Syndrom widzenia komputerowego (CVS)

Syndrom widzenia komputerowego (CVS)

12 sty

Ciężko zliczyć ilość godzin, jakie spędzamy przed monitorami urządzeń elektronicznych. Korzystanie z komputera w pracy, nauka z wykorzystaniem laptopa oraz wieczorny relaks przy telewizorze niezwykle obciążają nasze oczy. Zmęczenie narządu wzroku wynikające z wielogodzinnego wpatrywania się w ekran monitora daje się we znaki. Z powodu postępu technologicznego i powszechnej cyfryzacji zapoczątkowanej pod koniec XX wieku, w 1994 roku The American Academy of Opthalmology przedstawiło pierwszą definicję CVS, czyli syndromu widzenia komputerowego.

Czym jest syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego, określany również jako CVS (Computer Vision Syndrome) to złożony zespół problemów dotyczących oczu i widzenia, powiązany z tzw. "pracą do bliży", którą odczuwa się w trakcie korzystania z komputera czy innych urządzeń elektronicznych z ekranem.

Syndrom widzenia komputerowego - CVS

Syndrom widzenia komputerowego – przyczyny

Niewłaściwa postawa

Przyglądanie się monitorom komputera lub innym ekranom cyfrowym sprawia, że nasze oczy pracują zdecydowanie ciężej. Wpływ na to ma wiele czynników. Pierwszą kwestią jest pozycja ciała, którą przybieramy podczas pracy przed komputerem. Potencjalnymi przyczynami wystąpienia syndromu widzenia komputerowego jest:

 • kąt nachylenia głowy podczas pracy,
 • pozycja i ułożenie ciała podczas pracy przed monitorem
 • odległość od monitora.

Nieodpowiednie miejsce do pracy

Ergonomia miejsca pracy bywa kluczowa dla zachowania dobrego stanu oczu. Podstawowe zasady mówią o tym, że ekran powinien znajdować się w odległości wyprostowanej ręki, pierwsza linijka tekstu znajdować powinna się nieco poniżej linii wzroku, sylwetka być wyprostowana, plecy wygodnie oparte, a stopy płasko przylegające do podłogi.

Zbyt rzadkie mruganie i napięcie oczu

Podczas pracy przy komputerze oczy pozostają w ciągłym skupienia. Śledzą tekst podczas czytania, zmieniają położenie, reagują na obrazy, które ciągle się poruszają i zmieniają napięcie mięśniowe starając się zachować ciągle ostre widzenie. W przeciwieństwie do książki czy tekstu pisanego, ekran dodaje również kontrast, migotanie świateł oraz odblaski, a dodatkowe znaczenie ma również oświetlenie pomieszczenia w którym pracujemy. Co więcej, częstotliwość mrugania podczas korzystania z urządzeń elektronicznych diametralnie spada.

Niedostatecznie skorygowana wada wzroku

Duży wpływ na wystąpienie CVS ma również ewentualna wada wzroku. Nieskorygowane lub niedostatecznie skorygowane problemy ze wzrokiem mogą być głównymi czynnikami przyczyniającymi się do zmęczenia oczu podczas pracy przy komputerze. Co więcej, nawet osoby z dobrze dobraną korekcją mogą nie posiadać okularów dopasowanych do odległości pracy przy komputerze. Dlatego niezwykle ważne jest by podczas badania zwrócić uwagę na tryb pracy i styl życia.

CVS - objawy

Syndrom widzenia komputerowego – objawy

Objawy CVS nie są charakterystyczne. Towarzyszy mu zespół złożonych problemów, a sam syndrom widzenia komputerowego nie jest określany jako choroba, a raczej długotrwałe zmęczenie narządu wzroku. Mimo to objawy nie powinny być bagatelizowane. Wieloletnie przeciążanie oczu doprowadzić może finalnie do wystąpienia poważnych i trwałych schorzeń oraz wad.

Syndrom widzenia komputerowego daje pierwsze objawy już przy 2-, 3-godzinnym, codziennym korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Badania pokazują również, że CVS dotyka od 50% do 90% osób korzystających długotrwale z urządzeń cyfrowych i zaczyna nasilać się po 40. roku życia. Objawy, które dotykają osób korzystających z komputera niejednokrotnie są czasowe i ustępują po zaprzestaniu pracy. Niektóre osoby mogą jednak odczuwać ciągłe pogorszenie wzroku, osłabioną ostrość i niewyraźne widzenie.

Do głównych objawów syndromu widzenia komputerowego zaliczamy:

 • zmęczenie i ból oczu,
 • niewyraźne, podwójne widzenie
 • bóle głowy,
 • suchość oczu lub nadmierne łzawienie,
 • zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
 • światłowstręt,
 • ból ramion, szyi i pleców.


Czym jest syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego – zapobieganie i leczenie

Leczenie CVS opiera się w głównej mierze na redukcji objawów. Są to czynności, które pozwolą na ich złagodzenie lub zapobiegną wystąpieniu nieprzyjemnych skutków częstego korzystania z komputera. By odpowiednio dbać o swoje oczy należy podjąć szereg prostych działań. Przede wszystkim:

 1. Regularnie kontroluj stan swoich oczu u specjalisty. Badanie wzroku oraz kompleksowe badanie oczu pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych chorób lub wad refrakcji.
 2. Zapewnij sobie ergonomiczne miejsce pracy, zadbaj o odpowiednią pozycję ciała, ustawienie komputera, a także oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujesz.
 3. Wyposaż się w okulary do komputera ze specjalnymi soczewkami z powłoką blue. Blokują one emitowane przez monitory urządzeń elektronicznych światło niebieskie, które ma negatywny wpływ na narząd wzroku.
 4. Zwróć uwagę na to, by korekcja, z której korzystasz, dostosowana była do odległości w jakiej pracujesz.
 5. Zadbaj o przerwę podczas pracy przy komputerze. Wykorzystaj zasadę 20-20-20 i co 20 minut zrób minimum 20 sekundową przerwę, podczas której popatrzysz na obiekt oddalony o 20 stóp, czyli około 6 metrów.
 6. Pamiętaj o nawilżeniu oczu. Wyposaż się w krople nawilżające, polecone przez specjalistę, które zapewniają dodatkowe nawilżenie gdy poczujesz suchość oczu.
 7. Nie zapominaj o mruganiu. Podczas skupienia towarzyszącego pracy przy komputerze, częstotliwość mrugania niestety znacznie spada. Jest to niekorzystne, ponieważ mruganie pozwala w naturalny sposób nawilżyć oczy i zapewnić komfortowe warunki patrzenia.
 8. Wykonaj jogę dla oczu. Ćwiczenia oczu pozwolą odprężyć i zrelaksować je, a dodatkowo wzmocnią mięśnie okoruchowe, co przełoży się na ich mniejsze zmęczenie.


Bibliografia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_widzenia_komputerowego

https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/computer-vision-syndrome?sso=y

https://www.webmd.com/eye-health/computer-vision-syndrome

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
04 września 2019

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czytaj dalej
Syndrom widzenia komputerowego — przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie
29 lipca 2022

Syndrom widzenia komputerowego — przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%