów – może otrzymać zwrot kosztów. Pracodawca może ustalić konkretną kwotę do jakiej pokrywa koszty okularów dla pracownika. Jeżeli jako pracownik zdecydujesz się na droższe szkła i oprawki, to pozostałą sumę pokrywasz sam.

Faktura za okulary dla pracownika – kolejność

Warto wiedzieć w jakiej kolejności należy załatwiać formalności, aby móc uzyskać od pracodawcy pokrycie kosztów na okulary.

  1. Jeżeli w czasie okresowych badań lekarz poinformuje Cię o konieczności noszenia okularów podczas pracy – zostanie to zanotowane w zaświadczeniu lekarskim. Upewnij się, że lekarz umieścił tę informację w dokumentach.
  2. Sprawdź jakie zasady ustalił Twój pracodawca, tzn. czy firma zwraca cały koszt na zakup okularów, czy też współfinansuje do określonej kwoty.
  3. Wybierz dowolny sklep optyczny, stacjonarny lub internetowy i zamów oprawki wraz z soczewkami okularowymi. Płacąc za okulary poproś o fakturę, na której znajdzie się Twoje imię i nazwisko oraz adnotacja świadcząca, że są to okulary dla pracownika (nie zawsze taka informacja na fakturze jest wymagana).
  4. Fakturę na okulary wystawioną na pracownika dostarcz do swojego pracodawcy. Najprawdopodobniej otrzymasz zwrot wraz z najbliższym wynagrodzeniem lub osobno.

Zobacz także:

Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?
22 czerwca 2020

Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?

Czytaj dalej
Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację
08 grudnia 2022

Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację

Czytaj dalej
Okulary kujonki damskie – 5 najmodniejszych modeli
23 grudnia 2022

Okulary kujonki damskie – 5 najmodniejszych modeli

Czytaj dalej
Okulary damskie i męskie – czym się różnią?
23 stycznia 2023

Okulary damskie i męskie – czym się różnią?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%