Neurologiczne zaburzenia widzenia – jak rozpoznać?

Neurologiczne zaburzenia widzenia – jak rozpoznać?

27 lip

Neurologiczne zaburzenia widzenia są spowodowane różnymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu nerwowego. To oznacza, że za problemy ze wzrokiem odpowiedzialne są schorzenia lub uszkodzenia poza gałką oczną. Skąd biorą się neurologiczne zaburzenia widzenia i czym różnią się od zaburzeń okulistycznych? Jakie badania diagnostyczne należy wykonać by rozpoznać ich neurologiczne przyczyny? Oto praktyczny poradnik.

Neurologiczne zaburzenia widzenia – na czym polegają?

Neurologiczne zaburzenia widzenia są wynikiem schorzeń lub patologicznych zmian na odcinki między gałką oczną, nerwem wzrokowym a korą mózgową. Tędy wiedzie droga impulsu, który pozwala odebrać sygnał z siatkówki.

Neurologiczne zaburzenia widzenia nie mają związku z powszechnymi wadami wzroku. Neurologia jest dziedziną medycyny zajmującą się obwodowym i ośrodkowym układem nerwowym. Niektóre choroby tej sfery ludzkiego organizmu objawiają się poprzez różnego rodzaju zaburzenia widzenia.

Neurologiczne zaburzenia widzenia

Jak objawiają się neurologiczne zaburzenia widzenia?

Neurologiczne zaburzenia widzenia mogą przybierać różne postacie. Zasadniczą cechą, która różni je od pospolitych wad, to gwałtowne pogorszenie wzroku w krótkim czasie. Schorzenia okulistyczne takie jak np. prezbiopia, postępują powoli na przestrzeni lat. Zmętnienie soczewki czyli zaćma także rozwija się stopniowo. Natomiast zaburzenia widzenia na tle neurologicznym występują nagle, powodując czasami nawet chwilowe zaniewidzenie.

Neurologiczne zaburzenia widzenia – objawy

Neurologiczne zaburzenia widzenia mogą objawiać się w bardzo różnorodny sposób, w zależności od tego jaka jest pierwotna przyczyna problemów. Najczęściej osoby dotknięte problemami ze wzrokiem o podłożu neurologicznym, skarżą się na:

Jeśli wymienione zaburzenia widzenia współwystępują z mdłościami, zawrotami głowy, zdrętwieniem innych części ciała, problemami z koordynacją ciała – najprawdopodobniej konieczna będzie konsultacja z neurologiem.

Neurologiczne zaburzenia widzenia - objawy

Jakie są przyczyny neurologicznych zaburzeń widzenia?

Przyczyny neurologicznych zaburzeń widzenia dotyczą funkcjonowania układu nerwowego. To zagadnienie bardzo szerokie i obejmuje całe spektrum zjawisk związanych z migreną oczną i symptomami jej towarzyszącymi. Najwięcej przypadków neurologicznych zaburzeń widzenia jest wywołanych przez zapalenie nerwu wzrokowego.

Do przyczyn neurologicznych zaburzeń widzenia zaliczają się różnego typu neuropatie. Istnieją przypadki zaburzeń widzenia związanych z przyczynami na pograniczu neurologii i psychiatrii. Kłopoty ze wzrokiem mogą mieć u swych źródeł chorobę psychiczną i depresję.

Wśród przyczyn zaburzeń widzenia spowodowanych zmianami neurologicznymi, jest także tarcza zastoinowa, a dokładniej – obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. W przypadku podejrzenia schorzenia z tej grupy konieczna jest bardzo dokładna diagnostyka, bowiem objawy mogą też wskazywać na obecność druzów tarczy nerwu wzrokowego.

Do innych przyczyn neurologicznych zaburzeń widzenia należą:

  • stwardnienie rozsiane
  • nowotwory oka i innych stref głowy
  • tętniak
  • nadciśnienie śródczaszkowe
  • zatrucia (w tym kontekście może towarzyć także mioza)

Rozpoznanie neurologicznych zaburzeń widzenia – jakie badania trzeba wykonać?

Diagnostyka neurologicznych przyczyn zaburzeń widzenia obejmuje w pierwszej kolejności badania okulistyczne w celu sprawdzenia skali nieprawidłowości. Z pewnością okulista będzie chciał przeprowadzić badanie dna oka, które pozwoli zweryfikować stan tarczy nerwu wzrokowego i innych sfer gałki ocznej. Ocenę prawidłowego przekazu sygnałów z gałki ocznej do kory mózgowej umożliwia badanie VEP.

Diagnostyka neurologicznych zaburzeń widzenia

W diagnostyce neurologicznych zaburzeń widzenia i wielu innych schorzeń, ważne jest badanie w lampie szczelinowej. Ocena zmian patologicznych w gałce ocznej i oczodole jest możliwa przy zastosowaniu:

Wymienione badania dotyczą dziedziny okulistyki. Jeśli wstępna diagnoza wskazuje na chorobę neurologiczną – konieczne będą dalsze szczegółowe badania. Niezbędny może być rezonans magnetyczny.

Neurologiczne zaburzenia widzenia – leczenie

Proces leczenia neurologicznych zaburzeń widzenia odbywa się zwykle we współpracy lekarzy różnych specjalności. Najważniejszym aspektem jest podjęcie leczenia choroby pierwotnej u neurologa, zatem w grę wchodzi bardzo wiele możliwości. Jeśli zaburzenia widzenia wywołane są chorobą nowotworową – pacjent będzie skierowany na leczenie onkologiczne.

 

 

Bibliografia:

  1. N. Newman, The Optic Neuritis Treatment Trial [w:] Ophthalmology 2020 Apr;127(4S) (dostęp: 27.07.2023).
  2. C. Lueck, Loss of vision [w:] Practical neurology 2010 Dec;10(6) (dostęp: 27.07.2023).
  3. J. Bennett, Optic Neuritis [w:] Continuum 2019 Oct;25(5) (dostęp: 27.07.2023).
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Gonioskopia – na czym polega? Kiedy trzeba wykonać badanie?
06 czerwca 2023

Gonioskopia – na czym polega? Kiedy trzeba wykonać badanie?

Czytaj dalej
Test Amslera – zrób sam w domu
15 czerwca 2023

Test Amslera – zrób sam w domu

Czytaj dalej
Test Schirmera – wskazania i przebieg badania
14 lipca 2023

Test Schirmera – wskazania i przebieg badania

Czytaj dalej
Leukokoria – czym jest biały odblask w źrenicy?
20 lipca 2023

Leukokoria – czym jest biały odblask w źrenicy?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%