Witrektomia – czym jest i jakie są do niej wskazania?

Witrektomia – czym jest i jakie są do niej wskazania?

19 kwi

Witrektomia jest dość prostą operacją okulistyczną, która niejednokrotnie ratuje wzrok pacjenta z ciężkimi schorzeniami siatkówki. Przy jakich chorobach konieczne jest wykonanie zabiegu? Czy potrzebna jest hospitalizacja?

Witrektomia oka – co to jest?

Witrektomia polega na usunięciu z wnętrza oka ciała szklistego. To substancja o konsystencji przypominającej żel lub galaretę, która znajduje w gałce ocznej. Ciało szkliste może ulegać pewnym stanom chorobowym, które zaburzają widzenie i prowadzą do utraty wzroku. Czasem w ciele szklistym tworzą się wylewy krwi, które nie ulegają wchłonięciu.

Witrektomia stanowi dziś zabieg bardzo precyzyjny i mało inwazyjny. Lekarz dostaje się do wnętrza gałki ocznej poprzez mikroskopijne nacięcia. Ciało szkliste może zostać w ten sposób usunięte i zastąpione w zależności od schorzenia: jałową cieczą, przefiltrowanym powietrzem, rozprężającym gazem lub – przy bardzo skomplikowanych procedurach – olejem silikonowym.

Jak wykonuje się witrektomię oka?

Witrektomia oka nie boli, ponieważ przeprowadzana jest przy miejscowym znieczuleniu i z udziałem anestezjologa. Czas trwania zabiegu zależy od stopnia rozwoju patologicznych stanów ciała szklistego i mieści się w przedziale od pół godziny do dwóch godzin.

Witrektomia

Podczas witrektomii lekarz wykonuje otwór w twardówce i przy pomocy mikronarzędzi dostaje się do wnętrza gałki. Wycina zmiany w ciele szklistym i zastępuje je odpowiednią dla danego pacjenta metodą. Jeśli problemem są zwłóknienia na siatkówce – także w trakcie witrektomii są one usuwane. Na koniec lekarz zakłada szwy, choć czasem możliwe jest zamknięcie bezszwowe.

Jeżeli witrektomia przebiegła pomyślnie i nie ma niepokojących sygnałów – pacjent może tego samego dnia wrócić do domu. Hospitalizacja nie jest konieczna. Lekarz omówi z pacjentem zalecenia po zabiegu i wyznaczy termin wizyty kontrolnej.

Jakie są wskazania do witrektomii oka?

Wskazaniem do witrektomii oka są niektóre nowotwory oka. Metoda ta przynosi bardzo dobre rezultaty dla leczenia błon nasiatkówkowych i podsiatkówkowych. Witrektomię wykorzystuje się podczas zamykania niebezpiecznych szczelin w plamce oraz w leczeniu zapalenia błony naczyniowej.
Istnieje wiele schorzeń, które są leczone za pomocą witrektomii oka, głównie są to zaburzenia objawiające się mętami w oku. Często ta procedura jest stosowana wobec odklejenia siatkówki i pozwala zachować zdolność widzenia.

Witrektomia pozwala zniwelować nieprawidłowości w budowie oka. Zastąpienie ciała szklistego odpowiednią substancją pomaga zachować właściwe ciśnienie wewnątrzgałkowe i tym samym utrzymać błony na prawidłowym miejscu. Takie działanie przywraca ostrość wzroku i zapobiega rozwojowi niektórych chorób. Witrektomię stosuje się również w leczeniu powikłań po operacji zaćmy, gdy dochodzi do zniekształceń wszczepionej soczewki lub po zdiagnozowanym zwichnięciu soczewki. Procedura ta jest wykorzystywana także w przypadku choroby Bensona.

Witrektomia na NFZ

Witrektomia jest wykonywana w ramach ubezpieczenia NFZ. Trudno określić czas oczekiwania na zabieg, bowiem zależy to od poszczególnych placówek. W każdym mieście może to wyglądać inaczej, dlatego warto sprawdzać możliwość zapisania się na zabieg w różnych miejscach.

Powikłania po witrektomii

Jak każdy zabieg – także witrektomia jest obarczona pewnym ryzykiem powikłań. Jest ono bardzo niskie i nie przekracza 5% zabiegów. Możliwe komplikacje związane są z odłączeniem błony naczyniowej oraz z jaskrą.W związku z naruszeniem ciągłości tkanek, niezbędnym do wykonania procedury, istnieje niebezpieczeństwo krwotoków w oku. Po zabiegu może dojść do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz rozszczelnienia ran pozabiegowych.

Powikłaniem po witrektomii może być odwarstwienie siatkówki, szybszy rozwój zaćmy. Ten ostatni aspekt wpływa na zastosowania praktycznego rozwiązania u pacjentów, u których już są zauważalne objawy katarakty. Niejako przy okazji witrektomii, wykonuje się jednocześnie wszczepienie sztucznej soczewki i usunięcie zmętniałej.

Witrektomia - na czym polega zabieg?

Kwalifikacja do witrektomii oka

Przed zabiegiem witrektomii należy przeprowadzić kilka innych badań, między innymi tonometrię, czyli badanie ciśnienia w oku. Aby ustalić wszystkie parametry gałki ocznej – potrzebne będzie USG oka. Przed operacją najczęściej lekarz chce zweryfikować ostrość wzroku pacjenta, a także zrobić badanie przy użyciu tomografu optycznego, nazywane w skrócie OCT.

Witrektomia – jak długo trwa rekonwalescencja?

Rekonwalescencja po witrektomii zależy od kilku czynników. Istotny jest wiek pacjenta oraz rozległość zmian, które operowano. Przywracanie sprawności widzenia nie następuje natychmiast, lecz z każdym tygodniem poprawia się stopniowo. Dużo zależy od tego jak mocno rozwinęło się schorzenie przed realizacją zabiegu. Rekonwalescencja po witrektomii trwa zwykle kilka miesięcy, a w przy większych uszkodzeniach – kilkanaście. Porównaj to z przebiegiem witreolizy laserowej.

Postępowanie po witrektomii

Szalenie ważne po witrektomii jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Z uwagi na ryzyko infekcji – konieczne jest przestrzeganie zasad higieny i za wszelką cenę unikanie kontaktu z okiem. Przez pewien czas należy nosić specjalną osłonę, która zabezpiecza oko przed dotykiem. Lekarz zapisuje krople, które ustabilizują ciśnienie w oku oraz krople przeciwzapalne. Zapoznaj się z naszym poradnikiem jak zakraplać oczy.

Należy być przygotowanym na pewien dyskomfort po witrektomii. Sam zabieg jest bezbolesny, jednak gdy znieczulenie przestanie działać – przez jakiś czas może doskwierać ból. Charakterystyczne jest też wrażenie jakby do oka dostało się ciało obce. Przez okres gojenia się ran należy ograniczyć wychodzenie z domu, ponieważ istnieje ryzyko dostania się do oka drobin zanieczyszczeń z powietrza.

Witrektomia - rekonwalescencja

Warto wiedzieć, że jeżeli podczas witrektomii wykorzystywany jest rozprężający gaz – pacjent w czasie rekonwalescencji nie powinien wybierać się w żadnym razie w podróż samolotem. Różnica ciśnień byłaby w tej sytuacji poważnym niebezpieczeństwem.

Witrektomia i praca fizyczna

Tak jak w przypadku innych zabiegów okulistycznych – witrektomia i praca fizyczna nie idą w parze. Aby oko dobrze się zagoiło, a wewnętrzne struktury odzyskały sprawność, konieczny jest odpoczynek. Po witrektomii należy unikać schylania się, dźwigania, uprawiania sportów.

Cena witrektomii prywatnie

Witrektomia jest zabiegiem oferowanym w klinikach prywatnych i zwykle można ją przeprowadzić bardzo szybko. Cena witrektomii w różnych miastach wynosi przeważnie od 5.000 do 8.000 zł za jedno oko.

 


Bibliografia:

  1. S. Warrier, R. Jain, J.Singh Gilhotra, H. Newland, Sutureless vitrectomy [w:] Indian journal of ophtomalogy 2008 Nov-Dec56(6) (dostęp: 17.04.2023).
  2. J. Robaszkiewicz, E. Wójcik, 25 gauge technology in vitrectomy: pro and con [w:] Klinika oczna 2006; 108 (dostęp: 17.04.2023).
  3. M. Muqit, M. Mehat, C. Bunce, J.Bainbridge, Early vitrectomy for exogenous endophthalmitis following surgery [w:] The Cochrane database of systematic review 2022 Nov. 18;11 (dostęp: 14.04.2023).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

12 wskazówek czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku
13 marca 2023

12 wskazówek czego nie należy robić, by nie psuć sobie wzroku

Czytaj dalej
Zapalenie spojówek – objawy, przyczyny i leczenie
17 marca 2023

Zapalenie spojówek – objawy, przyczyny i leczenie

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%