Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia

Łzawienie oczu – przyczyny i sposoby leczenia

08 wrz

Masz problem z łzawieniem oczu po wyjściu na słońce bądź wtedy, gdy wieje za mocny wiatr? To może być jeden z objawów alergii, ale również pierwszy sygnał kłopotów z oczami. Dlatego koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny łzawienia oczu i przekonaj się, jak domowymi sposobami poradzisz sobie z tą przypadłością.


Dlaczego pojawia się łzawienie oczu?

Wydzielanie łez to w pełni naturalny proces, który ma za zadanie nawilżenie rogówki i spojówki oka. U zdrowych osób pojawia się delikatna, wręcz niewyczuwalna warstwa łez – wtedy zupełnie nie masz czym się przejmować. Zacznij reagować, gdy zauważać, że w Twoim przypadku łzy zaczynają płynąć z jednego lub obydwóch oczu w niekontrolowany sposób. Może to być oznaka wielu niebezpiecznych chorób, dlatego koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, aby dokładnie określić przyczyny łzawienia oczu.

Jakie są najczęstsze przyczyny łzawienia oka?

Reakcja odruchowa

Reakcja odruchowa to jeden z najczęstszych powodów, przez który łzy zaczynają być produkowane w nadmiernej ilości. W takim przypadku kanaliki łzowe mają problem z ich odprowadzeniem. Zazwyczaj reakcja odruchowa jest związana z podrażnieniem nerwu węchowego np. w wyniku krojenia cebuli. Przyczyną może też być uraz mechaniczny spowodowany przez przedostanie się kurzu lub piasku do oczu.

Podrażnienie rogówki

Ta część oka jest bardzo mocno unerwiona, dlatego nawet drobne otarcie może powodować reakcję obronną, czyli właśnie łzawienie. Takie podrażnienie może pojawić się na skutek zapalenia spojówek bądź zwykłego otarcia paznokciem np. w trakcie zakładania soczewek kontaktowych. Zwróć uwagę na to, że podrażnienie rogówki nie tylko sprawia, że pojawia się łzawienie jednego oka, ale też ta część rogówki staje się słabsza.

Zespół suchego oka

Paradoksalnie suchość oka jest jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego łzawienia oczu. Do takiej sytuacji zazwyczaj dochodzi wtedy, gdy masz za mało filmu łzowego lub ma on nieprawidłowy skład. W konsekwencji łzy od razu spływają i nie zatrzymują się na powierzchni oka. Wtedy konieczne jest to, abyś stosował preparaty nawilżające, dzięki którym pozbędziesz się uczucia suchości.

zespół suchego oka

Łzawiące oko u niemowlaka – co oznacza?

Nie tylko dorosłe osoby mają problemy z łzawieniem oka – takie zjawisko występuje też u małych dzieci. Zauważ, że może to być spowodowane blokadą kanału łez. Dlatego, jeżeli dostrzegasz łzawienie oczu u niemowlaka, to zgłoś się do specjalisty, ponieważ nadmierna wilgoć w kąciku może przyczyniać się do powstawania podrażnień. Zauważ również, iż nadmierne łzawienie nie jest związane z płaczem, ponieważ szczególnie w pierwszych dniach życia dzieci płaczą bez łez.

Jeżeli Twoje dziecko ma problem z łzawieniem oczu, to możesz zastosować domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się lepkiej cieczy, która skleja oczy noworodka. W takiej sytuacji wykorzystaj watę nasączoną czystą wodą i delikatnie przemyj powieki. W przypadku, gdy u dziecka stwierdzono niedrożność kanalików łzowych, to przetrzyj oczy jałowym gazikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej.

Jak leczyć łzawienie oczu?

Zauważ, że sposób leczenia łzawienia oczu jest uzależnione od przyczyny tego problemu. Jeżeli łzy pojawiają się przez różne czynniki drażniące typu nadmierne promienie słoneczne lub wiatr to najlepszych rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne, które ochronią Twoje oczy. W przypadku, gdy łzawienie oka jest związane z suchością, to koniecznie zastosuj preparat typu sztuczne łzy. Dzięki temu samodzielnie zadbasz o warstwę ochronną i nawilżenie oczu.

Jeżeli łzawienie oczu jest związane z problemami zdrowotnymi, to konieczna jest konsultacja u lekarza, ponieważ dopiero on będzie w stanie określić dokładną przyczynę. Zazwyczaj w takim przypadku stosuje się leki przeciwgrzybicze, przeciwzapalne lub antybiotyk.

Najlepsze domowe sposoby na łzawienie oczu

Możesz wykorzystać domowe sposoby, dzięki którym poradzisz sobie z łzawieniem oczu. W takiej sytuacji musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki – szczególnie jeżeli pracujesz przy komputerze. W takiej sytuacji koniecznie oddal od siebie monitor, stosuj okulary antyrefleksyjne i zadbaj o odpowiednie światło.

Domowe sposoby na łzawienie oczu polegają też na stosowaniu zimnych okładów żelowych. Dzięki nim poczujesz ukojenie i odprężenie oczu. Pamiętaj tylko o tym, by ograniczyć stosowanie okładów ziołowych bądź herbacianych, ponieważ mogą powodować suchość oczu, a poza tym często powodują uczulenia.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%