Jak dbać o oczy? 7 sprawdzonych porad

Jak dbać o oczy? 7 sprawdzonych porad

07 gru

Wzrok to jeden z naszych najcenniejszych zmysłów, dlatego tak ważne jest to, aby prawidłowo o niego dbać. Już teraz poznaj zasady, które sprawią, że dłużej będziesz cieszyć się dobrym wzrokiem, a być może nawet jeszcze poprawisz dotychczasową kondycję swoich oczu.

Zbliżenie na niebieskie, damskie oko.

Jak dbać o wzrok?

1. Dostosuj dietę do swoich oczu

To, co jesz, wpływa na ogólną kondycję Twoich oczu. Dlatego, kiedy chcesz zacząć świadomie o nie dbać, to koniecznie nie zapomnij o tym, żeby w Twojej diecie znalazły się witaminy A, C, E, ale też kwasy omega-3 czy też luteina oraz cynk. Ich niedobór może spowodować, że nie tylko pogorszy się Twój wzrok, ale będziesz też znacznie bardziej narażony na liczne choroby oczu, np. na krótkowzroczność czy zaćmę. Dlatego też, kiedy zastanawiasz się, jak dbać o oczy, to koniecznie przemyć do swoich posiłków orzechy, ryby, wołowinę, ostrygi, pełnoziarniste pieczywo i warzywa oraz owoce dobre na wzrok.

Idealnym dopełnieniem zdrowej diety będzie również zastosowanie naturalnych suplementów. W tym artykule znajdziesz najlepsze zioła na oczy, które warto stosować, aby zadbać o swój wzrok!

2. Mruganie

Niektórym może wydawać się to śmieszne, ale już samo mruganie chroni Twoje oczy. W szczególności ma to znaczenie, kiedy pracujesz przed komputerem. Według badań wtedy mrugamy zazwyczaj 3-4 razy w ciągu minuty, gdzie w innych okolicznościach ok. 8-12 razy. Jak widzisz, różnica jest dość spora. Przez to też film łzowy ulega ścieńczeniu, a w konsekwencji może prowadzić to do powstania suchości oczu.

3. Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych!

Kolejnym warunkiem dbania o oczy jest ochranianie ich przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Tym bardziej że intensywne nasłonecznienie może doprowadzić do groźnych chorób, takich jak zaćma, nowotwory oczu, skrzydlik i wiele innych. Na szczęście istnieje pewien sprawdzony sposób, a mianowicie noszenie okularów przeciwsłonecznych. Jednak, aby ta metoda była naprawdę skuteczna, to koniecznie musimy zadbać o to, żeby były one atestowane i zawierały odpowiednie filtry. Najlepiej będzie, jak swoje okulary przeciwsłoneczne zakupisz u internetowego optyka lub też w specjalistycznym sklepie, gdyż tylko wtedy zyskasz gwarancję, że naprawdę cechują się one najwyższą jakością, a nie po prostu służą jako miła dla oka ozdoba.

4. Uprawiaj sport

Kolejnym trikiem, który pozytywnie wpłynie na Twoje oczy, jest aktywność fizyczna. Dzięki regularnym treningom poprawisz krążenie krwi, a przy tym sprawisz, że usprawniony zostanie jej dopływ do naczyń narządu wzroku. Wszystko to spowoduje, że oko będzie lepiej ukrwione. Zresztą uprawianie sportu przynosi jeszcze więcej korzyści, np. lepsze samopoczucie, spalanie zbędnych kilogramów czy ochrona układu sercowo-naczyniowego.

Młoda dziewczyna, brunetka z plastrem ogórka na oku.

5. Stosuj się do zasad pracy przed komputerem

Osoby, które pracują przed komputerem czy też po prostu często przed nim zasiadają, powinny szczególnie zwrócić uwagę na przestrzeganie najważniejszych zasad, które mogą ochronić ich oczy przed szkodliwym działaniem wpatrywania się w monitor komputera. W szczególności mowa tutaj o:

  • zachowaniu minimum 70 cm odległości od monitora,
  • częstym mruganiu,
  • wietrzeniu pomieszczenia,
  • zadbaniu o równomierne światło,
  • robieniu przerw co 30 minut,
  • stosowaniu kropli nawilżających.

6. Odwiedzaj gabinet okulistyczny

Kolejnym ważnym punktem, na który koniecznie musisz się zdecydować, kiedy zastanawiasz się, jak dbać o wzrok jest regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego. To bardzo ważne, aby kontrolować stan swoich oczu. Dlatego przynajmniej co 2 lata musisz odwiedzać okulistę, żeby wykonał badanie wzroku i mógł skontrolować, czy musisz nosić okulary, czy wręcz przeciwnie. W trakcie takiej wizyty koniecznie powiedz o wszystkich swoich problemach ze wzrokiem, np. o pieczeniu, częstym zaczerwienieniu czy o suchości.

7.  Śpij minimum 7 godzin dziennie

Skoro była mowa o prawidłowej diecie i aktywności fizycznej, to nie można pominąć również kwestii związanej ze snem. W końcu wysypianie się odgrywa bardzo ważną rolę dla całego Twojego organizmu, w tym także dla narządu wzroku. Musisz dać swoim oczom czas na regenerację i koniecznie min. 30 minut przed zaśnięciem zrezygnuj ze wpatrywania się w telefon czy w telewizor. W przeciwnym razie możesz mieć problem z natychmiastowym zaśnięciem, a od rana oczy będą przesuszone.

Dzięki tym wszystkim zasadom już wiesz, jak dbać o oczy i prawidłowo je chronić.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%