Synoptofor – do jakich badań służy?

Synoptofor – do jakich badań służy?

11 lip

Synoptofor to aparat diagnostyczny, który można spotkać w gabinetach okulistycznych, ale nie tylko tam. Najczęściej służy do rozpoznawania zeza u dzieci i dorosłych. Synoptofor pozwala na ocenę widzenia obuocznego, co ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju wzroku u dzieci. Jaki jest przebieg badania na synoptoforze? Sprawdźmy!

Synoptofor – co to jest?

Synoptofor jest przeznaczony do badania funkcji widzenia obuocznego. Najczęściej wykonywane jest u osób z podejrzeniem zeza. W zakresie możliwości synoptoforu jest także ocena percepcji jednoczesnej, co oznacza zdolność widzenia dwóch obrazów jednocześnie, powstających na siatkówce w oku lewym i prawym. Synoptofor pozwoli także rozpoznać tzw. leniwe oko – częstą przypadłość u dzieci.

Badanie synoptoforem pozwala sprawdzić poprawność działania fuzji, czyli ośrodkowego mechanizmu, dzięki któremu widzimy złączony obraz z obu siatkówek. Na synoptoforze sprawdzimy też widzenie przestrzenne, czyli zdolność stereopsji.

Synoptofor – jak wygląda badanie?

Synoptofor jest urządzeniem, wyposażonym w dwa układy optyczne, trochę jak duża i skomplikowana lornetka. Siadając przed synoptoforem masz wygodne oparcie na czoło i brodę, a oczy przykładasz do tub. Synoptofor jest skonstruowany w taki sposób, by możliwa była obserwacja osobno pracy lewego i prawego oka. Podczas badania na synoptoforze naświetlany jest osobno taki sam obrazek w jednym i drugim układzie optycznym, by sprawdzić działanie fiksacji i ruchów nastawczych.

Synoptofor

Badanie kąta zeza na synoptoforze

Badanie kąta zeza na synoptoforze to najistotniejsza część diagnostyki zeza. W badaniu obserwuje się ruchy nastawcze gałek ocznych poprzez kierowanie odbicia światła z urządzenia. Światło jest sterowane w taki sposób, by padało na centralny punkt rogówki w jednym i drugim oku. Optyczny układ synoptoforu jest ruchomy, co pozwala osiągnąć pożądany kąt. Odchylenia ramion aparatu określają obiektywny kąt zeza.

Do kogo zgłosić się na badanie synoptoforem?

Badanie synoptoforem może być wykonane przez kilku specjalistów:

Jest to możliwe w przychodniach okulistycznych, w gabinetach prywatnych, także tych działających wraz z optykiem. Badanie na synoptoforze jest możliwe w poradniach leczenia zeza, które prowadzą terapię dla dzieci. W takiej placówce oprócz zdiagnozowania zeza, możliwa jest też rehabilitacja poprzez ćwiczenia wzroku.

Badanie na synoptoforze

Czy do badania na synoptoforze trzeba się przygotować?

Do badania na synoptoforze nie potrzeba żadnych przygotowań. Diagnostyka zeza jest nieinwazyjna i zupełnie bezpieczna. Po badaniu można wrócić do swoich zajęć, bowiem nie wywołuje ono jakichkolwiek zaburzeń widzenia. Jeśli nosisz okulary - zabierz ze sobą lub receptę, którą otrzymałeś.

Jeśli wybierasz się z dzieckiem na badanie synoptoforem – opowiedz maluchowi jak to będzie wyglądać, by nie był zaniepokojony. Jeżeli masz w domu lornetkę – możesz ją wykorzystać do zaprezentowania sposobu badania. Dobrym sposobem oswojenia dziecka z przebiegiem badania jest zabawa z patrzeniem przez tuby (np. po papierowych ręcznikach). Jako rodzic pamiętaj również, że dla prawidłowego rozwoju ogromne znaczenie mają regularne badania wzroku u dzieci i niemowląt.Bibliografia:

  1. E. Witkowska – Jeleń, Pomiar kąta zeza w praktyce okulistycznej. Część V [w:] Medycyna praktyczna (dostęp: 03.07.2023).
  2. E. Birch, Amblyopia and binocular vision [w:] Progress in retinal and eye research 2013 Mar;33 (dostęp: 03.07.2023).
  3. G. Adams, J. Sloper, Update on squint and amblyopia [w:] Journal of the Royal Society of Medicine 2003 Jan;96(1) (dostęp: 03.07.2023).
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Ropiejące oczy u dziecka - przyczyny i leczenie
02 czerwca 2023

Ropiejące oczy u dziecka - przyczyny i leczenie

Czytaj dalej
Gonioskopia – na czym polega? Kiedy trzeba wykonać badanie?
06 czerwca 2023

Gonioskopia – na czym polega? Kiedy trzeba wykonać badanie?

Czytaj dalej
Test Amslera – zrób sam w domu
15 czerwca 2023

Test Amslera – zrób sam w domu

Czytaj dalej
Ciało obce w oku – jak postępować?
16 czerwca 2023

Ciało obce w oku – jak postępować?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%