Widzenie stereoskopowe – czym jest? Jak poprawić pole widzenia?

Widzenie stereoskopowe – czym jest? Jak poprawić pole widzenia?

27 lip

Widzenie przestrzenne, czyli stereopsja to jedna z najważniejszych cech, wyróżniających zdrowe oczy. Wykształcenie tej zdolności odbywa się już na wczesnym etapie rozwoju życia, gdy rozwija się wzrok noworodka. Dlatego pojawienie się u dzieci zeza lub uciekającego oka może świadczyć o tym, że źle rozwija się widzenie przestrzenne. Testy dopiero są w stanie określić, jak duży jest ten problem. Przekonaj się zatem, jak przebiegają takie badania i czym jest widzenie trójwymiarowe.

Czym jest stereoskopowe widzenie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest możliwe, że możesz bez problemu oglądać filmy 3D, złapać piłkę lub po prostu prawidłowo ocenić odległość między samochodami? Odpowiada za to widzenie stereoskopowe. Test dodatkowo może sprawdzić, czy nie doszło do zaburzeń tej umiejętności oczu. Poza tym takie widzenie przestrzenne ma ogromne znaczenie i duży wpływ na codzienność. Dlatego, gdy zdiagnozowany jest brak widzenia obuocznego, to może to oznaczać pewne ograniczenia. Szczególnie jeśli zależy Ci na wykonywaniu niektórych zawodów.

Zauważ, że to właśnie umiejscowienie gałek ocznych umożliwia widzenie przestrzenne. Wpływ na to ma także fakt, iż oczy znajdują się obok siebie i są skierowane w tym samym kierunku. Dzięki temu możliwe jest pobieranie podobnych obrazów, a następnie zamiana ich w trójwymiarowy obraz. W ten sposób możliwe jest dostrzeganie głębi, prawidłowa ocena głębokości oraz odległości pomiędzy poszczególnymi przedmiotami. Niekiedy jednak diagnozowany jest brak widzenia stereoskopowego, co może wynikać z wady wzroku, zeza, nieprawidłowej korespondencji siatkówek lub problemów w pracy mózgu.

Czym jest widzenie stereoskopowe

Brak widzenia przestrzennego – objawy

Bardzo często symptomy zaburzenia widzenia przestrzennego nie są kojarzone z problemami ze wzrokiem, ale są uważane za efekt zmęczenia. Dlatego tak ważne jest to, żebyś poznał objawy tego schorzenia, czyli np.:

  • uporczywe problemy z koncentracją,
  • trudności z wykonywaniem niektórych czynności z bliska,
    regularne bóle głowy,
  • szybkie męczenie się podczas pracy przy komputerze i w trakcie czytania,
    kłopoty z prawidłową oceną odległości, niezdarność oraz tendencja do przewracania niektórych rzeczy,
    senność,
  • problemy z zapamiętywaniem i zrozumieniem czytanego tekstu.

Jaki wpływ ma brak widzenia przestrzennego?

Tak naprawdę ogromny wpływ na jakość życia ma brak widzenia przestrzennego. Test w takim przypadku jest jeszcze istotniejszy, ponieważ pozwala ustalić, czy problemy wynikają z zaburzenia pracy gałek ocznych, zeza czy może jest to pogłębiająca się wada wzroku. Przede wszystkim ten problem wpływa na prawidłową ocenę odległości, co stanowi spore utrudnianie podczas poruszania się po drodze, omijania przeszkód czy nawet jeżdżenia samochodem lub innym środkiem komunikacyjnym. Oprócz tego widzenie przestrzenne odpowiada za koordynację ciała, umożliwia korzystanie z takich udogodnień jak filmy 3D, a nawet ułatwia wykonywanie wielu ćwiczeń. Dlatego osoby z takim zaburzeniem mogą nie tylko odczuwać dyskomfort, zmęczenie oczu, nudności i zawroty głowy, ale również dużo częściej cierpią na chorobę lokomocyjną. Poza tym ograniczenia dotyczą także możliwości wykonywania niektórych zawodów.

Jaki wpływ ma brak widzenia przestrzennego

Widzenie przestrzenne – testy

Jeśli zauważasz u siebie problemy z dostrzeżeniem odległości oraz ogólne zmęczenie podczas czytania, to konieczne jest badanie widzenia przestrzennego. Dzięki temu specjalista będzie mógł określić, czy to właśnie takie zaburzenia są przyczyną tych dolegliwości.

Gdy wykonywany jest test na widzenie stereoskopowe, kluczowe znaczenie ma oddzielenie wrażeń wzrokowych obojga oczu. W ten sposób każda gałka widzi inny, a tym samym przeznaczony dla siebie obraz. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywane są filtry czerwono-zielone lub polaryzacyjne. Choć tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie zostanie wybrane badanie stereoskopowe, dlatego poznaj najpopularniejsze opcje. Zobacz jak wygląda badanie wzroku u dzieci i niemowląt.

Test TNO

Test TNO to idealne rozwiązanie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Właśnie z tego powodu jest bardzo prosty, a do tego można sprawdzić, czy zostało zaburzone widzenie stereoskopowe. Obrazki bardzo w tym pomagają. Oprócz tego badanie składa się z 7 tablic, które należy przeglądać w czerwono-zielonych okularach. Na każdym obrazku znajdują się figury narysowane przy pomocy czerwonych lub zielonych kropek.

Zauważ, że trudność tego testu wzrasta na kolejnych tablicach, dzięki czemu możliwe jest określenie, jak głęboki jest brak widzenia stereoskopowego.

Test widzenia przestrzennego

Test Langa

Zaburzenie widzenia stereoskopowego może występować już u najmłodszych dzieci. W tym przypadku bardzo ważna jest szybka diagnoza, choć samo badanie 2- czy 3-letnich malców jest dość trudne. W takim przypadku stosowany jest test Langa, ponieważ składa się z płytek z ciemnymi kropkami, które składają się na trzy figury. Jednocześnie na powierzchni płytki znajduje się przezroczysta powłoka z cienkimi cylindrycznymi prążkami. Dzięki temu obraz zostaje rozdzielony na dwie składowe, a tym samym każde oko postrzega je w nieco inny sposób. Poza tym dziecko musi wskazać rozmieszczenie tych figur – jeśli nie doszło do zaburzenia, to widziane obrazki znajdują się na różnych płaszczyznach.

Test stereoskopowy Stereo Fly

Zaburzenia widzenia stereoskopowego można też sprawdzić przy pomocy popularnego testu muchy lub motyla. Ten rodzaj badania jest ukierunkowany na sprawdzenie widzenia przestrzennego do bliży. Składa się z dwóch części i należy go wykonywać z odległości 40 cm, przy intensywnym oświetleniu, a także z założonymi okularami polaryzacyjnymi. Zdrowa osoba widzi muchę w trójwymiarze ze skrzydłami uniesionymi ponad tabliczkę.

Brak widzenia przestrzennego – leczenie

Jeśli został wykonany test widzenia przestrzennego i okazało się, że doszło do jakiegoś zaburzenia, to konieczne jest podjęcie leczenia. Dzięki temu pozbędziesz się wielu problemów. Zauważ, że kluczowe znaczenie ma jak najszybsza reakcja, dlatego badania są wykonywane już u najmłodszych dzieci. W ten sposób możliwe będzie całkowite wyeliminowanie tej wady. Jednocześnie najskuteczniej można poprawić widzenie stereoskopowe. Leczenie zazwyczaj obejmuje terapię widzenia – to po prostu forma rehabilitacji. Przede wszystkim ma to na celu pobudzenie ośrodka widzenia oraz centralnej części siatkówki, co jest tak ważne, jeśli chodzi o widzenie stereoskopowe. Ćwiczenia według ekspertów przynoszą największe korzyści u pacjentów przed 6. rokiem życia, ponieważ później wzrok jest już lepiej wykształcony i mniej podatny na zmiany.

Brak widzenia przestrzennego - leczenie

Brak widzenia przestrzennego a praca

Chcesz zostać zawodowym kierowcą? W takim przypadku konieczne jest doskonałe widzenie obuoczne. Dlatego osoby z problemami z widzeniem przestrzennym nie mogą uprawiać niektórych zawodów. Przede wszystkim dotyczy to taksówkarzy, żołnierzy, pilotów, policjantów, a także osób pracujących na wysokości powyżej 3 m, czyli murarzy oraz elektryków. Poza tym możesz mieć kłopot z uzyskaniem pozwolenia na prowadzenie pojazdu z przyczepą oraz motocykla.

Warto jednak pamiętać o tym, że zaburzenia widzenia obuocznego nie wpływają negatywnie na możliwość zdobycia uprawnień, które są wymagane u niezawodowych kierowców. Choć w tym przypadku wiele zależy od tego, jakie są normy oraz sprzęt używany podczas badania.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Astygmatyzm – przyczyny, objawy, leczenie
24 kwietnia 2020

Astygmatyzm – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?
19 czerwca 2020

Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?

Czytaj dalej
Badanie pola widzenia (perymetria)
04 kwietnia 2022

Badanie pola widzenia (perymetria)

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%