Choroba Wilsona a oczy

Choroba Wilsona a oczy

15 kwi

Choroba Wilsona to rzadkie schorzenie genetyczne, które polega na zaburzeniach metabolizmu miedzi w organizmie. Jednym z ważnych objawów tego problemu jest charakterystyczny wygląd oczu. Jak rozpoznać chorobę Wilsona i jaki ma ona związek ze wzrokiem? Dowiesz się naszego artykułu.

Choroba Wilsona – na czym polega?

Choroba Wilsona występuje u jednej na 30.000 osób i spowodowana jest genetyczną mutacją. Dla normalnego funkcjonowania procesów fizjologicznych człowieka potrzebnych jest szereg pierwiastków, a jednym z nich jest miedź. Genetyczne zaburzenie w postaci choroby Wilsona prowadzi do nieprawidłowej gospodarki tym składnikiem, w wyniku czego miedź gromadzi się w organizmie.

U pacjentów z chorobą Wilsona najpierw następuje odkładanie się miedzi w wątrobie. Z czasem pierwiastek ten zaczyna rozprzestrzeniać się wraz z krwią do mózgu, nerek oraz do rogówki oczu. Tę nieprawidłowość zbadał i opisał w 1912 roku brytyjski neurolog Samuel Alexander Kinnier Wilson.

Choroba Wilsona – objawy

Choroba Wilsona daje objawy w kilku obszarach zdrowia człowieka. Skumulowana miedź uszkadza wątrobę, prowadząc do jej zapalenia i marskości. Objawem choroby Wilsona są psychiczne zaburzenia wynikające z nieprawidłowości neuropsychiatrycznych. Miedź, która krwiobiegiem trafia do mózgu wywołuje dysfunkcje poznawcze, zaburzenia osobowości i nastroju. Symptomy te są niekiedy mylnie brane za schizofrenię lub uzależnienie od alkoholu.

Choroba Wilsona a oczy

Jeden z ważnych objawów choroby Wilsona można dostrzec w wyglądzie oczu. Odkładająca się miedź powoduje charakterystyczną brązowo – rdzawą otoczkę wokół tęczówki oraz na obrzeżach rogówki. Ten symptom łączący oczy i chorobę Wilsona jest określany jako pierścień Kaysera-Fleischera. Aby potwierdzić czy ta zmiana w wyglądzie tęczówek jest objawem choroby Wilsona – konieczne jest wykonanie badania w lampie szczelinowej.

Choroba Wilsona

Innym mniej znanym powiązaniem choroby Wilsona a wzrokiem, jest zaćma słonecznikowa. Polega na widocznym zmętnieniu nad soczewką oka, które tworzy kształt przypominający słonecznik.

Choroba Wilsona – diagnostyka i leczenie

Zdiagnozowanie choroby Wilsona wymaga badań krwi i moczu, a także badania wątroby. Pacjent, u którego rozpoznano to schorzenie, musi stosować się do zaleceń dietetycznych, bowiem miedź dostarczamy z pokarmów. Aby uniknąć kumulowania się tego pierwiastka, konieczne jest unikanie takich produktów, jak orzechy, soja, grzyby, czekolada, niektóre podroby i małże.

Leczenie choroby Wilsona, oprócz ograniczeń żywieniowych, polega na przyjmowaniu leku wiążącego miedź. Nieleczone schorzenie prowadzi do śmierci około 95% pacjentów.

Zobacz także >> czym jest dystrofia Fuchsa

Rokowania w chorobie Wilsona

Rokowania dla osób cierpiących na chorobę Wilsona są tym bardziej optymistyczne, im szybciej zostanie zastosowanie leczenie. Zazwyczaj schorzenie to daje o sobie znać już w dzieciństwie – około piątego roku życia. Jeśli rozwija się powoli ze względu na indywidualne uwarunkowania – bywa rozpoznawana nawet w 35. roku życia.
Jeśli wątroba nie doznała jeszcze znacznych uszkodzeń – możliwe jest zachowanie dobrego zdrowia. Pacjenci przyjmujący leki mają duże szanse osiągnąć normalną długość życia. Możliwy jest również przeszczep wątroby.


 

Bibliografia:

  1. P. Ferenci, Wilson's disease [w:] Clinic in liver disease 1998 Feb. 2 (1) (dostęp: 13.04.2023).
  2. O. Bandmann, K. H. Weiss, S. Kaler, Wilson's disease and other neurological copper disorders [w:] Lancet. Neurology 2015 Jan. 14 (1) (dostęp: 13.04.2023).
  3. G. Brewer, F. Askari, Wilson's disease: clinical management and therapy [w:] Journal of hepatology April 2005 (dostęp: 13.04.2023).
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Jak często wymieniać noski w okularach
26 stycznia 2023

Jak często wymieniać noski w okularach

Czytaj dalej
Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – na czym polega?
30 marca 2023

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – na czym polega?

Czytaj dalej
USG oka – jak wygląda badanie?
04 kwietnia 2023

USG oka – jak wygląda badanie?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%