Pachymetria – co to za badanie?

Pachymetria – co to za badanie?

30 maj

Pachymetria to nic innego jak pomiar grubości rogówki. Jest to badanie wykonywane w różnych sytuacjach, bowiem ocena stanu zewnętrznej warstwy oka jest podstawą diagnostyki różnych chorób oczu. Badanie grubości rogówki jest także ważnym elementem przygotowań do zabiegów okulistycznych. Jakie są wskazania do wykonania pachymetrii? Jak wygląda to badanie? Wszystkie ważne informacje znajdziesz w treści artykułu.

Pachymetria – kiedy trzeba ją wykonać?

Pachymetria (nazywana przez specjalistów w skrócie CCT) pozwala na ustalenie jakiej grubości jest rogówka – przednia część oka. Rogówka nie jest sferą jednolitą i składa się z sześciu warstw. Jest przezroczysta i skupia promienie świetlne. Rogówka jest mocno unerwiona, a to oznacza bardzo wysoką czułość. Ta funkcja służy ochronie oczu przed dostaniem się ciał obcych i zanieczyszczeń (dlatego rzęsa lub pyłek dostający się do oka tak bardzo przeszkadza).

Wskazaniem do wykonania pachymetrii może być:

 • podejrzenie jaskry
 • kontrolne badanie podczas terapii jaskry
 • konieczność przeprowadzenia oceny stanu nabłonka
 • zbyt wysokie ciśnienie w oku
 • dystrofia Fuchsa lub inne rodzaje dystrofii rogówki
 • stożek rogówki

Pomiar grubości rogówki musi być wykonany przed kilkoma zabiegami okulistycznymi. Z całą pewnością pachymetrię będą musieli zrobić pacjenci skierowani na zabieg przeszczepu rogówki. Badanie to jest konieczne do rzetelnej oceny funkcji śródbłonka rogówki oraz weryfikacji obrzęku.

Pachymetria to badanie wykonywane także przed tonometrią, czyli badaniem ciśnienia w oku. Grubość rogówki ma kluczowy wpływ na parametry ciśnienia w oku, dlatego trzeba wyniki obu badań wziąć pod uwagę przy ocenie stanu zdrowia.

Pachymetria na NFZ

Badanie grubości rogówki możesz wykonać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, mając skierowanie od okulisty.

Pachymetria

Pachymetria – badanie na dwa sposoby

Istnieją dwa rodzaje pachymetrii:

1. Pachymetria dotykowa jest wykonywana po uprzednim znieczuleniu gałki ocznej. Lekarz zakrapla oczy pacjenta specjalnym preparatem, by zniwelować dyskomfort. Następnie przykłada płaską końcówkę specjalistycznego urządzenia, wywołując delikatny nacisk. Trwa to zaledwie kilka sekund, a wynik badania uzyskujemy natychmiast.

2. Pachymetria bezdotykowa jest wykonywana bezkontaktowo, dlatego nie trzeba znieczulać oczu. Pacjent poddany badaniu grubości rogówki siada przed urządzeniem, opierając czoło i brodę na podpórce. Przez kilka sekund trzeba powstrzymać się od wszelkich ruchów i mrugania. W tym czasie mogą być widoczne błyski generowane przez urządzenie pomiarowe. Wyniki pachymetrii bezdotykowej także znamy od razu.

Jakie są przeciwwskazania do pachymetrii?

Pachymetria jest badaniem nieinwazyjnym, dlatego może być wykonywana u pacjentów w każdym wieku, także u seniorów. Badaniu grubości rogówki bez obaw mogą się poddać kobiety w ciąży.

Przeciwwskazaniem do pachymetrii są stany zapalne w oku, dlatego jeśli okulista zdiagnozował u Ciebie zapalenie rogówki, owrzodzenie lub perforację – niemożliwa będzie pachymetria dotykowa.

Pachymetria – tabela

Tabela pachymetrii, czyli normy określające prawidłową grubość rogówki, nie są jednakowe na całym świecie. Dla mieszkańców Europy (i ogólnie u osób rasy białej) normą pachymetrii będzie wynik 545 μm z tolerancją ± 40 μm (mikrometry). U osób czarnoskórych rogówka jest nieco cieńsza, zaś u ludzi rasy żółtej jest grubsza.

Należy pamiętać, że grubość rogówki nie jest identyczna w każdym punkcie. Rogówka jest najcieńsza w punkcie centralnym oka, a na obrzeżach nieco grubsza.

Normy pachymetrii:

 • w punkcie najcieńszym między 500 a 600 μm (0,5 – 0,6 mm)
 • na peryferiach rogówki między 600 do 800 μm (0,6 – 0,8 mm)

Pachymetria - tabela i normy

Pachymetria – przygotowanie do badania

Pachymetria należy do badań, do których nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Grubość rogówki może być zmierzona o dowolnej porze dnia, można przedtem normalnie jeść i pić. Do pachymetrii nie jest potrzebne rozszerzenie źrenic, dzięki czemu po badaniu można wrócić do zwykłych zajęć, prowadzić samochód i pracować przy komputerze.
Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać przed badaniem, to ściągnięcie soczewek kontaktowych, jeśli takowe nosimy. Skonsultuj ze swoim okulistą na ile wcześniej należy je ściągnąć. Prawdopodobnie lekarz zasugeruje 2 godziny przed pachymetrią.

Pachymetria – cena

Cena pachymetrii (jeśli decydujesz się na prywatną usługę) zależy przede wszystkim od rodzaju badania. Pachymetria bezdotykowa jest droższa, ponieważ wymaga kosztowniejszego urządzenia. Cena pachymetrii bezdotykowej wynosi w zależności od placówki od 120 do 170 zł.

Cena pachymetrii dotykowej mieści się w przedziale od 40 do 100 zł.

Sprawdź jakie badania wykonuje okulista na NFZ.

 

 

Bibliografia

 1. A. Ventura, R. Walt, M. Bohnke, Corneal thickness and endothelial density before and after cataract surgery [w:] The British journal of ophtomalogy 2001 Jan;85(1) (dostęp: 24.05.2023).
 2. N. Wheeler, C. Morantes, R. Kristensen, T. Pettit, D. Lee, Reliability coefficients of three corneal pachymeters [w:] American journal of ophtomalogy (dostęp: 24.05.2023).
 3. K. Czechowicz – Janicka, Strategia leczenia jaskry [w:] Przewodnik Lekarza 8/2005 vol. 8 (dostęp: 24.05.2023)

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

USG oka – jak wygląda badanie?
04 kwietnia 2023

USG oka – jak wygląda badanie?

Czytaj dalej
Dystrofia Fuchsa – przyczyny, objawy, leczenie
17 maja 2023

Dystrofia Fuchsa – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Plamka żółta – czym jest? Jakie funkcje pełni?
29 maja 2023

Plamka żółta – czym jest? Jakie funkcje pełni?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%