Najnowsze posty
Jak widzi noworodek? Czy w pierwszych dniach życia potrafi rozpoznać twarze najbliższych? Wielu rodziców zadaje sobie takie pytania, a krewni wybierając prezenty, zastanawiają się jakie kolory zabawek będą się podobały małemu człowiekowi. Zobacz jak przebiega rozwój wzroku u nowo narodzonego dziecka.
Na etapie życia płodowego rozwój wzroku dziecka rozpoczyna się około siódmego tygodnia ciąży. Wówczas tworzą się zawiązki oczu. W szóstym miesiącu ciąży ukształtowuje się siatkówka i płód zdolny jest do otwierania powiek. Trudno jednak na tym etapie mówić o widzeniu. To dopiero odruchy.
Przychodząc na świat noworodek doświadcza ogromnej ilości bodźców i z wszystkimi musi się oswajać stopniowo. Całe jego ciało i wszystkie narządy są niezwykle delikatne i wrażliwe. Podobnie rzecz się ma ze wzrokiem. W przypadku przedwczesnego porodu występuje ryzyko retinopatii wczesniaczej. Wówczas kontrola konieczna jest indywidualna kontrola okulistyczna. Rzadkim schorzeniem jest małoocze, czyli zbyt mała gałka oczna.
W pierwszych chwilach życia noworodek jest w stanie rozróżniać światło i ciemność. Ruchy gałek ocznych są jeszcze chaotyczne i brak im koordynacji. Młody człowiek reaguje na światło, zwraca głowę w kierunku jasności oraz przymyka powieki gdy światło jest zbyt intensywne. Nie potrafi jeszcze podążać wzrokiem za przedmiotami ani skoncentrować się na wybranym obiekcie.
W czwartym tygodniu życia noworodek zaczyna zatrzymywać wzrok na twarzy rodzica, ale tylko na chwilę. Jeszcze nie potrafi skupić wzroku na dłuższą chwilę. Widzi jedynie rzeczy w bardzo bliskim położeniu - około 30 cm. Wszystko co jest położone dalej – jest nieostre i zamglone. Z resztą na tym etapie noworodek rzadko używa wzroku, bowiem większość czasu przesypia.
Kolory jeszcze dla dziecka nie istnieją i obraz widziany przez noworodka jest w odcieniach szarości, zupełnie jak czarno-biały film. To co może przyciągnąć wzrok malca na tym etapie, to kontrastowe elementy, na przykład jasne i ciemne pasy czy wzór szachownicy.
Po upływie pierwszych czterech tygodni, w życiu noworodka zaczynają pojawiać się stopniowo kolory. Najpierw rozpoznawalna staje się czerwień. Następne barwy zaczynają być rozróżniane później. Następuje to powoli i stopniowo w kolejnych miesiącach pozostałe kolory zaczynają wyłaniać się ze świata światło-cienia i szarości.
Sprawdź także >> Zaćma wrodzona - przyczyny, objawy, leczenie
Około szóstego tygodnia życia noworodek powoli rozwija zdolność podążania wzrokiem za obiektami. Zaczynać ruszać głową i śledzi twarze otaczających go osób. Jest to moment, w którym ma sens umieszczenie nad dziecięcym łóżeczkiem karuzeli lub innych zabawek mających przyciągnąć jego uwagę.
Charakterystycznym zjawiskiem jest także fakt, że w pierwszych miesiącach życia noworodek lepiej widzi obiekty znajdujące się na obrzeżach pola widzenia, niż położone w jego środku.
Pomiędzy 6. a 8. tygodniem dziecko zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z rodzicami oraz reagować uśmiechem na ich mimikę. Wcześniej niemowlę rozpoznaje mamę i tatę po zapachu i głosie, natomiast pod koniec drugiego miesiąca zaczyna także rozpoznawać ich wygląd.
Na tym etapie wciąż niemowlę widzi jedynie z bardzo bliska. Nie potrafi ocenić odległości obiektów, na które patrzy. W drugim miesiącu życia dla niemowlęcia zaczyna być rozpoznawalny kolor zielony. Jeżeli dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego w kolejnych tygodniach – jest to wskazanie do przeprowadzenia badania okulistycznego.
Umiejętność widzenia obrazu obojgiem oczu – czyli widzenie stereoskopowe – kształtuje się mniej więcej w drugim i trzecim miesiącu życia.
U noworodka w około 3. miesiącu życia zaczyna kształtować się zdolność skupiania wzroku na mniejszych przedmiotach. Dziecko zaczyna interesować się zabawkami. Do zestawu rozróżnianych kolorów dołącza żółty, dlatego zainteresowanie u trzymiesięcznego niemowlęcia mogą wzbudzać przedmioty o intensywnych barwach. Dziecko zaczyna przyglądać się swoim dłoniom. Zmysł wzroku stopniowo nabiera większej głębi i ostrości.
Twarz mamy i taty staje się dla noworodka rozpoznawalna między 5. a 8. miesiącem. Wówczas też zwiększa się głębia ostrości i dziecko zaczyna widzieć coraz lepiej i coraz odleglejsze przedmioty.
Zanim dziecko nie ukończy czwartego miesiąca życia – obraz widziany jego oczami jest niewyraźny. Z każdym tygodniem mglistość zaczyna ustępować, ale dzieje się to powoli. Brak koordynacji gałek ocznych i krótkowzroczność sprawiają, że wzrok dziecka podąża za przedmiotami położonymi najbliżej. Trójwymiarowość dopiero zaczyna się rozwijać.
Wraz z ukończeniem czwartego miesiąca życia niemowlę zaczyna stopniowo rozpoznawać odległości. Ogląda swoje ręce, chwyta zabawki. Rozpoznawalny staje się kolor niebieski. W piątym i szóstym miesiącu życia mały człowiek zaczyna się interesować własnymi stopami.
Niemowlę wraz z ukończeniem pół roku zaczyna opanowywać zdolność samodzielnego unoszenia głowy i poruszania nią. To zdecydowanie zwiększa zakres widzenia i zaczyna się ostatnia prosta na drodze do ukształtowania doskonałości zmysłu wzroku. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia oczy dziecka zaczynają dostrzegać kolorystyczne niuanse. Do palety rozpoznawanych barw dołączają kolory pośrednie i mniej jaskrawe, pastelowe.
Gdy aktywność dobowa niemowlęcia zwiększa się na etapie drugiego miesiąca życia – warto zacząć stymulować jego wzrok. Na samym początku mogą do tego służyć przedmioty o kontrastowych barwach, coś co zawiera wzór czarny i biały. Piąty – szósty tydzień to moment, gdy dziecko zacznie zwracać uwagę na przedmioty w czerwonym kolorze.
W następnych tygodniach – około trzeciego miesiąca życia - zainteresowanie niemowlęcia wzbudzą barwy żółte i zielone. Trzeba pamiętać przy tym o predyspozycji noworodka odnośnie jego pola widzenia, czyli umieszczać zabawki i obiekty zainteresowania z boku, a nie na wprost jego twarzy. Popularną zabawką, która sprzyja bodźcom wzrokowym, jest karuzela umieszczana nad łóżkiem.
Obiektem największego zainteresowania niemowlęcia będzie oczywiście twarz mamy. Intuicyjnie dziecko jej szuka i wpatruje się w nią. W wieku trzech miesięcy zaczyna rozróżniać dokładnie oczy, nos i usta. Rozpoznaje uśmiech i reaguje na miny.
Etap |
Rozwój wzroku niemowlęcia |
1.-4. tydzień |
Reaguje na światło, obraca głowę w kierunku jasności, zamyka powieki przy zbyt intensywnym świetle. |
5.-6. tydzień |
Zaczyna koordynować ruchy gałek ocznych. Dostrzega obiekty położone najbliżej - nie dalej niż w 30 cm odległości. Nie umie jeszcze podążać wzrokiem za przedmiotami. Rozpoznawalny staje się kolor czerwony. |
7.-8. tydzień |
Zaczyna śledzić wolno poruszające się obiekty. Rozpoznaje twarze rodziców i reaguje uśmiechem. Zaczyna dostrzegać kolor zielony. Dalszy plan jest zamglony. |
9.-10. tydzień |
Niemowlę zaczyna wodzić stopniowo wzrokiem za ludźmi i przedmiotami. |
10.-11. tydzień |
Poprawia się ostrość i głębia widzenia. Rozpoznawalny staje się kolor żółty. |
12.-14. tydzień |
Ukształtowuje się zdolność widzenia obojgiem oczu (widzenie stereoskopowe). |
4. miesiąc |
Niemowlę zaczyna zwracać uwagę na zabawki i swoje ręce, przygląda się. |
5.-7. miesiąc |
Dziecko zaczynać dobrze widzieć obiekty położone dalej, dostrzega szczegóły. |
8.-9. miesiąc |
Zaczyna prawidłowo oceniać odległości. Chwyta zabawki i może zezować w kierunku nosa. |
10.-12 miesiąc |
Potrafi skoncentrować swój wzrok na danym przedmiocie na tyle długo, by dostrzec detale. Zdolność widzenia staje się podobna jak i dorosłego człowieka pod względem ostrości obrazu i rozróżniania kolorów |
Należy zaznaczyć, że dzieci mogą różnić się między sobą tempem rozwoju i nie ma w tym nic złego. Niektóre niemowlęta potrzebują nieco więcej czasu na dokonanie postępów.
Struktura oka małego dziecka jest bardzo delikatna. Ich przejrzystość jest dużo większa niż u osób dorosłych, dlatego niezwykle ważna jest ochrona wzroku niemowlęcia przed działaniem promieni ultrafioletowych. Należy stosować praktyczne osłony przy wózkach i parasolki osłaniające. Korzystając z nosidełka lub chusty rodzice często nakrywają głowę malucha tetrową pieluszką lub innym materiałem. To bardzo dobry sposób na zapewnienie bariery. Niemowlę nie powinno przebywać w pełnym słońcu.
Przed ukończeniem pierwszego roku życia trudno byłoby chronić dziecko przy pomocy kapelusza i okularów z filtrem UV. Ale w kolejnych latach życia rodzice powinni mieć świadomość, że okulary przeciwsłoneczne z filtrem 400 powinny być stałym elementem.
Obserwując rozwój niemowlęcia rodzice powinni zwracać uwagę na zachowanie i reakcje pociechy. To bardzo ważne by w odpowiednim momencie wyłapać nieprawidłowości i ustalić jaka jest ich przyczyna.
Sygnałami, które powinny wzmóc czujność rodziców są następujące symptomy:
Zobacz także >> ropiejące oczy u dziecka - przyczyny i leczenie
Źródła:
1. Opieka nad noworodkiem, red. Agnieszka Bałanda, wydawnictwo PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52295,wzrok-niemowlecia
3. https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/co-widzi-niemowle-gdy-otworzy-oczy
4. A. Bacus-Lindroth, Rozwój niemowlęcia: jak wspomagać rozwój dziecka od przyjścia na świat do 18 miesiąca życia, wydawnictwo Hachette Polska 2013.
5. https://pulsmedycyny.pl/jak-wspierac-rozwoj-wzroku-u-noworodka-884957
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 30 dni
masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%