Mikropsje – na czym polegają zaburzenia widzenia?

Mikropsje – na czym polegają zaburzenia widzenia?

17 lut

Mikropsje należą do grupy zjawisk, które mogą w istotny sposób utrudnić normalne widzenie. Choć bezpośrednie objawy dotyczą narządu wzroku, to ich najczęstsze przyczyny wykraczają poza dziedzinę okulistyki. Sprawdź co wywołuje mikropsje.

Mikropsje – co to jest?

Mikropsje są zaburzeniem percepcji wzrokowej, które polegają na postrzeganiu rzeczy i osób jako mniejszych niż w rzeczywistości lub bardziej oddalonych. Jest to złudzenie i rodzaj specyficznej halucynacji. Przeciwieństwem mikropsji jest makropsja, czyli postrzeganie obiektów jako większe niż faktycznie. Oba rodzaje zaburzeń tworzą tzw. syndrom Alicji w Krainie Czarów, dotykający ok. 10-20% ludzi na całym świecie.

Lekarze zaliczają mikropsje do szerszego zakresu podobnych nieprawidłowości – metamorfopsji. Odpowiedzialne są za to nieprawidłowości wzrokowych sygnałów – między okiem a mózgiem. Mikropsje stanowią grupę zaburzeń psychosensorycznych.

Przyczyny mikropsji

Przyczyny mikropsji z reguły mają związek z zaburzeniami neurologicznymi. Wiele osób doświadcza mikropsji w związku z migreną, szczególnie gdy jest to tzw. migrena z aurą.
Mikropsje zgłaszają również pacjenci chorujący na padaczkę oraz osoby, które doznały uszkodzenia mózgu. W rejonie płatów potylicznych znajduje się kora wzrokowa odpowiedzialna za odbiór bodźców, więc wszelkie zmiany i urazy mechaniczne w tym obszarze mogą spowodować mikropsje lub inne nieprawidłowości. Istnieją przypadki, gdy do zaburzeń percepcji dochodziło np. z powodu zakrzepicy naczyń krwionośnych mózgu.

Niektóre infekcje wirusowe mogą mieć negatywny wpływ na działanie centralnego układu nerwowego. Obserwacje specjalistów potwierdziły, że mikropsje może wywołać m.in.

  • wirus Epstein-Barr (EBV) powodujący mononukleozę zakaźną
  • wirus opryszczki pospolitej (HSV)
  • wirus półpaśca (VZV)
  • cytomegalowirus (CMV)
  • wirusy z rodziny enterowirusów oraz wirus ospy wietrznej

Objawy mikropsji są przypisywane zmianom w przetwarzaniu informacji sensorycznych, które mogą wynikać z reakcji zapalnej lub bezpośredniego uszkodzenia tkanek mózgu.

Mikropsje

Psychologiczne i psychiatryczne tło mikropsji

Mikropsje towarzyszą także niektórym problemom z obszarów psychologii i psychiatrii. Lekarzom znane są przypadki, gdy tego rodzaju złudzenia występowały u osób z zespołem depersonalizacyjnym lub derealizacyjnym (polegającym na poczuciu odrealnienia, oderwania od rzeczywistości).

Mikropsje miewają związek ze skutkami stresu pourazowego i stanami lękowymi. Może to być też efekt zatrucia lekami lub substancjami psychoaktywnymi.

Ze zrozumiałych przyczyn mikropsje i wszystkie inne trudne do wyjaśnienia nieprawidłowości percepcji, mogą wywoływać silny niepokój. Dlatego także ważne jest, by zgłosić się z takimi anomaliami do lekarza. Osoby, które tego doświadczają oraz ich bliscy, obawiają się często chorób psychicznych, np. schizofrenii lub psychozy. Tymczasem prawdziwa przyczyna tkwi w fizjologii mózgu i nieprawidłowym przekazie impulsów w układzie nerwowym.

Diagnoza i leczenie mikropsji

Diagnostyka wszelkich zaburzeń widzenia wymaga konsultacji zarówno z okulistą, jak i z neurologiem i psychiatrą. Potrzebne jest często wykonanie badań obrazowych, które potwierdzą lub wykluczą uszkodzenia mózgu.

  • EEG (elektroencefalografia)
  • MRI (rezonans magnetyczny)

Sprawdź jakie badania wykonasz u okulisty na NFZ.

W zależności od rezultatów badań, lekarz podejmuje decyzję o dalszych możliwościach leczenia mikropsji. Należą do nich zarówno metody z obszaru neurologii, jak i terapie psychiatryczne (np. poznawczo-behawioralne). W leczeniu mikropsji mogą znaleźć zastosowanie leki antydepresyjne i przeciwpadaczkowe.

 

 

 

Bibliografia:

  1. J. D. Blom, Alice in Wonderland syndrome: A systematic review [w:] Neurology – Clinical Practice 2016 Jun;6(3) (dostęp: 14.02.2025).
  2. T. Yokoyama, T. Okamura, M. Takahashi, T. Momose, S. Kondo, A case of recurrent depressive disorder presenting with Alice in Wonderland syndrome: psychopathology and pre- and post-treatment FDG-PET findings [w:] BMC Psychiatry 2017 Apr 27;17(1) (dostęp: 14.02.2025).
  3. Y. Kobayashi, K. Tazawa, Y. Mochizuki, Y. Kondo, K. Yamamoto, Y. Sekijima, Two Cases of Alice in Wonderland Syndrome with a Right Occipital Lobe Lesion Caused by Isolated Cortical Venous Thrombosis [w:] Internal Medicine 2024 Jul. 15;63(14) (dostęp: 14.02.2025).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Alergie oczu – jak rozpoznać i leczyć?
15 listopada 2021

Alergie oczu – jak rozpoznać i leczyć?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 14 dni

ZWROTY DO 14 dni

masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja 100% zwrotu

Gwarancja 100% zwrotu

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%