Zwichnięcie soczewki – jak dochodzi do uszkodzenia?

Zwichnięcie soczewki – jak dochodzi do uszkodzenia?

05 paź

Zwichnięcie soczewki to problem, z którym okuliści stykają się w dwóch obszarach: chorób wrodzonych oraz urazów. Bezpośrednim skutkiem jest pogorszenie ostrości wzroku, ból i światłowstręt. Zwichnięcie soczewki może spowodować niebezpieczne powikłania. Na czym dokładnie polega zwichnięcie soczewki i w jaki sposób się je leczy? Dowiesz się z naszego poradnika.

Zwichnięcie soczewki – co to jest?

Zwichnięcie soczewki oznacza, że więzadełka utrzymujące soczewkę pośrodku źrenicy, zostały bardzo naciągnięte (podwichnięcie) lub zerwane (zwichnięcie całkowite). Soczewka może przez to przesunąć się w taki sposób, że jej krawędź przebiega przez otwór źreniczny. Gdy obwódki rzęskowe uległy zerwaniu – soczewka może przemieścić się w głąb gałki ocznej i powodować liczne komplikacje.

Jak dochodzi do zwichnięcia soczewki?

Zwichnięcie soczewki może być wywołane chorobą wrodzoną, która powoduje brak stabilności obwódki rzęskowej. Ten rodzaj wady występuje pośród wielu innych problemów zdrowotnych u osób z:

 • chorobą Refsuma
 • homocystynurią
 • hiperlizynemią

Zwichnięcie soczewki

Zwichnięcie soczewki, będące wynikiem wady genetycznej, stanowi jedną z całego spektrum powiązanych z sobą wad w następujących przypadkach:

 • zespół Marfana
 • zespołu Weilla-Marchesaniego
 • zespół Weilla-Marchesaniego
 • zespół Ehlersa-Danlosa
 • zespół Sturge’a-Webera
 • zespół Kniesta
 • zespół Pierre’a Robina
 • zespół Wildervancka
 • zespół Conradiego
 • zespół Pfaundlera
 • zespół Crouzona

Przyczyną zwichnięcia soczewki może też być uraz gałki ocznej. Okuliści spotykają się z takimi sytuacjami u pacjentów, którzy ulegli wypadkowi drogowemu lub w pracy. Warto w tym miejscu podkreślić jak ważne jest przestrzeganie zasad BHP i używanie środków ochronnych, w tym także okularów lub gogli ochronnych. Dostanie się do oka ciała obcego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przestrogą niech będzie fakt, że najczęstszą przyczyną zwichnięcia soczewki w Polsce jest uraz doznawany podczas rąbania drewna.

Jak objawia się zwichnięcie soczewki

Zwichnięciem lub podwichnięciem soczewki nazywamy dwie sytuacje:

 1. Częściowe zwichnięcie soczewki, czyli podwichnięcie, polega na naciągnięciu więzadełek trzymających soczewkę. W zależności od stopnia jej przemieszczenia, pacjent w mniejszym lub większym stopniu odczuwa pogorszenie widzenia. Czasem przemieszczenie soczewki sprawia, że jej krawędź przebiegła przez światło źrenicy.
 2. Zwichnięcie soczewki całkowite następuje przy zerwaniu więzadełek. Soczewka może się wówczas przemieścić do komory ciała szklistego lub przedniej komory.

Zwichnięcie soczewki - objawy

Powikłania wywołane zwichnięciem soczewki

Do powikłań wywołanych zwichnięciem soczewki należy ostry atak jaskry. Dzieje się tak, gdy zwichnięta soczewka ulega przemieszczeniu do przedniej komory oka. To powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu naczyń gałki ocznej. Groźnym powikłaniem zwichnięcia soczewki jest odklejenie siatkówki, które może rozwinąć się w sposób błyskawiczny. Brak leczenia wywołuje nieodwracalne uszkodzenia i utratę wzroku.

Objawem zwichnięcia lub podwichnięcia soczewki jest pogorszenie ostrości wzroku, podobnie jak przy dużej dalekowzroczności. Oprócz tego występuje podrażnienie oka, odczucie jakby do oka dostało się ciało obce. Częstym objawem zwichnięcia soczewki jest nadwrażliwość na światła i silne łzawienie.

Zwichnięcie soczewki nie musi oznaczać powyższych symptomów natychmiast. Bywa i tak, że dopiero po pewnym czasie odczuwamy skutki urazu. Niektóre z objawów występują w niewielkim stopniu, przez co mogą być mylone z innymi schorzeniami. Zwichnięcie soczewki może również objawiać się powstaniem zapalenia błony naczyniowej.

Diagnostyka i leczenie zwichnięcia soczewki

Rozpoznanie podwichnięcia lub zwichnięcia soczewki wymaga szczegółowej diagnostyki. Jednym z ważniejszych badań w tym kierunku jest UBM oka, które pozwala ocenić m.in. zmiany w poszczególnych warstwach rogówki i przedniej komory oka. Istotne jest przy tym zweryfikowanie reakcji źrenic oraz czy istnieją jakieś zmiany w dnie oka. Gdy u pacjenta występują zaburzenia w przezierności rogówki (np. z powodu silnego zmętnienia) okulista może przeprowadzić USG oka.

Diagnostyka zwichnięcia soczewki obejmuje też badania refrakcji i sprawdzenia długości osiowej przy wykorzystaniu biometrii. Wpływ zwichnięcia soczewki na problem jaskry jest wskazaniem do wykonania tonometrii.

W leczeniu zwichnięcia soczewki potrzebna jest jak najszybsza korekcja wady wzroku. W zależności od preferencji i trybu życia, do dyspozycji pacjentów są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

 • Zobacz naszą ofertę:

        >> okularów korekcyjnych damskich

        >> okularów korekcyjnych męskich

Interesują Cię soczewki kontaktowe? Sprawdź najlepszy sklep z soczewkami kontaktowymi >> Bezokularow.pl

Zwichnięcie soczewki - leczenie

Operacyjne leczenie zwichniętej soczewki polega na usunięciu uszkodzonej i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Znakomite efekty przynosi procedura łącząca lensektomię i witrektomię. Działania chirurgiczne są analogiczne do procedury usunięcia zaćmy, która również polega na usunięciu soczewki zmętniałej na sztuczną.

 

 


Bibliografia:

 1. D. Granet, G. Rogers, N. Medow, Ectopia lentis [w:] Journal of Pediatric Ophthalmology and Strabismus 2005;42(4) (dostęp: 03.10.2023).
 2. D. Neely, D. Plager, Management of ectopia lentis in children [w:] Ophthalmology Clinics of North America 2001, Volume 14/3 (dostęp: 03.10.2023).
 3. L. Arbisser, Improving ectopia lentis surgical results [w:] American Academy of Ophthalmology 2014 Apr. 21 (dostęp: 03.10.2023).
 4. W. Omulecki, Leczenie operacyjne soczewek zwichniętych do komory szklistej oka [w:] Consultronix CX News 4/50/2014 (dostęp: 03.10.2023).
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Film łzowy – jakie funkcje pełni?
30 sierpnia 2023

Film łzowy – jakie funkcje pełni?

Czytaj dalej
Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie
15 września 2023

Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Metamorfopsje – sygnał choroby wzroku
20 września 2023

Metamorfopsje – sygnał choroby wzroku

Czytaj dalej
Dystrofia Cogana – na czym polega?
03 października 2023

Dystrofia Cogana – na czym polega?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%