Test Amslera – zrób sam w domu

Test Amslera – zrób sam w domu

15 cze

Test Amslera to metoda wykrywania pierwszych objawów zwyrodnienia plamki żółtej. Niepozornie wyglądająca plansza została opracowana przez szwajcarskiego okulistę i niezawodnie pomaga od lat w trafnym postawieniu diagnozy. Test Amslera ma tę dodatkową zaletę, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani obecności lekarza. Test Amslera wykonasz w domu!

Test Amslera – co to jest?

Test Amslera to jeden z najprostszych sposobów badania wzroku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska profesora, który wprowadził w 1945 roku tę metodę do powszechnego użytku. Marc Amsler, lekarz z uniwersytetu w Zurychu, sporządził planszę przedstawiającą siatkę linii pionowych i poziomych, o wymiarach 10 x 10 cm. Każdy kwadrat tej siatki jest wielkości 0,5 x 0,5 cm. W środku siatki jest umieszczony czarny punkt.

Jakie choroby lub wady wykryje test Amslera?

Test Amslera to najłatwiejsza metoda weryfikacji poprawnego działania plamki żółtej – struktury o fundamentalnym znaczeniu dla sprawności widzenia. Plamka żółta stanowi najbardziej czułą strefę siatkówki i odpowiada za jakość wzroku. Niebezpieczną chorobą, którą test Amslera wykryje już w początkach jej istnienia, jest zwyrodnienie plamki żółtej.

Test Amslera wykryje także zaburzenia i zwyrodnienia w pracy nerwu wzrokowego oraz błony nasiatkówkowe. Wymienione schorzenia są charakterystyczne dla wieku podeszłego. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia tych problemów istnieje u osób zmagających się z cukrzycą, otyłością i nadciśnieniem tętniczym.

Dlatego też tak ogromną zaletą testu Amslera jest łatwość jego przeprowadzenia, bez konieczności wizyty u lekarza. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest w grupie osób zagrożonych chorobami wzroku – warto systematycznie wykonywać test Amslera w domu. Jeśli pojawią się sygnały niepokojące – wówczas należy zgłosić się do okulisty na szczegółowe badania w gabinecie.

Jak działa test Amslera?

Test Amslera polega na obserwacji siatki kwadratów – wystarczy kilka sekund, by zauważyć nieprawidłowości. Chodzi o to, by skoncentrować wzrok na centralnie umieszczonej kropce. Jeśli wzrok działa prawidłowo – linie siatki pozostają proste.

Zaburzenia, które wykrywa test Amslera, objawiają się postaci linii falujących. Te zjawiska należą do grupy zaburzeń nazywanych metamorfopsjami. Jeśli osoba poddana badaniu ma zwyrodnienie plamki żółtej – obraz siatki będzie ulegał zagięciu, a kwadraty będą niesymetryczne. Często pojawiają się także mroczki oraz ciemne plamy na planszy.

Przykłady zaburzeń ujawniających się w teście Amslera:

Test Amslera

Test Amslera - co wykrywa?

Test Amslera PDF

Jak zrobić test Amslera w domu?

Test Amslera każdy może wykonać samodzielnie w domu.

POBIERZ TEST AMSLERA PDF

Wydrukuj kartkę z testem i postępuj zgodnie ze wskazówkami:

  • Jeśli stosujesz na co dzień korekcję wady wzroku – podczas testu powinieneś mieć założone okulary lub soczewki kontaktowe.
  • Trzymaj kartkę z testem w odległości 30 cm od oczu.
  • Zakryj dłonią jedno oko i spójrz na centralny punkt siatki.
  • Zwróć uwagę czy kształt linii siatki uległa zmianie, czy są równe oraz czy dostrzegasz ciemne plamy w obrębie testu.
  • Zmień oko i tej samej oceny dokonaj drugim okiem.
  • Co zrobić gdy test Amslera wykrywa nieprawidłowości?

Jeżeli w teście Amslera dostrzegasz wymienione objawy – umów się na wizytę u lekarza. Konieczne będzie przeprowadzenie badania w lampie szczelinowej, które pozwoli okuliście ocenić kondycję oka. W celu rozpoznania uszkodzeń naczyń, potrzebna będzie też angiografia fluoresceinowa.

Osoba, która w teście Amslera sygnalizuje objawy wskazujące na chorobę zwyrodnieniową, będzie skierowana na badanie dna oka. Prawdopodobnie, dla pełnego zobrazowania stanu wzroku pacjenta, okulista będzie chciał znać wyniki tonometrii, czyli badania ciśnienia w oku.

 

Bibliografia:

  1. A. Loewenstein, R. Malach i inni, Replacing the Amsler grid: a new method for monitoring patients with age-related macular degeneration [w:] Ophthalmology 2023 May;110(5) (dostęp 12.06.2023).
  2. M. Crossland, G. Rubin, The Amsler chart: absence of evidence is not evidence of absence [w:] The British journal of ophthalmology 2007 Mar;91(3) (dostęp:12.06.2023).
  3. A. Pogrzebielski, Test Amslera [w:] Medycyna praktyczna (dostęp: 12.06.2023).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Dystrofia Fuchsa – przyczyny, objawy, leczenie
17 maja 2023

Dystrofia Fuchsa – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Bielmo na oku – skąd się bierze?
31 maja 2023

Bielmo na oku – skąd się bierze?

Czytaj dalej
Gonioskopia – na czym polega? Kiedy trzeba wykonać badanie?
06 czerwca 2023

Gonioskopia – na czym polega? Kiedy trzeba wykonać badanie?

Czytaj dalej
Podwójne widzenie (diplopia) – przyczyny i leczenie
12 czerwca 2023

Podwójne widzenie (diplopia) – przyczyny i leczenie

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%