Badanie wzroku – ile trwa i jak przebiega?

Badanie wzroku – ile trwa i jak przebiega?

03 sty

Liczba osób z wadą wzroku sukcesywnie rośnie. Stwierdza się, że około 54% polskiego społeczeństwa posiada stwierdzoną wadę refrakcji lub chorobę oczu. Najczęstszą jest krótkowzroczność, która jest ogromnym problemem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W naszym kraju stanowi ona ponad połowę wszystkich diagnozowanych wad. Przez to myopia, czyli krótkowzroczność, określana jest już mianem epidemii. Widząc jak szybki jest postęp wad refrakcji, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę, a także regularne badanie wzroku pozwalające na szybkie ich wykrycie.

Jak często badać wzrok?

Regularne badanie wzroku to podstawa do szybkiego wykrycia ewentualnej wady refrakcji lub choroby oczu. Osoby, które nie odczuwają żadnych objawów pogorszenia widzenia, powinny odwiedzać gabinet specjalisty na badanie kontrolne przynajmniej raz na dwa lata. Częstsze wizyty, chociażby raz do roku, odbywać powinny osoby, u których występuje wada refrakcji lub narażone są na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Mowa tu o pracy biurowej, która nierozerwalnie łączy się z ciągłym korzystaniem z komputera lub warunkach, w których oczy narażone są na uszkodzenia mechaniczne.

Przynajmniej raz do roku gabinet specjalisty odwiedzać powinny również osoby, które przekroczyły 40. rok życia. W tym wieku narząd wzroku daje pierwsze oznaki fizjologicznego starzenia się. Pojawia się prezbiopia, której korekcja jest konieczna do zachowania wyraźnego widzenia. Poza tym oko z wiekiem staje się bardziej narażone na różne dodatkowe dolegliwości. Istnieje większe ryzyko wystąpienia chorób takich jak: zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i wiele innych. Regularne wizyty pozwolą na szybkie podjęcie leczenia i zachowanie wzroku w dobrym stanie na dłużej.

Badanie wzroku

Do kogo udać się na badanie wzroku?

Mimo że najczęściej słyszy się, że osoby zainteresowane badaniem wzroku udają się do okulisty, nie jest on głównym specjalistą w zakresie refrakcji. Okulista to lekarz, którego zadaniem jest rozpoznawanie schorzeń, diagnostyka, a także leczenie oczu. W uproszczeniu powiedzieć można, że zajmuje się on chorobami oczu. Posiada on również uprawnienia i niejednokrotnie odpowiedzialny jest za określenie wady refrakcji i dobór odpowiedniej korekcji, jednak w tej dziedzinie wiodącym specjalistą jest optometrysta.

Optometrysta to osoba, która ukończyła wyższe studia w zakresie optometrii. Nie jest ona lekarzem i nie zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób narządu wzroku takich jak zaćma czy jaskra. Może ona natomiast skutecznie ocenić stan narządu wzroku i skierować pacjenta do innego specjalisty. Głównym zadaniem optometrysty jest ocena refrakcji narządu wzroku, a także dobór odpowiedniej korekcji okularowej lub soczewkowej. Co ciekawe, zawód ten nie podlega w Polsce regulacji prawnej. Z tego powodu podczas wyboru specjalisty należy kierować się tym, czy posiada on specjalny Numer Optometrysty nadawany przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki.

Ile trwa badanie wzroku?

Każda osoba udająca się na jakąkolwiek wizytę pragnie, by przebiegłą ona szybko, bezboleśnie i bezstresowo. O ile wybór odpowiedniego specjalisty zagwarantuje, że badanie odbędzie się zgodnie z dwoma ostatnimi określeniami, tak czas jego trwania zależny jest od wielu czynników.

Osoby młode ze stosunkowo prostymi do diagnostyki wadami wzroku mogą spodziewać się wizyty, która zajmie około pół godziny. Najczęściej jest to przedział 20-40 minut. Jeśli natomiast wada refrakcji jest bardziej skomplikowana lub w badaniu uczestniczy osoba starsza ze złożonymi problemami ze wzrokiem, specjalista decyduje się na przeprowadzenie większej ilości badań. To naturalnie znacznie wydłuża czas pobytu w gabinecie. Pełne badanie optometryczne w takiej sytuacji trwać może ponad godzinę, co wynikać będzie z jego złożoności. W przypadku podejrzenia zwyrodnienia plaki żółtej można przeprowadzić test Amslera.

Ile trwa i jak przebiega badanie wzroku?

Jak przebiega badanie wzroku?

Każde badanie, nie tylko te dotyczące narządu wzroku, rozpoczyna się od kompleksowego wywiadu. To w tym momencie specjalista pyta pacjenta o wszelkie istotne dla niego informacje, dotyczące chociażby występowania chorób w rodzinie, prowadzonego stylu życia czy zauważalnych objawów ewentualnej wady wzroku lub choroby oczu.

W następnej kolejności specjalista przechodzi do właściwej części badania, posługując się przy tym specjalistyczną aparaturą, odpowiednimi pomocami i własnymi umiejętnościami. Podczas badania należy dokładnie słuchać i wykonywać polecenia okulisty lub optometrysty. Tylko w ten sposób może on dokładnie określić stan refrakcji oczu. Warto zaznaczyć, że każde badanie różni się od siebie. Wszelkie procedury i wykonywane czynności dobierane są indywidualne do pacjenta, tak by zapewnić mu możliwie najbardziej kompleksową ocenę wzroku i diagnozę.

Zobacz także >> Jak wygląda badanie USG oka

Podstawowe procedury podczas badania wzroku

Mimo że badanie wzroku jest dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, można wyróżnić powtarzający się schemat. Nieodłącznym elementem, jest wspomniany prędzej wywiad. Tuż po nim specjalista przechodzi do badań wstępnych.

Przedmiotowe i podmiotowe badanie wzroku

Badanie ostrości wzroku

W pierwszej kolejności specjalista sprawdzi Twoją ostrość wzroku zarówno do dali, jak i bliży. W tym celu wykorzystywane są tablice Snellena czyli specjalne karty z dopasowanymi optotypami w postaci literek, cyferek lub innych wzorów. Badanie przeprowadza się jednooczne i obuoczne. Normą ostrości wzroku jest wynik 1,0. Oznacza to, że pacjent bez problemu odczytuje, np. z 6 metrów optotypy przeznaczone do tej odległości. Dalsza korekcja wady wzroku ma na celu możliwie jak najbardziej efektywną poprawę ostrości wzroku.


Refrakcja przedmiotowa

Refrakcja przedmiotowa to inaczej komputerowe badanie wzroku. Odbywa się ono za pomocą specjalnie przystosowanych do tego urządzeń, np. autorefraktometru. Pozwala ona na orientacyjne określenie wartości wady refrakcji. Należy pamiętać, że wydruk z autorefraktometru nie jest receptą okularową, a umieszczone na niej wartości są orientacyjne. Jest tak ponieważ na aktualną refrakcję wpływ ma wiele czynników chociażby takich jak akomodacja. Oczy powinny być rozluźnione by badanie było wiarygodne.


Refrakcja podmiotowa

Refrakcja podmiotowa to ostatni krok w drodze do określenia wady refrakcji pacjenta. Przeprowadza się ją za pomocą foroptera lub kasety okulistycznej. Oba posiadają wymienne soczewki. Pacjent odczytując odpowiednie optotypy z tablicy określa, czy widzenie poprawia się czy pogarsza. W ten sposób specjalista dobiera optymalną korekcję, początkowo dla każdego z oczu osobno. Następnie jest ona dopasowywana w ten sposób by dobrze sprawdzała się podczas widzenia obuocznego.


Gdy już wiesz ile trwa badanie wzroku i jak przebiega, będzie Tobie łatwiej przygotować się do tego wydarzenia. Sam widzisz, nie ma się czego obawiać i warto poddawać się badaniom wzroku jak najczęściej.

Bibliografia:

https://eyezonenevada.com/how-long-does-an-eye-exam-take/

https://www.leightons.co.uk/blog/eye-tests/how-long-does-an-eye-test-take

https://www.foreyes.com/blog/how-long-do-eye-appointments-take/

 

Zobacz także:

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?
24 czerwca 2020

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

Czytaj dalej
Badanie wzroku – tablica Snellena, która od lat skutecznie odkrywa wady wzroku
28 czerwca 2022

Badanie wzroku – tablica Snellena, która od lat skutecznie odkrywa wady wzroku

Czytaj dalej
Badanie wzroku u dzieci i niemowląt – jak wygląda?
13 lipca 2022

Badanie wzroku u dzieci i niemowląt – jak wygląda?

Czytaj dalej
Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?
02 stycznia 2023

Badanie wzroku – jak często należy je wykonywać?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%