Po co nam brwi i rzęsy?

Po co nam brwi i rzęsy?

21 lip

Brwi i rzęsy wydają Ci się nieistotnym szczegółem, lub zwykłą dekoracją, która nadaje twarzy charakteru? Nic bardziej mylnego! Każdego ranka wiele osób skrupulatnie modeluje brwi i maluje rzęsy, jednak mało kto zastanawia się, dlaczego te włoski mają tak duże znaczenie. W tym artykule odpowiemy na pytanie, po co nam brwi i rzęsy, a także zagłębimy się w ewolucyjne korzyści, które płyną z ich posiadania!

Po co nam brwi?

Bez nich nie byłbyś w stanie cieszyć się tak wysokim komfortem widzenia, jednak dlaczego tak jest? Zarówno brwi, jak i rzęsy są bowiem niezwykle ważną częścią aparatu ochronnego oka – tutaj dowiesz się, z czego składa się jego mechanizm. Tak więc czytaj dalej i poznaj bardzo ważne role ogrywane przez te włoski, aby być w stanie bardziej docenić wykonywaną przez nie pracę!

Po co nam brwi? Aby chronić oczy przed szkodliwymi czynnikami

Brwi działają jak naturalna tarcza, która stanowi pierwszą linię obrony oczu przed przedostaniem się do nich zanieczyszczeń. Mowa tutaj przede wszystkim o pocie spływającym z czoła, a także o deszczu czy kurzu. Jednak w jaki sposób brwi chronią przed nimi oczy?

  • Wchłanianie potu – na pewno zauważyłeś, że gdy angażujesz się w intensywną aktywność fizyczną lub na zewnątrz panują upały, Twoje czoło zaczyna pocić się jako pierwsze. Dzięki temu organizm w naturalny sposób reguluje swoją temperaturę. Gdyby nie brwi, spływający z czoła pot mógłby z łatwością dostać się do oczu, tym samym powodując dyskomfort i utrudniać widzenie. Zamiast tego, krople potu są więzione pomiędzy włoskami i tam spokojnie odparowują bez żadnego negatywnego wpływu na oczy.
  • Odprowadzanie kropel deszczu – śnieg i deszcz mogą znacznie utrudniać widzenie, zwłaszcza gdy krople wody wpadają Ci bezpośrednio do oczu. Brwi mają lekko łukowaty kształt, który umożliwia sprawne przekierowanie kropel deszczu na boki i odprowadzenie ich z dala od naszych oczu. Mechanizm ten zapewniał naszym przodkom komfort widzenia i ułatwiał im koncentrację nawet podczas największej ulewy.
  • Filtrowanie kurzu i zanieczyszczeń – istnieją miejsca, w których kurz i brud unoszące się w powietrzu są na porządku dziennym. Brwi działają wówczas jak filtr, który wyłapuje zbliżające się do oczu cząsteczki piasku i innych zanieczyszczeń oraz zapobiega ich przedostaniu się do oczu. Dzięki temu ryzyko podrażnień i urazów jest mniejsze, a my nie musimy tak często zmagać się z ciałem obcym w oku. W tym artykule dowiesz się, jak postępować, gdy coś wpadnie Ci pod powiekę!

Po co nam brwi? Aby skuteczniej wyrażać emocje

Człowiek to zwierzę stadne – tworzenie i zacieśnianie więzi z innymi ludźmi to umiejętność, która pozwoliła naszym przodkom przetrwać. W końcu w grupie siła! Aby łatwiej wzbudzić empatię u innych osób, zdobyć ich wsparcie i wspólnie budować społeczności, ludzki organizm wypracował wiele mechanizmów wyrażania emocji. Jednym z nich są właśnie brwi.

Te niewielkie kępki włosków odgrywają znaczącą rolę w wyrażaniu emocji. Ułożenie, kształt i ruch brwi sprawiają, że mimika jest w pewien sposób uwydatniona. Zaskoczenie, złość, zadowolenie i smutek – wszystkie z najważniejszych i najczęściej odczuwanych przez nas emocji są wyrażane w dużej mierze za pomocą brwi.

Ze względu na swój szeroki zakres ruchów i kontrast kolorystyczny, brwi ułatwiają również odczytanie emocji z twarzy przez innych. Dzięki nim jesteś więc w stanie lepiej rozpoznawać uczucia, które kryją się na twarzach Twoich bliskich i tym samym skuteczniej pielęgnować stworzone z nimi więzi.

Po co nam brwi? Aby lepiej rozpoznawać twarze

Zapewne nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale brwi w znaczniej mierze przyczyniają się do tego, jak identyfikujesz i zapamiętujesz twarze innych osób. Są one bowiem bardzo indywidualną cechą – każdy ma swój własny, unikalny kolor oraz kształt brwi. Ich grubość, gęstość i zakrzywienie składają się na wyjątkowy wygląd każdej twarzy.

Brwi są również łatwo zauważalne ze względu na kontrast kolorystyczny na tle skóry i oczu. Dzięki temu nawet w przypadku dwóch osób o bardzo podobnych cechach jesteś w stanie podświadomie wyłapać każdy najmniejszy niuans ich twarzy – w tym brwi! Kiedy więc spoglądasz na twarz nowego znajomego, Twój mózg podświadomie rejestruje jego brwi jako dużą część jego ogólnego wyglądu, a tym samym ułatwia Ci późniejsze rozpoznanie tej osoby.

Po co nam rzęsy?

Rzęsy to cecha obecna u wielu gatunków ssaków – na pewno kiedyś zauważyłeś, że Twój kot lub pies ma takie, których pozazdrościłaby niejedna kobieta! Jest tak, ponieważ włoski naokoło oczu zapewniają ważne korzyści ewolucyjne, chroniąc oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i nie tylko.

Oto powody, dla których potrzebne są nam rzęsy:

  • Ochrona oczu przed czynnikami drażniącymi – kurz, piasek i zanieczyszczenia, które nie zostały wyłapane przez brwi, są zatrzymywane przez rzęsy. Pełnią one bowiem funkcję naturalnej bariery, która zapobiega przedostaniu się do oczu brudu, który mógłby podrażnić wrażliwy narząd wzroku.
  • Wspomaganie odruchu obronnego – obecność rzęs na brzegach powiek zwiększa również wrażliwość ich wrażliwość na stymulację i pomaga wywołać odruch obronny mrugania w obliczu potencjalnego niebezpieczeństwa. Gdy coś dotyka rzęs, powieki automatycznie zaciskają się, zanim przedmiot dotknie delikatnego oka.
  • Ograniczenie światła wpadającego do oka – rzęsy grają również rolę w zmniejszenia ilości światła, które dociera oczu. Na pewno zauważyłeś kiedyś cień rzucany przez rzęsy na oczy, gdy na zewnątrz świeci słońce. Dzięki temu pomagają zniwelować światłowstręt w obliczu zbyt intensywnego promieniowania – sprawdź, czym jest ta dolegliwość i jak jeszcze się objawia.

Niestety nawet najgęstsze rzęsy nie będą wystarczające, aby ochronić wzrok przed szkodliwym wpływem słońca. Dlatego koniecznie wyposaż się w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400, z którymi już nigdy nie będziesz zmagał się z mrużeniem i łzawieniem oczu w bezchmurne dni. W naszym sklepie znajdziesz stylowe i markowe oprawki, które pozwolą Ci chronić oczy w dobrym stylu!

Brwi i rzęsy to więc nie tylko ozdoba – są nam potrzebne do wielu rzeczy. Od ochrony oczu przed zanieczyszczeniami, po ułatwianie wyrażania emocji – brwi i rzęsy to doskonały przykład tego, jak duży wpływ na nasz komfort mają małe i pozornie nieistotne cechy!

Bibliografia:
Tianjiong Alvin Zhang, The Role of Eyebrow: An Exploration Into Holistic Facial Imaging, Recognition & Perception, 2023
Eeva A. Elliott, Arthur M. Jacobs, Facial expressions, emotions and sign languages, 2013
Javid Sadr, Izzat Jarudi, Pawan Sinha, The Role of Eyebrows in Face Recognition, 2003
Jason Tipples Anthony P. Atkinson, Andrew W. Young, The eyebrow frown: A salient social signal, 2002
S. Thibaut, E. De Becker, L. Caisey, D. Baras, S. Karatas, O. Jammayrac, P.J. Pisella, B.A. Bernard, Human eyelash characterization, 2010
Guillermo J. Amador, Wenbin Mao, Peter DeMercurio, Carmen Montero, Joel Clewis, Alexander Alexeev, David L. Hu, Eyelashes divert airflow to protect the eye, 2015

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%