Jak chronić oczy w pracy przy komputerze?

Jak chronić oczy w pracy przy komputerze?

02 cze

Pracujesz przed monitorem komputera? Często odczuwasz ból oczu, głowy, a do tego po całym tygodniu pracy Twoje oczy są tak nieprzyjemnie suche? To bardzo częste dolegliwości, z którymi borykają się pracownicy biurowi i wszystkie osoby pracujące przed komputerem. Ty również masz z nimi problem? Zatem koniecznie nie możesz ich ignorować! Niepozorna suchość oczu może doprowadzić do pogorszenia się ostrości widzenia, powstaniu wad wzroku oraz wielu innych problemów ze wzrokiem. Dlatego nie bądź bierny i już teraz dowiedz się, jak chronić oczy podczas pracy przed komputerem.

Pogorszenie wzroku od komputera – przyczyny

Jeśli w normalnych sytuacjach Twoje oczy mrugają ok. 12 razy na minutę, to nie musisz obawiać się o prawidłowe nawilżenie spojówki i rogówki. Jednak zazwyczaj podczas korzystania z komputera ta liczba się obniża. W dodatku znacznie częściej wpatrujesz się w jeden punkt, co prowadzi do zaburzenia zdolności akomodacyjnych oraz negatywnie wpływa na mięśnie oczu.

Problemem jest też oczywiście samo promieniowanie, emitowane przez ekran komputera, tableta, czy smartfona. Dlatego coraz częściej używa się pojęcia Syndrom Widzenia Komputerowego (CVS).

Co głównie przyczynia się do powstania negatywnych skutków związanych z CVS?

 • Korzystanie bez przerwy z komputera lub innego cyfrowego urządzenia przez wiele godzin.
 • Niedopasowanie jasności ekranu do oświetlenia, jakie panuje w Twoim miejscu pracy.
 • Koncentrowanie wzroku przez długi czas w jednym punkcie.
 • Niewłaściwa postawa ciała.

Teraz już wiesz, dlaczego tak źle działa na Twoje oczy praca przy komputerze. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, jakie posiadamy, więc nie ignoruj objawów, które szerzej omawiamy poniżej.

Komputer a wzrok – objawy, które powinny wzbudzić Twoją czujność

Jak rozpoznać, czy komputer psuje wzrok? Sprawdź, czy borykasz się z takimi objawami, jak:

 • bóle głowy,
 • pieczenie i swędzenie oczu,
 • wrażliwość na światło,
 • rozmazane widzenie, a nawet obniżenie ostrości,
 • zaczerwienione oczy od komputera,
 • kłucie i bóle oczu,
 • suche oczy od komputera.

Borykasz się z przynajmniej kilkoma takimi objawami? Udaj się do okulisty i sprawdź, jak dbać o oczy przy komputerze.

Długie siedzenie przed komputerem – konsekwencje

Jeśli nie zdecydujesz się działać, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że narazisz się na przykre konsekwencje, takie jak:

 • choroby oczu od komputera – takie, jak Zespół Suchego Oka, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet uszkodzenie siatkówki;
 • bezsenność – długotrwałe wpatrywanie się w ekrany, emitujące światło niebieskie sprawia, że hamowana jest melatonina, przez co możesz mieć spore problemy z zaśnięciem w nocy;
 • problemy z koncentracją.

Zresztą warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko Twój wzrok cierpi w trakcie pracy przed monitorem. Wpływ komputera na zdrowie całego organizmu odgrywa bardzo istotną rolę. Podczas długotrwałego siedzenia cierpią Twoje stawy, co może prowadzić do powstania najpierw bólu, a później do zwyrodnień.

Niewłaściwa postawa podczas siedzenia przez 8 lub jeszcze więcej godzin negatywnie wpływa także na Twój kręgosłup, szczególnie na odcinek lędźwiowy i szyjny. Do tego nie można zapomnieć, że praca przed komputerem obciąża również nadgarstki. Często pojawiają się również bóle głowy, czy migreny.

Jak chronić oczy przed komputerem? Skuteczne triki

Już wiesz, że wpływ komputera na wzrok ma wiele bardzo poważnych konsekwencji. Jak ich uniknąć? Po pierwsze konieczna jest świadomość problemu, a po drugie podjęcie konkretnych działań profilaktycznych. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych rozwiązań, jak dbać o oczy przy komputerze. Najlepiej znajdź czas i motywację do tego, aby zastosować wszystkie te metody, bo wtedy Twoje oczy i całe ciało najwięcej na tym zyskają.

Zadbaj o ergonomiczne stanowisko pracy

Wiemy, że dziś można pracować nawet zdalnie w każdym miejscu przy pomocy laptopa. Jednak nie należy tego traktować zbyt dosłownie. Niezależnie, czy pracujesz w biurze, czy w domu, zawsze koniecznie zadbaj o ergonomię swojego stanowiska pracy. Co to znaczy? Koniecznie spełnij poniższe warunki:

 • Monitor, przy którym pracujesz, powinien być oddalony od oczu o minimum 50-70 cm.
 • Do tego należy zwrócić uwagę na to, aby patrzeć na monitor odrobinę w dół.
 • Najlepiej, aby oświetlenie w pomieszczeniu było naturalne. Jednak, jeśli to nie wystarcza, konieczne jest zaświecenie minimum lampki na biurku. Światło monitora nie powinno być najjaśniejszym punktem w pomieszczeniu.
 • Poza tym ważne jest też zadbanie o to, aby w pomieszczeniu, gdzie pracujesz, powietrze nie było suche, aby Twoje oczy dodatkowo się nie wysuszały. Szczególnie w okresie grzewczym świetnie sprawdzi się nawilżacz powietrza.

Wybierz monitor przyjazny dla oczu

Zadbaj też o sprzęt, który ograniczy negatywne skutki związane z oddziaływaniem światła niebieskiego. Monitor przyjazny dla oczu to dobre rozwiązanie. Sprawdź, czy w parametrach sprzętu znajduje się zapisek Low Blue Light i właśnie taki sprzęt kup.

Postaw na okulary do komputera

Suche oczy od komputera i wiele innych dolegliwości spowodowanych długotrwałym wpatrywaniem się w monitor, telewizor czy w smartfona, to już globalny problem, a coraz częściej mówi się o tym nawet w kontekście choroby cywilizacyjnej.

Dlatego tak usilnie szukamy skutecznych rozwiązań tego problemu. Kolejną coraz chętniej stosowaną metodą są okulary ze specjalną powłoką antyrefleksyjną oraz z tzw. filtrem blue.

Kiedy okulary do komputera będą dobrym rozwiązaniem? To świetna propozycja dla każdego, kto pracuje przed monitorem. Gdy masz wadę wzroku – wybierz okulary z powłoką blokującą światło niebieskie i z antyrefleksem. Osoby, które nie mają wady wzroku, również mogą nosić okulary do komputera blue blocker tzw. zerówki.

Jeśli pracujesz dużo przed komputerem, sprawdź jak możesz uzyskać dofinansowanie do okularów.

Ćwiczenia oczu przed komputerem

Skoro przedstawiamy już metody, jak dbać o wzrok podczas pracy z komputerem, to oczywiście musimy wspomnieć o niedocenianej, ale skutecznej gimnastyce oczu. Wykonuj te kilka ćwiczeń oczu przed komputerem, a na pewno odczujesz różnicę:

 • Spójrz w okno i zakryj jedno oko dłonią. Skup swój wzrok na oddalonych punktach. Po 10-15 sekundach wykonaj te same czynności na drugie oko.
 • Co kilkanaście minut odwracaj wzrok od komputera i patrz na drzewa za oknem lub na oddalone budynki.
 • Spójrz w górę, w dół, w prawo i w lewo. Powoli, ale płynnie. Następnie zacznij zataczać ósemki wzrokiem.
 • Zamknij oczy na 5 minut po zakropleniu ich kroplami.

Joga dla oczu również będzie świetnym pomysłem! Nie tylko w trakcie przerwy od pracy, ale także pod koniec dnia. 

Krople nawilżające do stosowania doraźnego

Suche i zmęczone oczy od komputera oraz uczucie piasku pod powiekami są sporym problem, więc nie należy tego ignorować. W końcu to nie jest normalny stan dla Twoich oczu. Dlatego koniecznie zacznij od ich nawilżenia. W jaki sposób? Oczywiście poprzez stosowanie kropli nawilżających do oczu.

Najlepiej wybierz krople, które:

 • nie mają konserwantów,
 • mogą być otwarte dłużej niż przez miesiąc,
 • zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy lub wyciągi z roślin,
 • mają sterylny zakraplacz,
 • przeznaczone są do codziennego stosowania.

Krople do oczu używaj doraźnie, gdy Twoje oczy tego potrzebują lub regularnie każdego dnia przed rozpoczęciem pracy z komputerem.

Zobacz również polecane sposoby na zmęczone oczy.

Mruganie – naturalna ochrona oczu przy komputerze

Problemy ze wzrokiem od komputera zaczynają się od tego, że zmniejsza się poziom nawilżenia oczu, który z kolei jest spowodowany zbyt rzadkim mruganiem. Człowiek podczas wpatrywania się w wyświetlacz znacznie obniża częstotliwość mrugania, dlatego skoro już o tym wiesz, to postaraj się temu przeciwdziałać. Mrugaj świadomiej i częściej.

Rób przerwy od pracy przy monitorze

Przerwa podczas pracy siedzącej wpływa pozytywnie na Twoje ciało, na produktywność, ale jak się okazuje również na oczy. Dlatego też co ok. 60 minut zagospodaruj sobie 5 minut na przerwę. Wtedy wstań, przejdź się po gabinecie, czy po korytarzu i unikaj jakichkolwiek ekranów.

Udaj się do okulisty

Na samym końcu musimy też dodać jeszcze jedną poradę. Gdy czujesz od kilku tygodni ból oczu, czy głowy albo Twoje oczy są zmęczone, zaczerwienione i ciągle suche, a do tego pogorszyła się Twoja ostrość widzenia, to nie czekaj, aż wszystko samo przejdzie lub będzie jeszcze gorzej. Zapisz się na wizytę u okulisty, aby uzyskać wskazówki, jak wyeliminować swój problem.

Teraz już wiesz, jak chronić oczy przed komputerem, dlatego koniecznie zacznij stosować te triki podczas swojej pracy.

Zobacz także:

Antyrefleks – co to, kolory i rodzaje
20 listopada 2018

Antyrefleks – co to, kolory i rodzaje

Czytaj dalej
Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
04 września 2019

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czytaj dalej
Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?
22 czerwca 2020

Dofinansowanie do okularów w 2024 roku – na jaką dopłatę możesz liczyć?

Czytaj dalej
Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?
15 lipca 2020

Ćwiczenia oczu – co zrobić, by poprawić wzrok?

Czytaj dalej
Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy
22 lipca 2020

Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%