UBM oka – wskazania i przebieg badania

UBM oka – wskazania i przebieg badania

17 lip

UBM oka należy do jednych z najnowocześniejszych badań okulistycznych. Jest nieinwazyjne i nie wywołuje skutków ubocznych. Daje szerokie możliwości kontroli narządu wzroku. Sprawdź jaki jest przebieg UBM oka i kiedy należy je wykonać.

 

Czym jest UBM oka?

UBM oka to skrót oznaczający ultrabiomikroskopię gałki ocznej. Jest to inaczej ultrasonografia wykorzystująca mechanizm działania fal dźwiękowych o bardzo wysokich częstotliwościach (w przedziale między 35 a 50 MHz).

Ultrabiomikroskopia oka umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu stref gałki ocznej: rogówki, tęczówki i ciała szklistego. Za pomocą UBM oka lekarz może wykonać szczegółowe rozpoznanie stanu soczewki, siatkówki i ciała rzęskowego. Niezwykle istotną strukturą oka, którą można ocenić poprzez UBM oka jest komora przednia oraz kąt przesączania.

Wskazania do UBM oka

Wskazaniem do wykonania UBM oka jest szerokie spektrum nieprawidłowości. Dzięki takiemu obrazowaniu możemy uzyskać precyzję rzędu 0,0484 mm. Ultradźwiękowa wiązka biomikroskopu osiąga zakres 6 mm, co w kontekście diagnostyki gałki ocznej jest ogromnie ważne.

Liczne wskazania do UBM oka obejmują jaskrę pierwotną i jaskrę wtórną. W przypadku tych chorób istotna jest ocena stanu naczyń gałki ocznej, komory przedniej i kąta przesączania. W ultrabiomikroskopie lekarz może sprawdzić zarówno zmiany z zamkniętym, jak i szerokim kątem przesączania.

UBM oka - wskazania

Do pozostałych wskazań dla UBM oka należą różnego rodzaju urazy oka powstałe w wyniku wypadków, obecność ciała obcego w oku lub podwichnięcie soczewki. Ultrabiomikroskop służy też do kontroli postępów leczenia po zabiegach okulistycznych (np. po operacji zaćmy).

Skierowanie na UBM oka otrzymają pacjenci z podejrzeniem nowotworów oka lub takich nieprawidłowości jak torbiele i zmiany patologiczne tęczówki, ciała rzęskowego, siatkówki i naczyniówki.

UBM oka – przebieg badania

UBM oka jest wykonywane przy znieczuleniu gałki ocznej specjalnymi kroplami. Badanie odbywa się na leżąco. Na znieczulone oko lekarz przykłada elastyczną część – komorę wypełnioną płynem, w której znajduje się głowica urządzenia. Na monitorze aparatu widoczna jest wizualizacja poszczególnych struktur oka.

UBM trwa około 10-15 minut. Do badania nie jest wymagane rozszerzenie źrenic, dlatego po jego zakończeniu możesz prowadzić samochód i wrócić do swoich zajęć.

UBM oka – czy muszę się przygotować do badania?

Do UBM oka nie potrzeba żadnych przygotowań. Można je wykonać o dowolnej porze dnia, a posiłki i stosowane leki pozostają bez znaczenia.

Cena UBM oka

UBM oka kosztuje około 185 zł.

UBM oka - przebieg badania

Czy są skutki uboczne UBM oka?

UBM oka nie wywołuje skutków ubocznych. Znieczulenie gałki ocznej nie powoduje zaburzeń widzenia ani nie wpływa na Twoje funkcjonowanie po badaniu (działanie znieczulenia ustępuje krótko po zakończeniu badania). Ta metoda diagnostyczna jest bezpieczna także dla seniorów. Możliwy jest chwilowy dyskomfort w postaci lekkiego zamglenia, spowodowanego kontaktem gałki ocznej z komorą urządzenia. Delikatne podrażnienie spojówek samoistnie mija po kilku chwilach.

Bibliografia:

  1. H. Ishikawa, Anterior segment imaging for glaucoma: OCT or UBM? [w:[ The British journal of ophthalmology 2007 Nov;91(11) (dostęp: 17.07.2023).
  2. P. Jensen, The ultrasound biomicroscope (UBM) [w:] Acta ophthalmologica Scandinavica (dostęp: 17.07.2023).
  3. A. Stodolska-Nowak, W. Adamski, A. Brązert, Zastosowanie ultrabiomikroskopii w diagnostyce i monitorowaniu pacjentów z jaskrą [w:] Okulistyka po dyplomie 2019/02 (dostęp: 17.07.2023).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Test Amslera – zrób sam w domu
15 czerwca 2023

Test Amslera – zrób sam w domu

Czytaj dalej
Retinopatia wcześniacza – przyczyny, objawy, leczenie
22 czerwca 2023

Retinopatia wcześniacza – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Synoptofor – do jakich badań służy?
11 lipca 2023

Synoptofor – do jakich badań służy?

Czytaj dalej
Test Schirmera – wskazania i przebieg badania
14 lipca 2023

Test Schirmera – wskazania i przebieg badania

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%