Dalekowzroczność – co to jest?

Dalekowzroczność – co to jest?

04 maj

Dalekowzroczność to wada, która często dotyka osoby w wieku średnim, ale nie tylko. Wśród najczęstszych objawów podaje się rozmazany obraz, choćby w trakcie czytania książek. U nas dowiesz się, na czym polega dalekowzroczność i przy okazji będziesz w stanie rozpoznać wszystkie najważniejsze objawy tej wady wzroku.

Co to jest dalekowzroczność?

W artykułach o rodzajach wad wzroku, dalekowzroczność można znaleźć często także pod innymi pojęciami, takimi jak hyperopia bądź też nadwzroczność. Dalekowzroczność polega przede wszystkim na tym, że światło, które wpada do oka, nieprawidłowo skupia się na siatkówce. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, a jednym z nich jest choćby krótsza gałka oczna. Wszystko to sprawia, że gdy sięgasz po telefon, aby przeczytać najnowsze wiadomości, możesz widzieć bardzo rozmazany obraz, utrudniający czytanie. Za to z łatwością dostrzeżesz numer rejestracyjny samochodu, który jest oddalony o kilka metrów od Ciebie.

W większości przypadków przy dalekowzroczności konieczne jest noszenie odpowiednich soczewek kontaktowych bądź też dopasowanych okularów korekcyjnych plusów. Innym nowoczesnym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz pozbyć się tej wady wzroku, jest zabieg laserowy. Może być on wykonywany u osób, u których wada się ustabilizowała i już się nie pogarsza. Możliwe jest przeprowadzenie tej kosztownej procedury nawet w sytuacji, gdy wada jest bliska +6 dioptrii. Z kolei nie można wykonywać zabiegu u osób poniżej 21 roku życia, ale też u osób starszych. Wraz z rozwojem choroby i zaniedbaniem kondycji wzroku, dochodzi do pogorszenia się widzenia także z dali.

przekrój oka - dalekowzroczność

Dalekowzroczność można podzielić na 3 poziomy:

  • małą – gdy wielkość wady nie przekracza +2,5D,
  • średnią – kiedy wada mieści się w przedziale od +2,5D do +6,0D,
  • dużą – ma miejsce, gdy wada jest większa niż +6,0D.

Dalekowzroczność – objawy

Okazuje się, że jest wiele symptomów, które mogą być dla Ciebie wskazówką, iż masz do czynienia z wadą wzroku, jaką jest dalekowzroczność. Koniecznie zastanów się, czy występują one także u Ciebie, zanim udasz się na wizytę do okulisty. W ten sposób specjalista zyska większą pewność, że diagnoza, która postawi na podstawie wykonanego badania, jest trafna.

Poniżej podane zostały najczęściej występujące objawy związane z dalekowzrocznością.

Coraz gorsza ostrość widzenia – to najbardziej oczywisty symptom, dlatego najszybciej zwrócisz na niego uwagę. Różnica jest widoczna głównie w trakcie czytania książek, SMS-ów czy etykiet napisanych drobnymi literami.

Bóle oczu oraz głowy – najczęściej te dolegliwości wynikają ze zbyt częstej akomodacji oka. Silne bóle głowy mogą prowadzić także do problemów z tzw. podwójnym widzeniem.

Pojawianie się dokuczliwego łzawienia oczu, uczucie zmęczonych oczu – szczególnie pojawia się podczas długotrwałej pracy przy komputerze lub podczas czytania.

Zez – u małych dzieci, zazwyczaj do 3. roku życia, może wystąpić zez. Kiedy w jednym oku dochodzi aż do dwóch różnych wad (w tym do dalekowzroczności), to występuje właśnie zespół leniwego oka. Zazwyczaj ten problem znika samoistnie, ale i tak warto skontrolować go u okulisty.

Przyczyny nadwzroczności

Okazuje się, że najczęściej nadwzroczność jest chorobą dziedziczną. Oznacza to, że niezależnie od tego, jak bardzo będziesz dbać o swój wzrok, to i tak problem ten może się pojawić, np. w wieku dziecięcym bądź też po 50. roku życia. Często dalekowzroczność mylona jest też z prezbiopią. Z kolei u dzieci występuje dalekowzroczność fizjologiczna, wynikająca przede wszystkim z ich rozwoju i ciągłego kształtowania się gałek ocznych. Na szczęście wraz z wiekiem taka wada może całkowicie zniknąć. Tylko w nielicznych przypadkach problem pozostaje i wymaga dalszego leczenia czy noszenia okularów korekcyjnych.

Inną przyczyną występowania dalekowzroczności jest też cukrzyca, trwająca kilka lat. W trakcie tej choroby naczynia krwionośne siatkówki ulegają zniszczeniu, a to z kolei negatywnie wpływa na jakość widzenia.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%