Mioza – czym jest i skąd się bierze?

Mioza – czym jest i skąd się bierze?

26 mar

Mioza to zjawiskiem polegającym na zwężeniu źrenic, czyli otworów w tęczówce. Zmiana wielkości otworu źrenicznego jest potrzebna do regulacji ilości światła docierającego do oka. Zwężenie jest prawidłową reakcją, która następuje w warunkach mocnego oświetlenia (zarówno naturalnego, jak i sztucznego). Co jednak, jeśli źrenice są wąskie bez względu na ilość światła? Sprawdźmy na czym polega mioza i kiedy powinna niepokoić.

Skąd się bierze mioza?

Mioza to funkcja oka, która polega na regulacji ilości światła, które wpada do oka przez źrenicę. W warunkach silnego nasłonecznienia następuje reakcja układu nerwowego, która powoduje skurcz mięśni rzęskowych. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o ostre i wyraźne widzenie w różnych warunkach.

Przeciwieństwem miozy jest rozszerzenie źrenic w mroku, np. po zgaszeniu światła w pomieszczeniu. Zwiększony otwór źreniczny umożliwia dotarcie większej ilości światła do oka. Dzięki temu po pewnym czasie zaczynamy widzieć lepiej nawet w ciemności. Regulacja ilości światła to naturalny odruch fizjologiczny. Ale co w sytuacji, gdy wąskie źrenice nie mają nic wspólnego z oświetleniem? Jest kilka możliwości.

Mioza

Przyczyny miozy

Jako że mioza jest bezpośrednio związana z działaniem układu nerwowego, reakcje źrenic mogą być wynikiem bardzo różnych czynników. Może to być reakcja na leki:

  • przeciwdepresyjne
  • cholinergiczne (stosowane w leczeniu chorób układu trawiennego, astmy oskrzelowej, choroby Parkinsona)
  • przeciwpsychotyczne
  • silne środki przeciwbólowe (w tym tramadol, morfina, fentanyl)
  • preparaty stosowane w leczeniu jaskry
  • środki na nadciśnienie

Mioza jako objaw zatrucia

Mioza może świadczyć o zatruciu organizmu toksycznymi związkami chemicznymi, np. po kontakcie z pestycydami. Nienaturalnie zwężone źrenice są też skutkiem przyjmowania niektórych narkotyków (opiatów) i substancji psychoaktywnych.

Mioza a inne choroby

Mioza może wynikać z uszkodzeń układu nerwowego, które następują podczas udaru. Niektóre guzy także wywołują takie zaburzenia. Jeśli mioza dotyczy tylko jednego oka, wówczas mówimy o anizokorii. Mioza bywa skutkiem doznanego urazu, gdy dochodzi do krwotoku w mózgu.

Mioza jest zaliczana do objawów w zespole Hornera, czyli chorobie polegającej na przerwaniu współczulnego unerwienia oka. Zwężone źrenice są też jednym z symptomów:

Istnieje również mioza zaliczana do zespołu wad wrodzonych. W tym przypadku nieprawidłowość zapewne zostanie zauważona podczas standardowo wykonywanych kontrolnych badań wzroku u dzieci i niemowląt.

Mioza - przyczyny

Diagnostyka miozy

W diagnostyce przyczyn miozy niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na pozostałe nieprawidłowości, jeśli takowe występują. Inne towarzyszące dolegliwości, które mogą wskazać źródło zwężenia źrenic, to:

Do rozpoznania przyczyn miozy niezbędny jest szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta. Należy poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach. Badanie narządu wzroku obejmuje kontrolę reakcji źrenic oraz badanie w lampie szczelinowej. Jeśli wywiad nie daje odpowiedzi, konieczne jest wykonanie szczegółowych badań, takich jak badanie krwi i moczu, tomografia i rezonans magnetyczny.

Sprawdź też >> rozszerzone źrenice – kiedy powinny niepokoić?

Leczenie miozy

Leczenie miozy zależy od jej przyczyn. Jeśli zaburzenie funkcji źrenic wynika ze stanów zapalnych oka – okulista przepisuje leki przeciwzapalne lub antybiotyki. W przypadku gdy zwężona źrenica sygnalizuje zaburzenia układu nerwowego – niezbędne jest kontynuowanie leczenia pod okiem właściwego specjalisty np. neurologa.


 


Bibliografia:

  1. J. Andrews, What is miosis? Causes, Symptoms and Treatment of Miosis [w:] DiseaseDr.com July 28, 2021 (dostęp: 21.03.2024).
  2. M. Lipner, What Is Miosis? [w:] VerywellHealt February 15, 2023 (dostęp: 21.03.2024).
  3. M. Szczęśniak, E. Sikorska, M. Rajca, M. Koper, W. Kopacz, P. Sikorski, P. Maciejewicz, K. Kasarełło, The etiology, diagnostics, and treatment of the spasm of the near reflex - a narrative review [w:] European Journal of Ophthalmology 2024 (dostęp: 21.03.2024).
  4. Wrodzone zwężenie źrenicy, Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia (dostęp: 21.03.2024).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?
14 listopada 2023

Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?

Czytaj dalej
Zaćma jądrowa – przyczyny, objawy, leczenie
12 grudnia 2023

Zaćma jądrowa – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Ubytki w polu widzenia – ważny objaw choroby
22 grudnia 2023

Ubytki w polu widzenia – ważny objaw choroby

Czytaj dalej
Jakie badania u okulisty na NFZ można zrobić?
21 marca 2024

Jakie badania u okulisty na NFZ można zrobić?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%