Badanie pola widzenia (perymetria)

Badanie pola widzenia (perymetria)

04 kwi

Dostrzegasz u siebie coraz większe problemy ze wzrokiem, które objawiają się przede wszystkim ograniczoną widocznością, podczas spoglądania na obiekty, znajdujące się po bokach? A może, żeby dostrzec te przedmioty, musisz obrócić głowę? Czasem jest to równoznaczne, z tym że zostało zaburzone prawidłowe pole widzenia. W łatwy i bezbolesny sposób specjalista sprawdzi, czy doszło do ubytku w polu widzenia. Dowiedz się, jak przebiega to badanie!

Co to jest pole widzenia?

Pole widzenia człowieka to zakres przestrzeni, jaką jesteś w stanie objąć wzrokiem, bez konieczności poruszania oczami. Funkcjonowanie pola widzenia jest uzależnione od sprawności włókien nerwowych, które przewodzą wrażenia wzrokowe. Kluczowe znaczenie ma również siatkówka oraz płatki potyliczne kory mózgowej.

Zauważ, że regularne badanie pola widzenia umożliwia szybszą diagnozę wielu poważnych chorób narządu wzroku. Przede wszystkim jaskrę, zwyrodnienie plamki żółtej, odwarstwienie siatkówki, jaskrę wtórną a także choroby neurologiczne typu glejaki, stwardnienie rozsiane oraz guzy przysadki mózgowej.

U zdrowego człowieka obuoczne pole widzenia standardowo wynosi ok. 120 st. Dlatego ograniczenie widoczności poniżej tej normy może świadczyć o tym, że doszło do jakichś ubytków.

Na czym polega badanie pola widzenia?

Badanie pola widzenia jest bezpieczne, a przede wszystkim całkowicie bezbolesne. Jednak konieczne jest skupienie się i współpraca pacjenta. Zastanawiasz się, jak można sprawdzić pole widzenia? Badanie jest wykonywane przy pomocy specjalistycznego urządzenia, znanego jako perymetr.

W trakcie kontroli pacjent będzie musiał usiąść przed perymetrem, a następnie zostanie poproszony o włożenie głowy w oświetloną część urządzenia. Jednocześnie konieczne jest oparcie czoła i brody na podpórce. Zauważ, że badanie pola widzenia jest wykonywane osobno dla każdego oka, dlatego jedno z nich jest zasłonięte, a drugim musisz wpatrywać się w wyznaczony punkt. Wówczas perymetr generuje punkty świetlne o różnej intensywności. Za każdym razem gdy je dostrzeżesz, to musisz kliknąć przycisk joysticka, który trzymasz w ręce podczas badania. 

Ważnym elementem badania pola widzenia jest to, że punkt świetlny może nie tylko zmieniać intensywność, ale też swoje położenie – zależy to przede wszystkim od tego, czy mówimy o perymetrii statycznej bądź kinetycznej.

Na ogół badanie ubytku pola widzenia trwa ok. 10 minut. Nie ma tu żadnego ryzyka powikłań, możesz też prowadzić samochód po wyjściu z gabinetu – jeśli pozwala Ci na to stopień ubytku widzianego obrazu.

Czym objawiają się zaburzenia pola widzenia?

Dostrzegasz stopniowe lub nagłe ubytki w polu widzenia? To jeden z najważniejszych objawów, wskazujących na występowanie u Ciebie tego problemu. Dlatego konieczne jest wtedy, żebyś zbadał pole widzenia. Wyniki, jakie otrzyma lekarz, pozwolą wyeliminować lub potwierdzą Twoje przypuszczenia. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją także inne symptomy, świadczące o chorobach, objawiających się ubytkiem pola widzenia. Szczególnie dotyczy to trudności w rozpoznawaniu twarzy, a także problemów z wykonywaniem niektórych czynności – przede wszystkim tych, wymagających dostrzeżenia szczegółów. Oprócz tego ubytki w centralnej lub bocznych częściach pola widzenia mogą utrudniać pisanie i czytanie. W końcu literki wydają Ci się wtedy, jakby były zamazane oraz zniekształcone.

Dla ubytku pola widzenia charakterystyczne jest też pogorszenie widzenia barw i poczucia kontrastu.

Warto zaznaczyć, że obwodowe ubytki pola widzenia w znaczącym stopniu wpływają na codzienne funkcjonowanie. Może to powodować trudności w poruszaniu się – szczególnie przy słabym oświetleniu, a także wpadanie na przedmioty lub osoby, znajdujące się poza widocznym obszarem.

Koniecznie udaj się do lekarza jeśli nagle przed oczami pojawiają się mroczki, widzisz tzw. błyski i zasłony, ograniczające pole widzenia, a do tego zauważasz, że źrenice mają kłopot z reakcją na światło. Niekiedy wraz z ubytkiem pola widzenia odczuwalny jest również ból przy poruszaniu gałką oczną bądź podczas jej uciskania.

Ubytki w polu widzenia – jakie są rodzaje?

Istnieją różne rodzaje ubytków pola widzenia. Warto jednak skupić się na 4 najpowszechniejszych przypadkach, powodujących zawężenie pola widzenia:

  • mroczek centralny – ubytek pola widzenia jest dostrzegalny w centralnej części pola widzenia;
  • hemianopia homonimiczna – ubytki pola widzenia występują w obu prawych lub lewych połowach, przede wszystkim pojawia się na skutek zaburzenia w nerwach za skrzyżowaniem wzrokowym;
  • hemianopia heteronomiczna – utrata widzenia jest dostrzegalna w obu bocznych lub nosowych połowach widzenia;
  • horyzontalne uszkodzenie pola – w tym przypadku utrata widzenia dotyczy obszarów powyżej lub poniżej osi poziomej, co zazwyczaj jest związane z zaburzeniem w budowie oka bądź też z problemami z jego prawidłowym funkcjonowaniem.

Kiedy warto wykonywać badanie pola widzenia?

Na zwężenie pola widzenia wpływ mogą mieć różne choroby, dotyczące narządu wzroku oraz problemów neurologicznych. Przede wszystkim należy wykonać badanie perymetryczne w przypadku podejrzenia chorób siatkówki np. rozwarstwienie siatkówki i retinopatii barwnikowej, nerwu wzrokowego bądź jako test, żeby sprawdzić, czy rozwija się u Ciebie jaskra.

Oprócz tego badanie pola widzenia służy do rozpoznania zwyrodnienia plamki żółtej, zapalenia tętnicy skroniowej, cukrzycy typu I lub II, wysokiego ciśnienia krwi, schorzeń przysadki mózgowej, nadczynności tarczycy, zapalenia tętnicy skroniowej, a także zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Ubytki w polu widzenia neurologiczne

Badanie pola widzenia neurologiczne bardzo często jest wykorzystywane do diagnozowania licznych chorób. Przede wszystkim dotyczy to stwardnienia rozsianego, guzów mózgu oraz chorób przysadki mózgowej. Chcesz wiedzieć, co jeszcze może oznaczać zawężone pole widzenia? Neurologiczne przyczyny często świadczą o udarze, czy nawet o glejakach.

Pole widzenia jaskrowe

Zastanawiasz się, jak może zostać wykryta jaskra? Pole widzenia to naprawdę skuteczne badanie, które pomaga w postawieniu prawidłowej diagnozy. Tym bardziej, że jaskra otwartego kąta bardzo często charakteryzuje się objawami tak podobnymi do ubytku pola widzenia. Dlatego chore osoby mają trudności z chodzeniem po schodach, czytaniu i pisaniu. Dodatkowo pojawia się wtedy podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Warto zaznaczyć, że zwężenie pola widzenia zazwyczaj występuje w początkowych lub średniozaawansowanych fazach rozwoju jaskry.

Jakie są przyczyny ubytków pola widzenia?

Bardzo często ubytki w polu widzenia są związane z uszkodzeniem fragmentów siatkówki danego oka lub nerwu wzrokowego w neuropatii zapalnej. Czasem wynika to także z ucisku na środkową część skrzyżowania oraz pasma wzrokowe. Oczywiście wiesz też, że takie kłopoty ze wzrokiem mogą w jasny sposób sygnalizować pojawienie się licznych chorób. Dlatego badanie pola widzenia powinno stanowić jedną z najważniejszych części wizyty u okulisty. Dzięki temu możesz jeszcze szybciej zacząć leczenie wielu poważnych chorób. Sprawdź jakie badania wykonasz u okulisty na NFZ.

Jak czytać wynik pola widzenia?

Wiesz już, jak wygląda badanie pola widzenia. Wyniki to kolejna kluczowa sprawa. Dane są otrzymywane w formie graficznej, czyli mapy, na której zostały zaznaczone ubytki w polu widzenia. Zastanawiasz się, jak odczytać wynik pola widzenia? Dla doświadczonych specjalistów jest to dość proste, ponieważ ubytki na grafice mają różne odcienie szarości. Ich jasność lub poziom nasycenia pokazuje, jak silne jest nasilenie tego schorzenia.

Ubytki w polu widzenia – leczenie

Sposoby leczenia ubytków w polu widzenia są uzależnione przede wszystkim od przyczyn tego problemu. Jeśli ma to związek z chorobami neurologicznymi lub narządu wzroku, to musisz przede wszystkim skupić się na leczeniu tych schorzeń.

Jeśli nadal interesuje Cię to, jak poprawić pole widzenia, to skup się na gimnastyce oczu. Niektórzy specjaliści uważają, że w ten sposób możesz zahamować rosnące ubytki. Poza tym takie ćwiczenia i regularny relaks dla oczu na pewno wpłynie pozytywnie na kondycję tego narządu. Oprócz tego ich wykonanie zajmuje dosłownie chwilę – wystarczy, że będziesz rysować znak nieskończoności i wodzić wzrokiem po jego linii, koniecznie bez poruszania głową. Ciekawym sposobem jest również zakrywanie dłonią oczu, aby całkowicie ograniczyć dostęp światła. Dzięki temu skutecznie zrelaksujesz oczy. Pamiętaj, tylko żeby ćwiczenie trwało tak długo, aż obraz stanie się całkowicie czarny, ponieważ świadczy to o większym odprężeniu tego narządu.

Badanie pola widzenia – cena

Chcesz wykonać badanie pola widzenia? W ten sposób dowiesz się, czy pojawiły się ubytki bądź po prostu dowiesz się, czy rozwija się u Ciebie jakaś choroba neurologiczna lub narządu wzroku. Warto zaznaczyć, że właściwie w każdym gabinecie wykonasz pole widzenia badanie. Cena zazwyczaj jest uzależniona od konkretnego miasta. Jednak standardowo zapłacisz maksymalnie 150-200 zł – takie stawki są powszechne w Warszawie. W mniejszych miastach typu Sopot możesz zapłacić nawet 70 zł.

Zobacz także:

Okulary minusy czy plusy – skąd wiedzieć, co kupić?
08 czerwca 2020

Okulary minusy czy plusy – skąd wiedzieć, co kupić?

Czytaj dalej
Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?
17 czerwca 2020

Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?

Czytaj dalej
Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?
19 czerwca 2020

Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?

Czytaj dalej
Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?
24 czerwca 2020

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%