Okulary damskie i męskie – czym się różnią?

Okulary damskie i męskie – czym się różnią?

23 sty

Ogromny wybór okularów damskich i męskich sprawia, że czasem trudno się zdecydować na jeden model. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć więcej niż jedną parę okularów. Dobierając okulary do stylizacji można się kierować kształtem, kolorem i stylem oprawek. Czym różnią się okulary damskie od męskich? Przekonaj się!

Damskie i męskie okulary – nic nie jest oczywiste

Damskie i męskie okulary w ujęciu współczesnej mody to temat szeroki jak morze. Dawniej między okularami dla kobiet i mężczyzn były widoczne wyraźne różnice. Pamiętajmy jednak, że funkcja okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych dla obu płci jest taka sama.

W przypadku okularów korekcyjnych mamy przecież do czynienia z tymi samymi wadami wzroku u kobiet i mężczyzn. Komfort widzenia i ostrość obrazu jest ważna dla każdego, a oko nie ma płci. Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV i zapewniać dobry kontrast przy intensywnym świetle naturalnym.

Czy okulary męskie i damskie różnią się?

Okulary damskie i męskie to podział, którego granica jest w dzisiejszym świecie mody, bardzo płynna i niejednoznaczna. Różnica między okularami damskimi i męskimi to przede wszystkim wielkość. Z oczywistych względów oprawki przeznaczone dla mężczyzn mają z reguły szersze soczewki okularowe i dłuższe zauszniki. Męska głowa najczęściej jest nieco większa od kobiecej. Zobacz także jak dopasować rozmiar okularów do twarzy.

czym się różnią okulary damskie i męskie?

Typy i kształty okularów męskich i damskich

Najistotniejszą kwestią, którą należy brać pod uwagę kupując okulary, jest ich odpowiednie dopasowanie. Zobacz jak dobrać okulary do kształtu twarzy męskiej. Ważne jest aby na początku ustalić jaki mamy kształt twarzy i jakiej zmiany chcielibyśmy dokonać w naszym wizerunku.

Najlepsze okulary do twarzy w kształcie serca zarówno dla pań, jak i panów, mają za cel skorygować zbyt szerokie czoło. Jeżeli szukamy okularów do twarzy kwadratowej także kierujemy się zasadami łagodzenia proporcji w twarzy kobiecej i męskiej.

Różnice w detalach okularów męskich i damskich

Wzornictwo okularów męskich i damskich to wachlarz nieskończonych możliwości. Trudno też oprzeć się wrażeniu, że w tej kwestii kobiety mają jednak dużo więcej do wyboru. Kunsztowne detale na wysokości skroni, mieniące się cyrkonie, wzory kwiatów – oto typowo kobiece oprawki.

Za typowo męskie okulary uznaje się modele bardziej minimalistyczne. Panowie częściej wybierają okulary bez zdobniczych detali. Jeśli połysk, to bardziej dyskretny. Wśród męskich okularów korekcyjnych dominują ciemne barwy.

Uniwersalny charakter męskich i damskich okularów

Różnice między damskimi i męskimi okularami stają się jednak coraz mniej znaczące. Panie mają w tym układzie dużo większy wybór. Minimalizm oprawek, prostota wzoru i ascetyczna kolorystyka pozostają dobrze ocenianymi cechami stylowych dodatków i dla kobiet i dla mężczyzn.

Większość okularów mieszczących się w kategorii dodatków męskich, może być noszona przez kobiety, jeśli tylko rozmiar jest odpowiedni. Dobrym przykładem zacierających się różnic w estetyce okularów damskich i męskich są druciane oprawki.

Hit ostatnich sezonów może się niczym nie różnić podczas doboru pod względem płci. Jeżeli zaś przyjrzysz się innym modnym trendom, takim jak okulary kujonki damskie oraz kujonki męskie, zauważysz, że są one do siebie łudząco podobne. Wyrazisty kształt i elegancki połysk prezentuje się znakomicie u pań i panów.

Współczesna moda daje jednak mężczyznom dużo większą swobodę niż kilka dekad temu. Kolory nie są już zarezerwowane wyłącznie dla pań. Prestiżowe domy mody prześcigają się w fantazyjnych projektach skierowanych do mężczyzn w każdym wieku. Kolorowe oprawki męskie mogą w fantastyczny sposób odmienić wizerunek i odmłodzić. Żywe i kontrastowe barwy są awangardowe i dodają szczyptę ekstrawagancji

Zobacz także:

Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację
08 grudnia 2022

Nowe okulary – 5 rad na szybką adaptację

Czytaj dalej
Okulary kujonki męskie – 10 modnych propozycji
28 grudnia 2022

Okulary kujonki męskie – 10 modnych propozycji

Czytaj dalej
Okulary kujonki dziecięce – 10 najpopularniejszych modeli
29 grudnia 2022

Okulary kujonki dziecięce – 10 najpopularniejszych modeli

Czytaj dalej
Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?
02 stycznia 2023

Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%