Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?

Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?

29 lis

Badanie VEP (visual evoked potential) to metoda, która ocenia sprawność widzenia poprzez rejestrowanie elektrycznej aktywności mózgu wywołanej bodźcem wzrokowym. Polega na obserwacji drogi impulsów, które wiodą od gałki ocznej do kory mózgowej. Jest to jedna z nowoczesnych elektrofizjologicznych technik badania wzroku u pacjentów w różnym wieku.

Jakie są wskazania do badania VEP?

Badanie VEP jest stosowane w diagnostyce wielu schorzeń związanych z narządem wzroku. U dzieci ze stwierdzonym niedowidzeniem badanie VEP pozwala z dużym prawdopodobieństwem ustalić jakie są rokowania leczenia. Badanie VEP znajduje zastosowanie w przypadku najmłodszych pacjentów ze względu na brak możliwości odczytywania tablicy Snellena.

Okulista wykonuje badanie VEP w przypadku podejrzenia m.in.:

Badanie VEP służy do identyfikacji różnych nieprawidłowości związanych z funkcjami układu wzrokowego. Neurologiczne zaburzenia widzenia mogą objawiać się w kilku zakresach i zawsze to lekarz podejmuje decyzję czy to badanie jest uzasadnione.

Badanie VEP jest wykonywane także u pacjentów z oczopląsem w celu rozpoznania typu schorzenia. Istnieją bowiem różnice między oczopląsem wtórnym, samoistnym i motorycznym.

Na czym polega badanie VEP?

Badanie VEP jest nazywane przez okulistów wywoływanym potencjałem wzrokowym. W trakcie diagnostyki pacjentowi pokazywane są obrazy lub wzory oraz wykonuje się stymulację światłem. Badanie VEP jest przeprowadzane oddzielnie dla każdego oka i nie wymaga ono uprzedniego rozszerzania źrenic.

Przed rozpoczęciem procedury na głowie pacjenta umieszczane są elektrody, dzięki którym lekarz może monitorować i rejestrować reakcje mózgu na bodźce wzrokowe. Osoba poddana badaniu VEP siedzi naprzeciwko ekranu komputera i patrzy na wyświetlany obraz – wzór szachownicy. Do badania może być wykorzystany także błysk. Całość trwa około 10-15 minut i jest zupełnie bezbolesna.

Badanie VEP - na czym polega?

Jak przygotować się do badania VEP?

Przygotowanie do badania VEP obejmuje jeden nietypowy aspekt. Chodzi o umycie włosów łagodnym preparatem (można zrobić to jeden dzień wcześniej) i zaniechanie używania przed badaniem kosmetyków do włosów typu żele, lakiery, olejki itp. To ze względu na konieczność przytwierdzenia elektrod na głowie. Preparaty utrwalające fryzurę lub o tłustej konsystencji mogłyby utrudniać stabilność i pracę elektrod.

Przed badaniem VEP można normalnie spożywać posiłki i przyjmować leki. Dla jakości badania oraz dobrej współpracy ze specjalistą w trakcie jego przebiegu, ważne jest, by pacjent był wypoczęty i zrelaksowany.

Jeśli nosisz na co dzień okulary korekcyjne – zabierz je ze sobą na badanie VEP. Pamiętaj też, że jeśli cierpisz na zaćmę lub jaskrę, to może to wpływać na parametry uzyskane w badaniu. Dlatego koniecznie poinformuj osobę przeprowadzającą badanie VEP jeśli zdiagnozowano u Ciebie inne choroby oczu. Jest to istotne dla interpretacji wyników badania VEP.

 

 

 Bibliografia:

1. S. Nehamkin, M. Windom, T. Syed, Visual evoked potentials [w:] American Journal of electroneurodiagnostic technology 2008 Dec;48(4)
2. D. Pojda-Wilczek, W. Maruszczyk, S. Sirek, Flash visual evoked potentials (FVEP) in various stimulation conditions [w:] Documenta ophthalmologica. Advances in ophthalmology 2019 Feb;138(1)
3. P. de Freitas Dotto, A. Berezovsky, P. Sacai, D. Rocha, S. Salomao, Gender-based normative values for pattern-reversal and flash visually evoked potentials under binocular and monocular stimulation in healthy adults [w:] Documenta ophthalmologica. Advances in ophthalmology 2017 Aug;135(1)

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie
15 września 2023

Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Metamorfopsje – sygnał choroby wzroku
20 września 2023

Metamorfopsje – sygnał choroby wzroku

Czytaj dalej
Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?
16 października 2023

Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?

Czytaj dalej
Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?
14 listopada 2023

Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%