Czym wyróżniają się okulary relaksacyjne?

Czym wyróżniają się okulary relaksacyjne?

16 mar

Praca w biurze, czytanie książek (papierowych i e-booków) a przede wszystkim częste korzystanie z urządzeń cyfrowych sprawia, że Twój wzrok staje się coraz bardziej osłabiony. W konsekwencji możesz mieć problem w postaci zaburzeń ostrości i uczuciem zmęczenia. Okulary relaksacyjne mogą nas przed tym ochronić! Czym właściwie są i jak działają okulary relaksacyjne? Dowiesz się z tego artykułu.

Okulary relaksacyjne i wyzwania współczesności

Minione dwie dekady wprowadziły w naszej rzeczywistości ogromne zmiany w postaci wszechobecnej komputeryzacji. Obecnie większość z nas wykonuje swoje obowiązki zawodowe przed ekranem. Z kolei ostatnie lata przyniosły także powszechną dostępność mniejszych urządzeń cyfrowych, służących nam codziennie do komunikacji i rozrywki. Łączny czas, podczas którego każdego dnia patrzymy na ekrany, systematycznie się zwiększa, a to ma znaczący wpływ na kondycję wzroku współczesnych ludzi.

Konsekwencją opisanego zjawiska jest m.in. syndrom komputerowego widzenia oraz ogólne pogorszenie sprawności oczu. Ewolucyjnie nasz narząd wzroku nie jest stworzony do patrzenia wciąż na bardzo bliską odległość (a taką właśnie jest dystans oczu od ekranu).

Jak korzystanie z telefonu wpływa na oczy? Wiele osób odczuwa problemy w postaci zmęczenia wzroku, doświadcza nadmiernego łzawienia, uczucia napięcia gałek ocznych i postępujących wad wzroku.

Coraz częściej po badaniach kontrolnych u okulisty lub optometrysty, pacjenci otrzymują praktyczną wskazówkę, by zdecydować się na okulary relaksacyjne. Wyjaśnijmy więc czym tak naprawdę one są i kto może korzystać z okularów relaksacyjnych.

Co wyróżnia okulary relaksacyjne?

Okulary relaksacyjne możemy dziś uznać za element wsparcia i polepszenia warunków pracy przy komputerze. To oczywiście jedna z kilku bardzo ważnych spraw, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu i zachowaniu zdrowia, mimo wielu godzin każdego dnia przy biurku.

Praca przed ekranem stanowi poważne obciążenie dla całego ciała i może być przyczyną dolegliwości pleców, szyi i nadgarstków. Okulary do czytania były dotychczas przez wiele osób wykorzystywane do codziennej pracy. Czym więc się one różnią od okularów relaksacyjnych? Wyjaśnijmy w czym rzecz.

Okulary relaksacyjne a wada wzroku

Okulary relaksacyjne pozwalają – w odróżnieniu od okularów do czytania – widzieć doskonale zarówno blisko, jak i daleko. Zdolność widzenia na różne odległości jest możliwa dzięki akomodacji oka. Jest to mechanizm, który dostosowuje ostrość w zależności od obserwowanego punktu. Jest to możliwe dzięki elastyczności soczewki – części gałki ocznej.


Wraz z wiekiem ta cecha ludzkiego oka ulega osłabieniu i stąd też bierze się potrzeba (szczególnie u osób po 40. roku życia) innych mocy okularów do bliży, a innych do dali. Jest to wada nazywana przez specjalistów prezbiopią, a szerzej znana jako starczowzroczność.

Jednak wspomniany wcześniej syndrom komputerowego widzenia wywołuje podobne zaburzenia akomodacji u osób dużo młodszych. Dwie pary okularów to bez wątpienia dość kłopotliwa konieczność. Po pierwsze – koszty zakupu okularów korekcyjnych są podwójne. Po drugie – musimy pamiętać o konieczności noszenia z sobą obu par.

Okulary relaksacyjne a progresywne

Okulary wyposażone w szkła jednoogniskowe charakteryzują się tym, że na całej powierzchni mają tę samą moc optyczną. I wówczas mamy do czynienia z okularami, które korygują krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm.

W przypadku prezbiopii potrzebujemy okularów progresywnych, które mają inną moc w górnej części soczewki, a inną w dolnej części. Taka konstrukcja pozwala przy pomocy jednej pary okularów widzieć prawidłowo na dużą odległość – poprzez górną strefę szkieł, oraz blisko – podczas czytania czy patrzenia na ekran.

Okulary relaksacyjne – komfortowo do bliży i dali

Okulary relaksacyjne bywają czasem nazywane okularami miniprogresywnymi, ponieważ także dzielą soczewki okularowe na strefę do bliży i do dali, ale w mniejszej skali. Różnica między okularami relaksacyjnymi a progresywnymi polega na rozbieżności mocy. Okulary relaksacyjne mogą posiadać progresję między 0,25 a 1 dioptrii. Jeśli pacjent wymaga do korekcji wady mocy o różnicy większej – będzie potrzebował szkieł progresywnych, które pozwalają na uzyskanie zróżnicowania między 0,75 a 3,5 dioptrii.



Okulary relaksacyjne sprawdzą się w wielu przypadkach – szczególnie wtedy, gdy podczas pracy musimy skupić się tylko na ekranie. Jednak odrywając wzrok od komputera czy tekstu nie musimy każdorazowo ściągać ich z nosa – tak jak to jest w przypadku zwykłych okularów do bliży, bo na większą odległość jakość widzenia nam się pogarsza.

Jakie zalety mają okulary relaksacyjne?

Okulary relaksacyjne uwydatniają szczegóły, takie jak małe litery czy liczby. Dzięki temu wzrok o wiele mniej się męczy, a nasz komfort ulega znacznej poprawie nie tylko podczas realizowania obowiązków zawodowych, ale też podczas korzystania ze smartfonów lub innych urządzeń elektronicznych, oglądania filmów itd.
Nazwa okularów relaksacyjnych nie jest przypadkowa! Ten typ pomocy optycznych jest dla oczu odciążeniem, pozwala im odpocząć i zredukować napięcie. Pamiętajmy jednak, że mimo fantastycznego wsparcia, jaki dają okulary relaksacyjne, nie powinniśmy zaniedbywać ochrony oczu podczas pracy w innych aspektach. To oznacza:

  • dobre oświetlenie pomieszczenia
  • dostosowanie jasności ekranu
  • ergonomiczną organizację stanowiska pracy
  • umiar w korzystaniu z urządzeń ekranowych

Szalenie ważne są regularne przerwy w pracy. W zasadzie każdy współczesny człowiek powinien poznać techniki ćwiczenia oczu, które relaksują nasz narząd wzroku i zmniejszają napięcie gałek ocznych. Dzięki temu poprawiamy ich sprawność i elastyczność.

Dla kogo są okulary relaksacyjne?

Okulary relaksacyjne są świetnym sposobem na wsparcie wzroku, które okuliści rekomendują dla osób młodych i w średnim wieku. Wynika to ze wspomnianej już powszechności komputeryzacji oraz tryb życia i pracy większości osób w wieku 18 – 40 lat.

Ograniczeniem w zastosowaniu okularów relaksacyjnych jest wymagana dla naszej wady różnica między bliżą a dalą. W przypadku bardziej zaawansowanych wad specjalista może zalecić inne rozwiązanie – okulary progresywne (nazywane też wieloogniskowymi). Podczas kontrolnych badań wzroku skonsultuj co dla Ciebie będzie najlepszą opcją.

Decydując się na okulary relaksacyjne, warto również pamiętać o ochronie przed światłem niebieskim. Okulary z powłoką BLUE to ważna pomoc nie tylko dla pracowników biurowych. Przecież dziś każdy z nas korzysta z tabletów, smartfonów i laptopów każdego dnia. Okulary do komputera wyposażone w powłokę blokującą światło niebieskie chronią przed uszkodzeniami wzroku, zmęczeniem i zaburzeniami rytmu dobowego.

Okulary relaksacyjne – cena

Cena okularów relaksacyjnych jest wyższa niż zwykłych okularów jednoogniskowych. Wynika to z bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla soczewek okularowych. Jednak korzystając z naszego sklepu optycznego możesz być mile zaskoczona/y. Na końcową cenę okularów składa się bowiem kilka rzeczy: wybrane oprawki, rodzaj szkieł, dodatkowe powłoki uszlachetniające.

Chcesz nosić okulary relaksacyjne? Nie musisz obawiać się wysokich kosztów, bo w porównaniu do wielu stacjonarnych optyków może się okazać, że w wOkularach.pl okulary relaksacyjne zamówisz w bardzo przystępnej cenie!

Sprawdź naszą ofertę okularów korekcyjnych. Mamy największy wybór oprawek i ich fasonów – okulary od projektantów i marki własne!
Nasz cennik soczewek okularowych to jasna i klarowna oferta, z której wybierasz to, czego potrzebujesz. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz skonsultować się w sprawie wyboru okularów – zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści w dziedzinie optyki doradzą, pomogą i zaproponują dostępne możliwości.





Sprawdź naszą ofertę:

 

 


Bibliografia:

  1. A. Alamri, K. Amer, A. Aldosari, B.Althubait, M. Alqahtani, A. Mudawi, B. Mudawi, F. Alqahtani, N. Alhamoud, Computer vision syndrome: Symptoms, risk factors, and practices [w:] Journal of Family Medicine and Primary Care 2022 Oct 14;11(9) (dostęp: 18.06.2025).
  2. R. Mukamal, R.L. Rebenitsch, Pros and Cons of Progressive Lenses [w:] American Academy of Ophthalmology Apr. 04.2023 (dostęp: 18.06.2025).
  3. B. Santini, V. Rue, B. McCardle, Understanding Today’s Progressives [w:] Review of Optometry June 15, 2021 (dostęp: 18.06.2025).

Zobacz także:

Okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną
19 sierpnia 2019

Okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną

Czytaj dalej
Okulary sportowe – Kompletny Poradnik
12 września 2019

Okulary sportowe – Kompletny Poradnik

Czytaj dalej
Okulary i gogle na narty – jak wybrać najlepsze?
16 grudnia 2023

Okulary i gogle na narty – jak wybrać najlepsze?

Czytaj dalej
Ile kosztują oprawki? Ceny w 2025 roku
05 lutego 2024

Ile kosztują oprawki? Ceny w 2025 roku

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 14 dni

ZWROTY DO 14 dni

masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%