Leukokoria – czym jest biały odblask w źrenicy?

Leukokoria – czym jest biały odblask w źrenicy?

20 lip

Leukokoria jest określeniem zjawiska, które można dostrzec najczęściej na zdjęciach wykonanych z lampą błyskową. To nietypowy biały odblask pojawiający się w źrenicach fotografowanej osoby. Jest to symptom nieprawidłowości w strukturach gałki ocznej i może być objawem kilku groźnych chorób wzroku. Biała źrenica bywa pierwszym objawem rozwijającego się u dziecka nowotworu oka. Sprawdź co trzeba wiedzieć na temat leukokorii.

Leukokoria jako objaw choroby

Leukokoria, czyli biała źrenica, jest objawem niepokojących zmian zachodzących w oku. Efekt odblasku, który powstaje podczas odbicia błysku lampy aparatu fotograficznego, każdy widział wielokrotnie. Jednak to co jest typowe, to tzw. czerwone oczy. Światło dostające się do oka odbija się od siatkówki, która z natury jest tkanką silnie ukrwioną. Dlatego czerwony odblask jest czymś normalnym, prawidłową konsekwencją praw optyki. Jeśli zamiast czerwonego refleksu, na zdjęciu widoczne są białe źrenice – to znak, że dzieje się coś niepokojącego.

Leukokoria

Przyczyny leukokorii

Przyczyn leukokorii może być kilka. Sama w sobie nie jest ona chorobą, lecz objawem zaburzeń. Leukokoria uwidacznia się gdy w oku zachodzą patologiczne zmiany naczyń i innych struktur. U małych dzieci leukokoria bywa objawem retinopatii wcześniaczej.

Warto, by rodzice byli zorientowani jak przebiega rozwój zmysłu wzroku u niemowląt. Dostrzeżenie wczesnych oznak nieprawidłowości zwiększa szanse leczenia. Biały refleks w źrenicy może być objawem retinoblastomy — to nowotwór siatkówki, który dotyka głównie dzieci poniżej 5. roku życia. Sprawdź, co to siatkówczak, a także jakie są jego objawy, przyczyny i metody leczenia. Obserwacja podczas zabawy i codziennej pielęgnacji jest bardzo ważna, ponieważ dziecko przez pierwsze lata życia nie będzie potrafiło zakomunikować rodzicom, że gorzej widzi. Z tego powodu konieczne jest także przeprowadzanie systematycznych badań wzroku u dzieci i niemowląt.

Leukokoria jest zjawiskiem, który może świadczyć o wrodzonej zaćmie, czyli zmętnieniu soczewki oka. Katarakta u dziecka wynika z wad genetycznych lub powstaje na skutek wirusowej infekcji matki w trakcie ciąży. Szczególnym zagrożeniem na rozwoju płodu jest wirus:

  • toksoplazmozy
  • ospy
  • świnki
  • różyczki

Na zaburzenia w rozwoju narządu wzroku podczas życia płodowego wpływają negatywnie niektóre leki i kontakt z promieniowaniem jonizującym.

Leukokoria może ujawniać się u osób, u których dochodzi do odklejenia siatkówki, co grozi całkowitą utratą wzroku i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Medycyna odnotowuje też nieliczne przypadki białej źrenicy jako objawu hiperplastycznego pierwotnego ciała szklistego. Leukokoria stanowi też objaw rzadkiego schorzenia okulistycznego - choroba Coatsa.

Leukokoria – diagnostyka

Objawy leukokorii (mogące pojawić się w jednym lub w obojgu oczach) powinny być niezwłocznie zweryfikowane przez okulistę. Diagnostyka rozpoczyna się od retinoskopii – badania przy użyciu źródła światła, gdy sprawdzany jest sposób przemieszczania się odblasku. Jeśli leukokoria zostanie potwierdzona, konieczne będzie przeprowadzenie badania dna oka.

Badania diagnostyczne u pacjentów z leukokorią obejmuje UBM gałki ocznej, które pozwala ocenić przedni odcinek oka. Jeżeli zachodzi podejrzenie rozwoju choroby nowotworowej – potrzebna będzie też tomografia komputerowa, USG oka i rezonans magnetyczny.

Leukokoria - przyczyny

Jak leczyć leukokorię?

Leukokoria jest objawem, a nie schorzeniem. Dlatego proces leczenia zależy od rozpoznania choroby powodującej ten symptom. W przypadku nowotworów istnieje szereg metod leczenia. Ich dostosowanie do potrzeb pacjenta jest uzależnione od wielu czynników, takich jak wiek chorego, typ zmiany i jej wielkość. Jeśli w badaniach diagnostycznych wykryto odklejenie siatkówki – jest duże prawdopodobieństwo skierowania pacjenta na zabieg witrektomii.

 

 

 

Bibliografia:

  1. D. Vasireddy, J. Atwi, Unilateral Leukocoria in an Infant [w:] Cureus Nov 20;12 (dostęp: 20.07.2023).
  2. K. Fukuda, Y. Miura, M. Iguchi, Leukocoria in a child due to endophthalmitis caused by an intraocular eyelash [w:] American Journal of Ophthalmology 2022 May (dostęp: 20.07.2023).
  3. M. Ortiz, I. Dunkel, Retinoblastoma [w:] Journal of child neurology 2016 Feb;31(2) (dostęp: 20.07.2023).
  4. C. Mickler, J. Boden, R. Trivedi, M. Wilson, Pediatric cataract [w:] Pediatric annals 2011 Feb.;40(2) (dostęp: 20.07.2023).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Ropiejące oczy u dziecka - przyczyny i leczenie
02 czerwca 2023

Ropiejące oczy u dziecka - przyczyny i leczenie

Czytaj dalej
Podwójne widzenie (diplopia) – przyczyny i leczenie
12 czerwca 2023

Podwójne widzenie (diplopia) – przyczyny i leczenie

Czytaj dalej
Synoptofor – do jakich badań służy?
11 lipca 2023

Synoptofor – do jakich badań służy?

Czytaj dalej
Test Schirmera – wskazania i przebieg badania
14 lipca 2023

Test Schirmera – wskazania i przebieg badania

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%