Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie

15 wrz

Choroba Bensona jest przypadłością, która najczęściej ma związek z procesem starzenia. Lekarze dostrzegają jednak zależność między występowaniem choroby Bensona a innymi problemami zdrowotnymi. Jakie objawy wywołuje choroba Bensona i jakie jest postępowanie w przypadku jej zdiagnozowania? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Choroba Bensona – jakie są jej przyczyny?

Przyczyną choroby Bensona są zmiany zachodzące w ciele szklistym, które normalnie powinno być jednolite, transparentne, o konsystencji galarety. Ta część gałki ocznej składa się z wody, kolagenu i kwasu hialuronowego. Wypełnia oko, nadając mu kulisty kształt i tworząc właściwe napięcie.

Choroba Bensona, mimo że znana jest od 1894 roku, pozostaje dla lekarzy dość tajemnicza. Wiemy na czym polegają jej biochemiczne przyczyny, które polegają na gromadzeniu się uwapnionych fosfolipidów w ciele szklistym. Włókna o zabarwieniu biało-żółtym przybierają kształt gwiazdy, stąd też inne terminy określające chorobę: ciałka gwiaździste, asteroid hyalosis lub skrzenie bielące.

Kto jest zagrożony chorobą Bensona?

Choroba Bensona jest rzadko spotykana, biorąc jako kryterium ogół społeczeństwa. Częstotliwość jej występowania to od 0,8% do 2%. Nie jest do końca jasne co wywołuje zmiany w ciele szklisty, jednak dane statystyczne wiele podpowiadają. Choroba Bensona dwukrotnie częściej rozpoznawana jest u mężczyzn. Prawdopodobieństwo zwiększa się wraz z wiekiem. U osób w wieku od 61 do 70 lat schorzenie występuje u 3,2%. U seniorów powyżej 91 lat częstotliwość występowania choroby Bensona zwiększa się do 6,6%.

Choroba Bensona diagnozowana jest częściej u dalekowidzów. Lekarze wskazują, że większe ryzyko powstania patologicznych zmian w postaci ciałek gwiaździstych, jest związane z cukrzycą i retinopatią cukrzycową. Wśród osób dotkniętych chorobą Bensona częściej spotyka się pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i różnych chorobami ogólnoustrojowymi. Kontrolne badania w kierunku choroby Bensona powinny wykonywać osoby z barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki.

Choroba Bensona - na czym polega?

Choroba Bensona – jak się objawia?

Objawy choroby Bensona dają o sobie znać niezwykle rzadko. Najczęściej zmiany w ciele szklistym pozostają nieodczuwalne. Z tego powodu do rozpoznania choroby Bensona dochodzi z reguły przypadkiem, podczas kontrolnych badań wzroku.

Objawy choroby Bensona, jeśli już występują, to polegają na pogorszeniu ostrości widzenia. Osoby dotknięte skrzeniem bielącym skarżą się na zmętnienia i tzw. muszki w polu widzenia.

Choroba Bensona – jakie badania trzeba wykonać?

Podstawą w rozpoznaniu choroby Bensona jest badanie dna oka, które pozwala zaobserwować zachodzące w ciele szklistym zmiany. Jeżeli przezierność oka jest zaburzona i nie pozwala na dokładną ocenę narządu wzroku – zalecane jest przeprowadzenie USG gałki ocznej. Gdy do okulisty zgłasza się pacjent z cukrzycą lub neowaskularyzacją, specjalista zwykle kieruje również na angiografię fluoresceinową.

Diagnostyka choroby Bensona ma znaczenie dla osób, które będą przechodzić inne procedury okulistyczne. Choć bezobjawowe ciałka gwiaździste wydają się nie mieć wpływu na jakość życia, to sprawa nabiera innego znaczenia np. podczas operacji zaćmy. Choroba Bensona może być przyczyną uzyskania nieprawidłowych parametrów długości osiowej oka. Dlatego konieczne jest porównanie wyników z badaniem drugiego oka. Dodatkowo skłonność do tworzenia się zwłóknień stanowi przeciwwskazanie do użycia u pacjenta silikonowych soczewek podczas usunięcia zaćmy.

Leczenie choroby Bensona

Jak leczy się chorobę Bensona?

Leczenie choroby Bensona u osób, które nie odczuwają żadnych objawów, nie jest konieczne. Lekarz w takich przypadkach decyduje o obserwacji zmian i systematycznych badaniach kontrolnych. Jeżeli pacjent z chorobą Bensona doznaje zaburzeń widzenia, to wskazane jest wykonanie witrektomii. Zabieg ten polega na usunięciu fragmentów ciała szklistego wraz z zalegającymi złogami i wprowadzeniu substancji zastępczej.

 

 


Bibliografia:

  1. D. Scott, T. Moller-Lorentzen, C. Faber, i inni, Spotlight on Asteroid Hyalosis: A Clinical Perspective [w:] Clinical Ophthalmology 2021 Jun 17 (dostęp: 13.09.2023).
  2. R. Doung, A. Abou-Samra, J. Bogaard, Y. Shildkrot, Asteroid Hyalosis: An Update on Prevalence, Risk Factors, Emerging Clinical Impact and Management Strategies [w:] Clinical Ophthalmology 2023 Jun 20 (dostęp: 13.09.2023).
  3. M. Khoshnevis, S. Rosen, J. Sebag, Asteroid hyalosis-a comprehensive review [w:] Survey of ophthalmology vol. 64, 2019 (dostęp: 13.09.2023).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Różnowzroczność – na czym polega?
18 sierpnia 2023

Różnowzroczność – na czym polega?

Czytaj dalej
Film łzowy – jakie funkcje pełni?
30 sierpnia 2023

Film łzowy – jakie funkcje pełni?

Czytaj dalej
Owrzodzenie rogówki – skąd się bierze?
01 września 2023

Owrzodzenie rogówki – skąd się bierze?

Czytaj dalej
Ból oka – jakie mogą być przyczyny?
11 września 2023

Ból oka – jakie mogą być przyczyny?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%