Irydotomia laserowa – co to jest?

Irydotomia laserowa – co to jest?

05 gru

Irydotomia laserowa to zabieg, z którym mogą mieć styczność pacjenci cierpiący na jaskrę. Ta metoda leczenia jest prosta, a jej wykonanie trwa zaledwie kilka minut. Dzięki irydotomii laserowej możliwe jest udrożnienie naczyń, poprzez które powinien krążyć płyn wewnątrzgałkowy. Na czym dokładnie polega ta procedura? Sprawdź w naszym poradniku.

Irydotomia laserowa – kiedy jest potrzebna?

Irydotomia laserowa jest wykonywana, gdy u pacjenta zdiagnozowano problem z całkowitym zamknięciem kąta przesączania, czyli niebezpiecznym etapem jaskry. Taki stan jest poważnym zagrożeniem dla zdolności widzenia. Brak swobodnej cyrkulacji cieczy wypełniającej gałkę oczną, może prowadzić do ostrego ataku jaskry. Niedrożność naczyń jest również związana ze zbyt wysokim ciśnieniem w oku.

Jakie są wskazania do irydotomii laserowej?

Wskazaniem do irydotomii laserowej jest zdiagnozowanie następujących schorzeń okulistycznych:

 • jaskra pierwotna z zamkniętym kątem przesączania
 • jaskra wtórna z zamkniętym kątem przesączania
 • zapobiegawczo przy rozpoznanym wąskim zamykającym się kącie przesączania

Irydotomia laserowa, jeśli zostanie przeprowadzona w odpowiednim momencie, redukuje niebezpieczeństwo tworzenia się zrostów w przednim odcinku oka, które są konsekwencją zamykania się kąta przesączania. To może w sposób całkowity wyleczyć jaskrę.

Przeprowadzenie irydotomii laserowej jest wskazane w przypadku jaskry barwnikowej i zespołu rozproszenia barwnikowego oka.

Przygotowanie do irydotomii laserowej

Kwalifikacja do irydotomii laserowej musi być poprzedzona odpowiednią diagnostyką, która potwierdzi nieprawidłowości kąta przesączania. Przed skierowaniem na zabieg specjalista sprawdza:

 • wszystkie możliwe parametry kąta przesączania
 • położenie tęczówki w stosunku do rogówki
 • różnice kąta przesączania przy rozszerzonej źrenicy (tzw. próba ciemniowa)

Jednym z ważnych badań poprzedzających zabieg irydotomii laserowej, jest UBM oka. Znaczenie ma także ocena nerwu wzrokowego za pomocą badania w lampie szczelinowej. Pozostałe badania okulistyczne, wskazane przed irydotomią laserową, to ocena tarczy nerwu wzrokowego i perymetria.

Ze strony pacjenta nie są wymagane żadne przygotowania do irydotomii laserowej. W dniu zabiegu można normalnie przyjmować posiłki oraz zażywać leki.

Na czym polega irydotomia laserowa?

Irydotomia laserowa jest zabiegiem, podczas którego lekarz wykonuje nacięcie tęczówki. Dzięki temu między tylną komorą oka a przednią zostaje odblokowana drożność i płyn może się swobodnie przedostać między strukturami oka.

Irydotomia laserowa

Przed rozpoczęciem procedury pacjent otrzymuje krople zwężające źrenicę w celu napięcia tęczówki i udostępnienia jak największej jej powierzchni. Następnie podaje się krople znieczulające oko. Irydotomia laserowa przeprowadzana jest w pozycji siedzącej. Pacjent opiera brodę i czoło o specjalne podpórki przed aparaturą, a na oko zostaje nałożona silnie powiększająca soczewka nagałkowa. Owa soczewka stanowi jednocześnie barierę zabezpieczającą przed ruchem powieki. To pozwala lekarzowi wykonać z najwyższą precyzją małe nacięcie w tęczówce.

Irydotomia laserowa trwa 5-10 minut i jest całkowicie bezbolesna. Godzinę po zabiegu (czasami więcej czasu – o tym decyduje lekarz) wykonuje się kontrolny pomiar ciśnienia w oku. Jeśli jest ono w normie – pacjent może wrócić do domu.

Po zabiegu pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza, w tym przede wszystkim aplikować przez kilka dni krople przeciwzapalne. Sprawdź także jak prawidłowo zakraplać oczy. Przed zabiegiem warto wiedzieć, że nie powinno się już w tym samym dniu prowadzić samochodu, bo mogą występować zaburzenia ostrości widzenia.

Rekonwalescencja po irydotomii laserowej – czego unikać?

Po irydotomii laserowej należy unikać narażania oka na promienie słoneczne. Niewskazane są kąpiele w basenie ze względu na ryzyko wdania się infekcji. Najczęstsze wskazania w ramach rekonwalescencji to:

 • unikaj wysiłku fizycznego
 • nie podnoś ciężkich przedmiotów
 • dbaj o higienę okolicy oka
 • unikaj dotykania oka i powiek
 • stosuj krople przeciwzapalne dokładnie według wskazań lekarza

Przeciwwskazania do irydotomii laserowej

Przeciwwskazaniem do irydotomii laserowej są w pierwszej kolejności infekcje i choroby ogólnoustrojowe (typu przeziębienie, grypa). Zabieg nie może być wykonany w sytuacji, gdy istnieją jakiekolwiek stany zapalne w oku, takie jak zapalenie rogówki czy zapalenie błony naczyniowej oka.

Zaburzenia w przezierności rogówki, wywołane np. keratopatią, również uniemożliwiają przeprowadzenie irydotomii laserowej. Brak transparentności zewnętrznej warstwy oka może być spowodowany także bielmem na oku.

Cena irydotomii laserowej

Cena irydotomii laserowej może się nieco różnić w poszczególnych klinikach. Średni koszt zabiegu wynosi ok. 415 zł.

Irydotomia laserowa na NFZ

Irydotomia laserowa jest wykonywana w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli osoby ubezpieczone mogą mieć wykonany zabieg bezpłatnie. Należy się jednak liczyć z pewnym oczekiwaniem w kolejce. Zależy to od konkretnej placówki.

Powikłania po irydotomii laserowej

Powikłania po irydotomii laserowej należą do rzadkości, bowiem jest to zabieg łatwy i mało inwazyjny. Komplikacje, które zdarzają się sporadycznie podczas samego zabiegu, to krwawienie z tęczówki. Pozostałe trudności mogą obejmować:

 • wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego
 • stany zapalne gałki ocznej (wówczas pojawia się ryzyko zrostów tylnych i przejściowych uszkodzeń nabłonka rogówki)
 • uszkodzenie śródbłonka rogówki
 • obrzęk plamki żółtej
 • zmętnienie soczewki

Po zabiegu należy się spodziewać się zaburzeń widzenia, np. efektu halo. Jest to jednak naturalny i przewidywany skutek uboczny, który nie trwa długo. Możliwy jest także pewien dyskomfort lub nawet ból oka. Ma to związek zastosowaniem przed zabiegiem kropli zwężających źrenicę. Te objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak doskwierają dłużej – skontaktuj się z lekarzem.

 Bibliografia:

 1. P. Foster, D. Friedman, Y. Jiang, S. Huang, i inni, Laser peripheral iridotomy for the prevention of angle closure: a single-centre, randomised controlled trial [w:] Lancet 2019 Apr 20;393 (dostęp: 4.12.2023).
 2. S. Pose-Bazarra, A. Azuara-Blanco, Role of lens extraction and laser peripheral iridotomy in treatment of glaucoma [w:] Current Opinion in Ophthalmology 2018 Jan;29(1) (dostęp: 4.12.2023).
 3. S. Radhakrishnan, P. Chen, A, Junk, K. Nouri-Mahdavi, T. Chen, Laser Peripheral Iridotomy in Primary Angle Closure: A Report by the American Academy of Ophthalmology [w:] Ophthalmology 2018 Jul;125(7) (dostęp: 4.12.2023).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Dystrofia Cogana – na czym polega?
03 października 2023

Dystrofia Cogana – na czym polega?

Czytaj dalej
Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?
16 października 2023

Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?

Czytaj dalej
Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?
14 listopada 2023

Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?

Czytaj dalej
Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?
29 listopada 2023

Dlaczego okulista wykonuje badanie VEP?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%