Okulary do czytania – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Okulary do czytania – wszystko co musisz o nich wiedzieć

07 lut

Wraz z wiekiem czytanie książek, korzystanie z telefonu czy sprawdzanie paragonów staje się coraz trudniejsze – dlatego też w pewnym momencie konieczne okazują się okulary do czytania. Dzięki nim odzyskasz swój komfort widzenia i nie będziesz miał już problemów z dostrzeżeniem nawet najmniejszych literek. Tutaj znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o okularach do czytania!

Po 40. urodzinach możesz zauważyć, że Twój wzrok stopniowo się pogarsza – zwykłe czynności takie jak czytanie dotąd nie sprawiały Ci problemów, lecz teraz literki stają się rozmazane? To nic innego, jak starczowzroczność – tutaj znajdziesz więcej informacji na jej temat.

Przez nią czytanie z bliska staje się niewygodne, dlatego też nieświadomie oddalasz książkę czy telefon coraz dalej od oczu – nie bez powodu starczowzroczność jest zwana syndromem długiej ręki. Okulary do czytania służą do poprawy wzroku z bliskiej odległości, aby rozszyfrowanie literek już nie sprawiało Ci problemów, a Twoje ramię mogło w końcu odpocząć.

Czym są okulary do czytania – plusy czy minusy?

Coraz bardziej kusi Cię zakup okularów do czytania, lecz wciąż zastanawiasz się, czym tak naprawdę są? Jak sama nazwa wskazuje, służą do czytania – jednak nie tylko! Przydadzą się również do każdej innej czynności wykonywanej z bliska, takiej jak szycie, oglądanie filmów na tablecie czy rysowanie.

Jako że korzysta się z nich jedynie do bliży, ich szkła są o mocy dodatniej. Osoba z taką wadą wzroku to dalekowidz – oznacza to, że odczytanie nowej wiadomości w telefonie sprawia mu trudność, jednak doskonale dostrzega oddalone przedmioty i napisy.

Alternatywą dla tradycyjnych okularów do czytania, są okulary do czytania i chodzenia w jednym. Ich szkła zawierają wówczas dwie lub więcej mocy – wartość dodatnią do bliży w dolnej części soczewki, oraz wartość ujemną do dali. To świetna opcja dla osób zmagających się z krótkowzrocznością i starczowzrocznością jednocześnie.

Okulary do czytania damskie i męskie kojarzą Ci się z topornymi oprawkami starej daty? Wcale nie musi tak być! W naszym sklepie znajdziesz markowe okulary korekcyjne w niezliczonych kolorach i kształtach – zarówno modne modele w duchu najnowszych trendów, jak i ponadczasowe oprawki o klasycznych krojach. Wybierz swoje ulubione oprawki, a my wstawimy w nie szkła korekcyjne, aby stworzyć z nich okulary do bliży. Dzięki nim będziesz wyglądać świetnie również podczas czytania!

Kto nosi okulary do czytania?

Okulary do czytania są dedykowane wszystkim tym, którzy zmagają się ze starczowzrocznością i wynikającemu z niej osłabieniu sprawności narządu wzroku. Tutaj dowiesz się, czym jest akomodacja oka i jak dochodzi do jej zaburzeń. Głównym wskazaniem do nabycia okularów do czytania jest więc dyskomfort przy odczytywaniu liter z książki lub telefonu, a także trudności we wszelkich innych pracach z bliska.

Problemy te zaczynają się już około 40. roku życia, a po 50. niemal każdy korzysta już z korekcji wzroku do bliży – moc szkieł zwykle nie przekracza wówczas +1 dioptrii. Starczowzroczność jednak stale pogłębia się, aż do całkowitej utraty przez oko zdolności akomodacji po 60. roku życia – wtedy wada może osiągnąć poziom nawet +3 dioptrii.

Nasz artykuł pomoże Ci sprawdzić, czy potrzebujesz okularów. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja o tym, czy powinieneś zacząć nosić okulary do czytania, należy do okulisty. Dlatego też nie wahaj się udać na badanie wzroku, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz.

Osoby ze starczowzrocznością często skarżą się również na trudności w malowaniu oczu – pełne okulary jednak znacznie to utrudniają. Dlatego też oferujemy okulary do makijażu ze szkiełkiem, które nakłada się tylko na jedno oko. Dzięki nim wciąż widzisz wyraźnie, jednocześnie mając pełny dostęp do drugiego oka. To idealna opcja dla każdego miłośnika make-upu zmagającego się ze starczowzrocznością!

Jak dobrać okulary do czytania?

Pewnego dnia może okazać się, że Twoje oczy potrzebują wsparcia, jakim są okulary do czytania – jak dobrać szkła, aby zapewnić sobie idealny komfort widzenia? Na pewno widziałeś kiedyś „plusy” do zakupu bez recepty w aptekach, drogeriach czy marketach. Jednak jeśli chcesz nabyć okulary do czytania, apteka jest najgorszym miejscem, aby to zrobić. Dlaczego?

Wszelka korekcja wzroku powinna być dopasowana indywidualnie przez okulistę lub optometrystę po wykonaniu kompleksowego badania wzroku. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że okulary do czytania skutecznie skorygują Twoją wadę wzroku i nie zaszkodzą Twoim oczom. Źle dopasowane szkła mogą skutkować migrenami, pogłębieniem wady oraz rozmazanym widzeniem.

Na zdrowiu się nie oszczędza, dlatego warto wybrać się do specjalisty i zaopatrzyć się w wysokiej jakości okulary u optyka. Okulary do czytania męskie i damskie nabędziesz u nas – wykonamy je na zamówienie według recepty, aby zapewnić Ci 100% satysfakcji. Zbadaj wzrok, wybierz swoje ulubione oprawki i zamów już dziś, aby cieszyć się idealnym komfortem czytania!


Bibliografia:
Stephanie Yeo, Do Ready-Made Reading Glasses Harm Your Eyes?, eyeplace.com.au, 2022
John Egan, Reading glasses: How they help with up-close vision, allaboutvision.com, 2019
glens, The Truth About Over the Counter Reading Glasses, glens.com, 2017
Eye Doctors of Washington, What is the Difference Between Reading Glasses and Distance Glasses?, edow.com

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%