USG oka – jak wygląda badanie?

USG oka – jak wygląda badanie?

04 kwi

USG oka to ważne badanie, które pozwala rozpoznać wiele chorób i nieprawidłowości. Czy istnieją ograniczenia wiekowe i jak należy się do niego przygotować? Wszystkie informacje na temat USG oka znajdziesz w naszym artykule.

Jakie są wskazania do ultrasonograficznego badania oka?

Zastosowanie USG oka jest wielorakie. Między innymi stanowi ono element przygotowań do zabiegu usunięcia zaćmy, ponieważ w oparciu o wynik USG oka, możliwe jest ustalenie mocy soczewki wewnątrzgałkowej, która podczas operacji zastąpi zmętniałą soczewkę naturalną.

USG oka wykonywane jest także po wypadkach i mechanicznych urazach, aby sprawdzić stan wewnętrznych struktur gałki ocznej.

Badanie USG oka jest wykonane w przypadku podejrzenia:

USG oka

USG oka jest wykonywane także u pacjentów z retinopatią cukrzycową. Ułatwia weryfikację stanu narządu wzroku i ocenę skali uszkodzeń spowodowaną przez chorobę metaboliczną. Badanie ultrasonograficzne oka jest stosowane w przypadku chorób nerwu wzrokowego, siatkówki i rogówki. Pozwala zbadać tylny odcinek oka i dostrzec niepokojące zmiany.

Na badanie USG gałki ocznej kierowane są osoby, u których występują zaburzenia w przejrzystości oka. Najbardziej rozpowszechnioną metodą o szerokich możliwościach, jest badanie w lampie szczelinowej. Jeśli jednak pacjent zmaga się z zaćmą albo bielmem rogówki – nie ma możliwości wykonania diagnostyki powyższą metodą.

USG oka na NFZ

Otrzymując od lekarza skierowanie na USG oka, możesz je wykonać w ramach NFZ. Czas oczekiwania zależy od miasta i ilości badań zakontraktowanych w danej placówce, dlatego o termin warto dowiadywać się w różnych miejscach.

USG oka – jak przebiega?

USG oka wykonywane jest na zamkniętej powiece. Lekarz posługuje się częścią urządzenia o podłużnym kształcie i łagodnie zaokrąglonej końcówce. Badanie trwa zwykle nie dłużej niż 10 minut i jest bezbolesne. Na głowicę ultrasonografu nakładany jest neutralny żel, podobnie jak podczas innych badań USG (np. brzucha lub tarczycy). Pozwala to na uzyskanie obrazu najwyższej jakości.

Badanie ultrasonograficzne oka polega na wykorzystaniu odbicia wiązki ultradźwięków. Sygnał przekazywany jest do odbiornika i na tej podstawie generowany jest obraz. USG oka może być wykonane na dwa sposoby (w zależności od potrzeb diagnostycznych):

  • USG oka w projekcji A – tworzy graficzną wersję na podstawie jednej prostej. Taki typ badania umożliwia określenie głębokości komory przedniej, długości gałki ocznej oraz grubości rogówki (porównaj z pachymetrią).
  • USG oka w projekcji B – daje obraz dwuwymiarowy, dzięki czemu pozwala zbadać wewnętrzne sfery gałki ocznej i oczodołu.

USG gałki ocznej - przebieg badania

USG oka – czy trzeba się przygotować do badania?

USG oka to badanie nieinwazyjne, bez konieczności zastosowania kropli powiększających źrenice. Pacjent nie musi się w żaden sposób przygotowywać do USG oka. Wymagana jest jedynie czysta skóra powiek, bez makijażu, kremów czy maści. Ważne, by na skórze nie znalazły się żadne błyszczące kosmetyki (np. z brokatem), ponieważ mogłoby to zakłócić odczyt obrazu.

Żel stosowany do USG oka jest preparatem hipoalergicznym, na bazie wody. Nie powoduje reakcji uczuleniowych ani nie podrażnia delikatnej skóry powiek. Po badaniu należy po prostu usunąć pozostałość żelu do USG chusteczką.

Po zakończeniu badania pacjent może od razu wrócić do pracy i zwykłych zajęć. USG oka nie powoduje żadnych utrudnień ani zaburzeń widzenia, więc można prowadzić auto i pracować przy komputerze.

USG oka - cena

Jeśli chcemy wykonać badanie jak najszybciej – można skorzystać z prywatnych usług medycznych. Cena badania USG oka kształtuje się w zależności od cennika placówki i wynosi od 60 do 250 zł. Inna cena obowiązuje na USG w projekcji A, a inna w projekcji B.

 


Bibliografia:

  1. S. Dudea, Ultrasonography of the eye and orbit, Medical ultrasonography June 13(2) (dostęp: 29.03.2023).
  2. S. Kharlap, I. Nasnikova, I. Kozlova, I. Filonenko, G. Ziangirova, E. Kruglova, Spatial ultrasound visualization of the eye and orbit, Vestnik oftalmologii 2005 Jul.-August 121(4) (dostęp: 29.03.2023).
  3. P. Fryczkowski, Ultrasonografia gałki ocznej, Wydawnictwo Medyczne Górnicki 2015.
  4. A. Wylęgała, Ultrasonografia okulistyczna, Wydawnictwo Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2022.
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Zapalenie spojówek – objawy, przyczyny i leczenie
17 marca 2023

Zapalenie spojówek – objawy, przyczyny i leczenie

Czytaj dalej
Badanie w lampie szczelinowej – jak wygląda?
28 marca 2023

Badanie w lampie szczelinowej – jak wygląda?

Czytaj dalej
Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – na czym polega?
30 marca 2023

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – na czym polega?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%