Zaćma jądrowa – przyczyny, objawy, leczenie

Zaćma jądrowa – przyczyny, objawy, leczenie

12 gru

Zaćma jądrowa jest specyficzną postacią tej dość powszechnej choroby oczu. Przypadłość, która jest charakterystyczna dla osób starszych, może występować w różnych formach. Zaćma jądrowa jest jedną z nich.

Zaćma jądrowa – na czym polega?

Zaćma (nazywana też kataraktą) to schorzenie oka, które polega na zmętnieniu soczewki. Skutkiem są zaburzenia widzenia i zamglenie obrazu. Istnieje kilka różnych rodzajów zaćmy, a jednym z nich jest właśnie zaćma jądrowa.

Jakie są różnice między zaćmą jądrową a zwykłą zaćmą? W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie jest to choroba odrębna, lecz jej swoista postać. Jej istotą jest lokalizacja zmętnienia. Zaćma jądrowa oznacza zmiany soczewki w jej centralnej części, czyli w obszarze jądra soczewki. Natomiast szerzej pojęta zaćma przybiera formę zmętnienia soczewki w różnych miejscach, niekoniecznie skoncentrowane w obszarze jądra. Porównaj to z zaćmą wrodzoną.

Objawy zaćmy jądrowej

Zaćma jądrowa objawia się dokładnie tak samo jak ogólnie rozumiana zaćma, czyli:

 • brak ostrości widzenia
 • trudności w rozpoznawaniu kolorów
 • problemy z czytaniem
 • zamglenie obrazu porównywane często do patrzenia przez brudną szybę

Jednak w przypadku zaćmy w innej części oka niż środek soczewki, uciążliwość schorzenia może być mniejsza, a zmętnienie mniej zaawansowane.

Rozwój zaćmy jądrowej prowadzi do stwardnienia jądra soczewki. Zmętnienie przybiera w początkowych etapach kolor żółty, a wraz z postępem choroby ciemnieje. Brązowa zmiana utrudnia dostęp światła do siatkówki, stąd też biorą się zaburzenia widzenia. Porównaj z neurologicznymi zaburzeniami widzenia.

Zaćma jądrowa

Zaćma jądrowa – czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka dla zaćmy jądrowej są podobne jak dla każdego rodzaju katarakty. Schorzenie dotyka głównie seniorów i jest związane z procesem starzenia. Wiemy jednak, że istnieją pewne współzależności oddziałujące na ryzyko zarówno zaćmy jądrowej, jak i innych typów zaćmy. Większym ryzykiem obarczone są osoby, w rodzinie których diagnozowano już tę chorobę.
Na zwiększenie prawdopodobieństwa choroby wpływa także:

 • cukrzyca
 • nadwaga
 • częste narażanie oczu na promienie UV
 • stany zapalne oka (m.in. zapalenie rogówki)
 • inne operacje oka
 • długotrwałe stosowanie leków kortykosteroidowych
 • palenie papierosów
 • picie alkoholu

O kondycję wzroku możemy zadbać przede wszystkim poprzez ochronę oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego tak ważne są dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Ryzyko rozwoju zaćmy jądrowej oraz innych typów, jest mniejsze u osób, które zdrowo się odżywiają. Dla sprawności wzroku istotną rolę odgrywa luteina i witamina A. Sprawdź jakie owoce są dobre na wzrok.

Leczenie zaćmy jądrowej

Leczenie zaćmy jądrowej jest konieczne, by pacjent mógł odzyskać sprawność wzroku. Choroba nie mija samoistnie, lecz postępuje. Brak leczenia zaćmy jądrowej pogłębia trudności w codziennym funkcjonowaniu i może doprowadzić do całkowitego upośledzenia wzroku.

Proces leczenia zaćmy jądrowej przebiega tak samo, jak w przypadku zmian w innych obszarach soczewki. Konieczne jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej soczewką sztuczną. Procedura chirurgiczna jest prosta i nie wymaga hospitalizacji. Zobacz jakie jest ryzyko powikłań po operacji zaćmy.

 


Bibliografia:

1. Risk factors associated with age-related nuclear and cortical cataract [w:] American Academy of Ophthalmology vol. 108/8 August 2001 (dostęp: 7.12.2023).
2. B. Mamatha, B. Nidhi, C. Padmaprabhu, B. Vallikannan, Risk factors for nuclear and cortical cataracts: a hospital based study [w:] Journal of Ophthalmic & Vision Research v.10(3) 2015 (dostęp: 7.12.2023).
3. Cataract [w:] Healthline – 12 February 2016 (dostęp: 7.12.2023).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie
15 września 2023

Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?
16 października 2023

Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?

Czytaj dalej
Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?
14 listopada 2023

Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?

Czytaj dalej
Irydotomia laserowa – co to jest?
05 grudnia 2023

Irydotomia laserowa – co to jest?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%