Witreoliza laserowa – wskazania i przebieg

Witreoliza laserowa – wskazania i przebieg

15 gru

Witreoliza laserowa jest zabiegiem, który poprawia komfort widzenia u osób ze zmętnieniem ciała szklistego. Procedura jest małoinwazyjna i nie wymaga hospitalizacji. Z naszego artykułu dowiesz się jaki jest przebieg witreolizy laserowej i cena zabiegu.

Wskazania do witreolizy laserowej

Witreoliza laserowa jest wskazana dla pacjentów, u których stwierdzono złogi w ciele szklistym, określane przez okulistów jako zmętnienie ciała szklistego. To zbitki kolagenu i kwasu hialuronowego, zaburzające transparentność oka. Jest to problem, który objawia się poprzez pogorszenie ostrości i zamglenia, porównywane najczęściej do muszek, robaczków i nitek w polu widzenia. Zmiany powstające w ciele szklistym mogą mieć kilka przyczyn:

 • proces starzenia
 • stany zapalne w oku
 • urazy

Kwalifikacja do witreolizy laserowej

Zanim pacjent zostanie skierowany na zabieg, musi przejść kilka szczegółowych badań, które pozwolą ustalić szczegóły problemu. Ważne jest badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka. Kwalifikacja do witreolizy laserowej opiera się także o USG gałki ocznej.

Duże znaczenie dla podjęcia odpowiedniej metody leczenia ma ewentualna obecność innych schorzeń okulistycznych. Dlatego wykonuje się także specjalny rodzaj badania w lampie szczelinowej z użyciem trójlustra Goldmana (nazywanego gonioskopem). Dla podjęcia decyzji o zabiegu istotną rolę odgrywa ilość i rozmiar zmian, ich położenie.

Przeciwwskazania do witreolizy laserowej

Przeciwwskazaniem do witreolizy laserowej jest zbyt duża liczba zmętnień i ich rozległość. Przeszkodą jest też współobecność stanów zapalnych ciała szklistego oraz odwarstwienie siatkówki. Witreoliza laserowa jest niewskazana u osób, u których stwierdzono:

 • astygmatyzm
 • zmętnienia zlokalizowane obwodowo
 • jaskrę (zarówno pierwotną, jak i wtórną)
 • współistnienie przedarć siatkówki

Na czym polega witreoliza laserowa?

Witreoliza laserowa polega na redukcji zmian w ciele szklistym za pomocą nowoczesnego lasera. Emituje on nanosekundowe impulsy o niskiej energii, dzięki czemu metoda jest niezwykle precyzyjna i bezpieczna

Procedura może być przeprowadzana na dwa sposoby:

 • techniką waporyzacji (odparowanie złogów)
 • poprzez obliterację lub przemieszczenie zmętnienia

Przed rozpoczęciem witreolizy laserowej, pacjentowi podawane są krople rozszerzające źrenicę oraz krople znieczulające gałkę oczną. Lekarz nakłada następnie soczewkę kontaktową na oko i rozpoczyna naświetlanie laserem.

Witreoliza laserowa - cena

Przebieg witreolizy laserowej nie jest odczuwalny dla pacjenta. Osoba poddana zabiegowi może dostrzegać w jego trakcie ciemne plamki w polu widzenia. Jest to normalne zjawisko, które towarzyszy odparowywaniu mętów z ciała szklistego.

Sesja witreolizy laserowej trwa od 20 do 60 minut. Czas trwania zabiegu zależy od ilości złogów, ich gęstości i lokalizacji. Jeśli lekarz uzna za wskazane – procedura wykonywana jest dwu- lub nawet trzykrotnie. Po witreolizie laserowej z pewnością nie należy siadać za kierownicą. Krople rozszerzające źrenicę zaburzają ostrość widzenia do końca dnia, a możliwe jest także przejściowe pogorszenie wzroku bezpośrednio po zabiegu.

Po witreolizie laserowej mogą na krótki czas pojawić się:

Witreoliza laserowa – cena

Cena witreolizy laserowej podawana jest zawsze na jedno oko i w określonych widełkach cenowych. Ostateczny koszt zabiegu zależy od ilości zmian wymagających redukcji, a więc od czasu koniecznego do jego wykonania.

W zależność od miasta i kliniki, cena witreolizy laserowej wynosi od 600 do 1600 zł, a jeśli potrzebne jest powtórzenie sesji – cena jest niższa niż pierwszego zabiegu.

Witreoliza laserowa na NFZ

Witreoliza laserowa może być wykonana na NFZ. Potrzebne jest wówczas skierowanie na zabieg od okulisty. Jeśli jako osoba ubezpieczona chcesz zgłosić się na witreolizę laserową – upewnij się, że wybrana placówka ma zawarta umowę z Narodowy Funduszem Zdrowia na takie świadczenie medyczne. Czas oczekiwania na witreolizę laserową na NFZ zależy od organizacji danej kliniki i liczby oczekujących pacjentów.

 

 

Bibliografia:

 1. W. Goh, M. Mustapha, S. Zakaria, M. Bastion, The effectiveness of laser vitreolysis for vitreous floaters in posterior vitreous detachment [w:] Indian Journal of Ophthalmology 2022 August 70(8)
 2. C. Shah, J. Heier, YAG Laser Vitreolysis vs Sham YAG Vitreolysis for Symptomatic Vitreous Floaters: A Randomized Clinical Trial [w:] JAMA Ophthalmology 2017 Sep. 1/135(9)
 3. C. Souza, L. Lima, H. Nascimento, C. Zett, R. Belfort, Objective assessment of YAG laser vitreolysis in patients with symptomatic vitreous floaters [w:] International Journal of Retina and Vitreous 2020 Jan. 21/6/1
 4. S. Jiang, J. Golding, N. Choudry, Practical applications of vitreous imaging for the treatment of vitreous opacities with YAG vitreolysis [w:] International Ophthalmology 2023 Oct;43(10)

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie
15 września 2023

Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Metamorfopsje – sygnał choroby wzroku
20 września 2023

Metamorfopsje – sygnał choroby wzroku

Czytaj dalej
Dystrofia Cogana – na czym polega?
03 października 2023

Dystrofia Cogana – na czym polega?

Czytaj dalej
Zwichnięcie soczewki – jak dochodzi do uszkodzenia?
05 października 2023

Zwichnięcie soczewki – jak dochodzi do uszkodzenia?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%