Jak sprawdzić czy potrzebujesz okularów?

Jak sprawdzić czy potrzebujesz okularów?

13 lut

Jeśli zmagasz się z niskim komfortem widzenia, zapewne zadajesz sobie pytanie – czy potrzebuję okularów? Nie zawsze jednak objawy wady wzroku są tak oczywiste, jak trudności w rozczytaniu rozmazanych literek książki czy napisów na filmie. Tutaj dowiesz się, jak jeszcze może objawiać się wada refrakcji i jak sprawdzić, czy potrzebujesz okularów.

Czy potrzebuję okularów?

Wiele osób prędzej czy później dotknie wada wzroku – dziś już prawie 70% Polaków nosi okulary! Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym raporcie o okularach Polaków. Jeśli zacząłeś skarżyć się na niski komfort widzenia – to pierwszy znak, że zapewne należysz do tej grupy.

Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do specjalisty, który przeprowadzi szczegółowe badanie ostrości wzroku i potwierdzi lub wykluczy wadę refrakcji oka. Jeśli wahasz się nad tym, kto lepiej dobierze okulary – optometrysta czy okulista – w tym artykule pomożemy Ci wybrać. Warto jednak najpierw zapoznać się z objawami wad wzroku, aby sprawdzić, czy mogą Ci one w ogóle grozić.

Jak sprawdzić, czy potrzebuję okularów do dali?

Okulary do dali, tzw. minusy przeznaczone są dla osób, które dotknęła krótkowzroczność. To bardzo częsta przypadłość, która wynika z nieodpowiedniej budowy oka i w większości przypadków zaczyna rozwijać się już w okresie dojrzewania.

Gałka oczna jest w tym przypadku o lekko wydłużonym kształcie – w wyniku tego promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, zamiast na niej. Oznacza ona, że oddalone przedmioty są rozmyte. Oko doskonale radzi sobie zaś z bliskimi odległościami – czytanie książki czy korzystanie z telefonu nie sprawiają krótkowidzom trudności.

W takim razie, kiedy potrzebne są okulary do dali? Oto główne objawy krótkowzroczności:

  • Trudności w odczytywaniu oddalonych napisów oraz postrzeganie oddalonych przedmiotów jako rozmazane – im dalej jakiś przedmiot znajduje się od obserwatora, tym jest bardziej niewyraźny. Ostrość widzenia z daleka jeszcze bardziej zmniejsza się po zmroku.
  • Częste mrużenie oczu – to charakterystyczny objaw, po którym rozpoznasz krótkowidza. Mrużenie to automatyczny odruch, dzięki któremu można uzyskać małą poprawę w ostrości widzenia. Dzieje się tak, ponieważ zmniejsza się ilość światła wpadającego do gałki ocznej, tym samym ułatwiając jej ogniskowanie promieni na siatkówce.
  • Bóle głowy i oczu – oczy krótkowidza bez odpowiedniej korekcji muszą stale ciężko pracować, aby poradzić sobie z wadą. Skutkuje to przeciążeniem narządu wzroku, a co za tym idzie – bólami napięciowymi głowy i oczu. Tutaj dowiesz się, czym jeszcze objawia się migrena oczna.
  • Częste pocieranie oczu – to kolejny objaw, którego przyczyną jest przeciążenie i zmęczenie oczu krótkowidza. W tym przypadku należy jak najszybciej udać się do specjalisty w celu dobrania odpowiednich okularów. Nadmierne pocieranie oczu przez długi okres czasu może bowiem skutkować poważniejszą chorobą oczu, taką jak stożek rogówki.

Jak sprawdzić, czy potrzebuję okularów do czytania?

Jeżeli masz problemy z czytaniem czy wybraniem numeru w telefonie i zadajesz sobie pytanie: „czy potrzebuję okularów?” – oznacza to, że możesz być dalekowidzem. Słaby wzrok w bliskich odległościach może dotknąć każdego, jednak najczęściej jest efektem starczowzroczności – zobacz, czym jest ta dolegliwość.

Dalekowzroczność to zaś wada wzroku, która wiąże się ze zbyt krótką gałką oczną – przez to wiązki światła skupiają się za siatkówką, powodując niewyraźne postrzeganie przedmiotów z bliska.

Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku osób po czterdziestce, których dotyka pogorszenie wzroku. W tym przypadku wada jest spowodowana stopniowym osłabieniem akomodacji oka. To nic innego, jak zdolności narządu wzroku do dostosowania swojego kształtu, zależnie od odległości postrzeganego przedmiotu. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu.

Kiedy są potrzebne okulary do czytania, tzw. plusy? Wtedy, gdy zauważysz u siebie następujące objawy:

  • Oddalanie przedmiotów od oczu, aby stały się wyraźniejsze. To właśnie dlatego starczowzroczność nazywana jest również syndromem długiej ręki.
  • Bóle oczu i głowy – w przypadku dalekowzroczności również mogą zdarzyć się migreny oczne, wynikające z nadwyrężenia oczu.
  • Łzawienie – zwłaszcza przy wielogodzinnej pracy w bliskich odległościach. Jest efektem zmęczenia i związanego z nim przesuszenia oczu.

Jak sprawdzić, czy potrzebuję okularów na astygmatyzm?

Astygmatyzm to ostatnia z trzech najczęstszych wad wzroku, która może wymagać noszenia okularów korekcyjnych – w tym przypadku ze szkłami cylindrycznymi. Jest on spowodowany nieprawidłowym kształtem rogówki lub soczewki, które załamują wówczas światło w nieprawidłowy sposób.

Czasami astygmatyzm występuje samodzielnie, jednak zazwyczaj towarzyszy mu również krótkowzroczność lub dalekowzroczność. O tym, czy potrzebujesz okularów na astygmatyzm, zadecydują następujące objawy:

  • Skrzywienie obrazu – proste linie mogą wydawać się krzywe, a poczucie przestrzeni jest zaburzone.
  • Rozmyte źródła światła – problem ten staje się natężony zwłaszcza w porze nocnej, znacznie utrudniając widzenie.
  • Stałe zmęczenie oczu i skutkujące nim bóle oczu, łzawienie i zamglony wzrok.

Czy potrzebuję okularów? Kiedy nosić?

Wiesz już, jak rozpoznać objawy wad wzroku. Teraz pewnie zastanawiasz się – kiedy potrzebne są okulary, kiedy nosić? Niektóre osoby, których wada wzroku jest znikoma, np. 0,25 czy 0,5 dioptrii, nie czują potrzeby korzystania z okularów cały czas. Decydują się na nie tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja – np. przy pracy czy podczas prowadzenia samochodu.

To, kiedy nosić okulary, zależy od Twojej wady wzroku i trybu życia. Duże wady wzroku, które nie są odpowiednio korygowane, mogą się jednak pogłębiać – dlatego to ważne, abyś skonsultował się z okulistą lub optometrystą. Specjalista podzieli z Tobą się wartościowymi wskazówkami i dopasuje okulary, które znacznie zwiększą Twój komfort widzenia. Sprawdź także czego nie robić, by nie psuć sobie wzroku.

Dziś wada wzroku nie jest już niczym nadzwyczajnym, dlatego też pamiętaj – to nie wyrok. Wręcz przeciwnie! Jeśli okaże się, że się z nią zmagasz, jest to doskonała wymówka, aby nabyć stylowe okulary korekcyjne i odmienić swój look!

Oprawki mogą stanowić funkcję biżuteryjną i wzbić Twój codzienny styl na wyższy poziom. Dowiedz się, jaki kolor okularów wybrać zależnie od typu urody i jak dobrać okulary do kształtu twarzy. Na naszym blogu znajdziesz niezawodne porady, dzięki którym łatwiej wybierzesz idealne dla Ciebie oprawki!


Bibliografia:
Ian G. Morgan, Kyoko Ohno-Matsui, Seang-Mei Saw, Myopia, 2012
Ranjay Chakraborty, Scott. A Read, Stephen J. Vincent, Understanding Myopia: Pathogenesis and Mechanisms, 2019
National Eye Institute, Hyperopia, 2007
Sanjay Upadhyay, Myopia, Hyperopia and Astigmatism: A Complete Review with View of Differentiation, 2015

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%